Προσθήκη εναλλάκτη νερου σε αεροθερμο ενεργιακο

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144162 από manoskol
Γεια χαρα στην κοινότητα!
Διαβάζω το forum αρκετά χρονιά απο το 2011 συγκεκριμένα οταν
εγκατέστησα σε διαμέρισμα 5ου 85 τμ με τρια υπνοδωμάτια ενα jolly Mec
Arejolly super90 αερόθερμο
Το τζάκι διανύει την τρίτη σεζον φέτος και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος
απο την απόδοσή του, ενω δεν χρησιμοποιώ πετρέλαιο απο τότε που εγκαταστάθηκε.
Το τζάκι το εγκατέστησα με την βοήθεια ενος φίλου και οι δυο είμαστε
διπλωματούχοι μηχανικοί. Το τζάκι ήταν ακριβό άλλα σκέφτηκα οτι γλίτωσα τα λεφτά
της εγκατάστασης (και του πετρελαίου) και το πήρα.

Καθώς σε λίγο καιρό το τρίτο δωμάτιο θα γίνει απο γραφείο υπνοδωμάτιο σκέφτομαι
να βελτιώσω την εγκατάσταση βάζοντας εναν εναλλάκτη.
Εδω να πω λιγα λογια για την υπάρχουσα εγκατάσταση
Το τζάκι έγινε εγκατάσταση απο απλο σε ενεργειακό γκρεμίστηκε η όλη η φουσκα (χωριατικη με γωνια)
η καμινάδα περνα μεσα απο τα επάνω διαμερισματα (12μ) και
το τζακι ακουμπουν σε τοιχειο(κολώνα πλατους 2μ) παραπλέυρως (0,5 μ) δυο μονωμένοι
αεραγωγοί ζεσταίνουν 2 υπνοδωματια. Ενα υπνοδωμάτιο ακριβως πισω απο το
τζάκι (βορειο δυτικο) και ενα 3μ μακρυτερα νοτικοδυτικο.
Η θερμοκρασιες με 4-5 κιλα ξύλα ξερα (αυγουστιατικα) στα αναμα και 2κιλα συντηριση ειναι πανω απο 21-22
σε ολο το σπιτι με αναμα 8-10 ωρες την ημερα. Κατα τις 1-2 που παμε για υπνο ρινχω ενα γερο φόρτωμα και το πρωι η θερμοκρασια γυρω στις 8 ειναι 19-20 βαθμοι. Αυτο με χειμωνιατικες νορμαλ συνθηκες εξω 6-8 βαθμους.
Οταν παιζουν χιονια χρησιμοποιω και μπρικετα.
Σκεφτομαι δυο λυσεις για να πάω στο πιο μακρινο δωματιο
Α) λύση με καλοριφέρ καθως εχω καταργήσει ενα σώμα διπλά στο τζάκι και σκέφτομαι να συνδέσω
ενα εναλακτη νερου και συγκεκριμένα
www.kratkicz.cz/cz-detail-361834-kratki-...-s-trubkami-200.html
τον οποίο τον έχουν Ελλάδα γυρω στα 500Ε και μελοντικα να παρω και ζεστό νερο χρησης
το θεμα ειναι αν αξίζει καθως με κυκλοφοριτη και ασφαλιστικα θα παει 1000Ε (χωρις το ζνχ)
Β) λυση με αερα να βαλω ενα εναλλακτη για την φουσκα τα δυο μακρινα μια εξοδο με ενα Υ μπροστα απο ενα
inline μοτερ και την αλλη εξοδο το κοντινο δωματιο. Το 3 δωματοιο σκαρτα 3 μετρα απο την εξοδο του τωρινου μακρινού λυση σαφως οικονομικότερη.

Υπάρχει καποιος εδω που εχει χρησιμοποιησει εναλλάκτη νερου, επισης την καμιναδα inox που εχω απο την
εξοδο του τζακιου 2 μετρα μεχρι την ενωση (η υπολοιπη ειναι 25χ25 τσιμεντενια) την εχω μονωμένη με πετροβάμβακα αν βαλω εναλλακτη θα τον βγαλω για να κερδισω σε θερμοκρασιες, δεν εχω πάντως προβληματα ελκυσμου (μαλλον λογο υψους )
και μερικες φωτο

Υ.Γ Παρακαλω οποιο μέλος θεωρει οτι εχουν γινει λαθη στην εγκατασταση παρακαλω για επισημάνσεις καθως μετα την φετινη σεζον θα ανοιξω την φουσκα ετσι και αλλιως για βελιτωσεις....









Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by manoskol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144167 από Savvas
Καλημέρα,
για το θέμα του υδραυλικού ενναλλάκτη σε ήδη ενεργειακό αερόθερμο τζάκι, αν δεν το έχεις ήδη κάνει μπορείς να δεις και το παρακάτω θέμα.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57268&Itemid=384

Η άποψη μου είναι πάντως ότι πολύ κακό για το τίποτα. Θα κοστίσει πολλά, θα αποδώσει φτωχά και είναι και πιθανή πηγή μελλοντικών προβλημάτων στην καμινάδα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manoskol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144170 από manoskol
Σε ευχαριστω φιλε μου... φαινετε απο πρωτη ματια οτι δεν αξιζει την φασαρια...
αν εχει καποιος αλλος αποψη ας μας πει αλλιως θα πάω σε λυση αεροθερμου εναλλάκτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144173 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
στον φίλο μου τον Τσέχο που βάλατε το λινκ έχει 392€ (+20 για το έμβασμα) !!επειδή κάποια στιγμή που του ζήτησα να μου στείλει κάτι σε ενα κουτί κάνα 50 κιλά μέχρι το πρακτορείο στην Ελλάδα πλήρωσα 120 ευρώπουλα !αντίθετα εμείς με το σπιραλ ψύξης το έχουμε 428 € kratki.gr/-/1078--200.html αυτά για την αποκατάσταση των τιμών !!
όσον αφορά το θέμα τώρα του να μπει ή όχι !!αν μπορείτε να στείλετε ζεστό αέρα στο δωμάτιο δεν αξίζει !!
εφόσον όμως σκέπτεστε να ανοίξετε ούτως η άλλος το τζάκι και να βάζατε όλα αυτά τα υδραυλικά στη θέση σας θα έβαζα ενα υδραυλικό τζάκι και θα πούλαγα το υπάρχον .
όσον αφορά τον εναλλάκτη πάντως εφόσον θα ανοίξετε την φούσκα υπάρχει τρόπος με θυρίδα να τον καθαρίζετε !!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manoskol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144174 από manoskol
Δεν τιθετε θέμα να το επαιρνα απεξω εχω δει την τιμη απλα δεν ειχα προχειρο το link
Ευχαριστω για τις συμβουλές.
Ποιον εναλλάκτη αερα προτεινεις?
Οσο άφορα την υπάρχουσα εγκατάσταση εκτός από την μόνωση εστω και για το μισό μετρό στους
αγωγούς μεσα στην φούσκα να βγάλω την μόνωση απο την καμινάδα μεχρι το ταβάνι?
Απο inline μοτερ γραμμης τι προτεινετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144188 από Gdevil
το τι θα βάλεις για την θέρμανση του δωματίου δεν μπορώ να σου πω αλλά αφού θα ανοίξεις που θα ανοίξεις και αφού σε παίρνει σκέψου να βάλεις τάμπερ βαρομετρικό (διαβάζω για πολλά μέτρα καμινάδας) καθώς και κλαπέτο μετά τον εναλάκτη (είτε νερού είτε αέρος)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manoskol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ