Απορίες κασέτας - επιλογές

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143588 από barfastic
Καλημέρα σε όλους,

Νεούδι εδω (παρότι σας διαβάζω τον τελευταίο μήνα συχνά!)!

Είμαι σε ένα διλημμα όσο αφορά το τζάκι του διαμερίσματος μου.

Το διαμέρισμα έχει χτιστό τζάκι, το οποίο σε γενικές γραμμές δεν με πειράζει, αλλα ετοιμάζοντας σιγα σιγα την σύνθεση της τηλεόρασης κτλ (στο χαρτί ευτιχώς) διαπίστωσα μερικά προβλήματα, και διαβάζοντας εδω νομίζω πως βρήκα την λύση η οποία λέγεται ενεργειακό τζάκι / κασέτα.

Αυτην την στιγμή το τζάκι που υπάρχει, είναι μια τρύπα στο τοίχο με άνοιγμα 50Χ74, με την εστία της φωτιάς να είναι απο τον τοίχο ~35-40εκ πιο μέσα. (το πλακάκι που φαίνεται έχει φάρδος 24εκ) Ο τοιχος ειναι συνολικα (Π*Υ) 2.75*2.64.





Επείδη πρόκειται να μπουν ηχεία (χωνευτά) και η τηλεόραση (επίσης χωνευτή) σε γυψοσανίδα - δεν υπάρχει αλλού χώρος δυστηχώς, αναγκαστικά θα προστεθουν επιπλέον 15-18εκ βάθος στο τοίχο, με αποτέλεσμα το τζάκι να μπεί ακόμα περισσότερο και να καταντήσει λαγούμι και δύσχρηστο στο άναμα του.

Σκεφτηκα λοιπόν, αν γίνεται, να μπεί μια κασέτα στο υπάρχον άνοιγμα και να κάτσει λίγο ποιο έξω ωστε να έρθει σε περασία το νέο πρόσωπο του τοίχου/γυψοσανίδα.

Έστειλα σε διάφορους τζακάδες σε όλη την αθήνα (Βόρεια/Νότια) για να μου στείλουν ιδέες και προτάσεις. Με τα πολλά με κάλεσαν 4 εταιρείες.

Σήμερα ήρθε ενας μάστορας απο ένα απο τα μαγαζία (δεν ξέρω αν πρέπει να πω το όνομα του) και μου είπε οτι είναι πολύ ευκόλο και πρότεινε μια LOTUS H470 που θα καθόταν γάντι. Μου είπε μερικές λύσης ακόμα σαν την H570 (μου είπε πως μπορεί να μπεί και η έκδοση με μοτερ με λίγο παραπάνω μερεμέτι) και επίσης μου είπε πως αν θέλω μπορώ να βάλω και την W (πιο φαρδία) με λίγο γκρέμισμα του τοίχου δεξια (σημειώνω πως δεν με απασχολή ιδιαίτερα το γκρέμισμα γιατι είναι νέο διαμέρισμα, έργα γίνονται ντουλάπες μπαίνουν, κουζίνες κτλ, και προτιμό να κάνω κάτι απο τώρα σωστά παρα να τρέχω αφου τακτοποιηθώ.)

Διαβάζοντας λοιπόν για την μάρκα, μόνο καλά βρίσκω, και στυλιστικά μου ταιρειάζει.

Αυτο που με ανησυχή είναι, αν αυτό που θέλω να γίνει είναι εφικτό (χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα στην λειτουργία του τζακιού) μου είπε ότι πρέπει να μπεί μία ακόμα γωνία 45άρα (έχει ήδη μια), και αν οι κασέτεες που μου πρότεινε είναι αρκετές να ζεστάνουν τον ενιαίο χώρο ~85τμ.

Οτιδήποτε ιδέες / προτάσεις, και θέματα νομίζετε πως θα προκύψουν θα είμουν ευγνώμων να τις ακούσω :)

ΜΦΧ,

Μιχάλης
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143759 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Απορίες κασέτας - επιλογές
Απορία 1η
Η τηλεόραση θα μπεί επάνω από το τζάκι η δεξιά από αυτό?

Απορία 2η.
τι καμινάδα έχεις? (διασταση - μέτρα - μόνωση της)

Απορία 3η.
Αφού δε σε πειράζει το ξήλωμα και αφού το υπάρχον τζάκι είναι απλά μία τρύπα τότε γιατί να μπει και 2η γωνία? Καλύτερα πιστεύω θα έκανες ένα έβαζες εναλλάκτη πάνω από την εστία σου και μετά να μπεις με μία γωνία στην καμινάδα.

ΥΓ όπως το βλέπω έχεις χώρο για μία πολύ όμορφη εγκατάσταση και τηλεόρασης και εστίας απλά πρέπει να γίνει σωστή δουλειά στην εγκατάσταση.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143795 από barfastic
Απαντήθηκε από barfastic στο θέμα Απορίες κασέτας - επιλογές
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Gdevil έγραψε: Απορία 1η
Η τηλεόραση θα μπεί επάνω από το τζάκι η δεξιά από αυτό?

η Τηλεόραση θα μπεί κεντραρισμένη στον τοίχο οπότε θα είναι πάνω απο το τζάκι μόνο σε ένα μικρό μέρος της.

Απορία 2η.
τι καμινάδα έχεις? (διασταση - μέτρα - μόνωση της)

Απότι μου είπε ο κατασκευαστής είναι Φ250 μονωμένη (Φ200 + Φ50 Μόνωση). τώρα τα μέτρα δεν τα γνωρίζω ακριβός αλλα είμαι στον δεύτερο, και η πολυκατοικία είναι τριόροφη με μεζονέτες στον τρίτο αρά υπολογιζώ περίπου στα 7 μέτρα.

Απορία 3η.
Αφού δε σε πειράζει το ξήλωμα και αφού το υπάρχον τζάκι είναι απλά μία τρύπα τότε γιατί να μπει και 2η γωνία? Καλύτερα πιστεύω θα έκανες ένα έβαζες εναλλάκτη πάνω από την εστία σου και μετά να μπεις με μία γωνία στην καμινάδα.

Ο εναλλακτής τί είναι ακριβώς?

ΥΓ όπως το βλέπω έχεις χώρο για μία πολύ όμορφη εγκατάσταση και τηλεόρασης και εστίας απλά πρέπει να γίνει σωστή δουλειά στην εγκατάσταση.


Για να δούμε, αν γνωρίζετε κανέναν καλό τζακά, ασ μου στείλετε με πμ τα στοιχεία του.

Η αλήθεια είναι πως κοίταζα τα lotus που μου πρότειναν, και πρέπει να πω πως μου άρεσαν αρκετά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ