Επιλογή με πολλές παραμέτρους

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143514 από paolo06
Είμαι σε φάση ανακαίνισης στο σπίτι και ενώ στην αρχή θέλαμε με την γυναίκα ένα απλό τζάκι για παρέα και για να ψήνουμε, μετά είπαμε να βάλουμε ενεργειακό για να ζεστάνουμε τον ενιαίο χώρο κουζίνας-σαλονιού τώρα πλέον σκεφτόμαστε να ζεσταίνουμε και τα υπόλοιπα δωμάτιο με αεραγωγούς.Όπως φαίνεται στο σχέδιο (σελίδα 3 του pdf) η απόσταση της εστίας με το τελευταίο δωμάτιο είναι περίπου 15m και αυτό με προβληματίζει για το αν μπορεί να φτάσει αρκετή θερμότητα. Παρακαλώ να μου προτείνεται λύσεις με συγκεκριμένες εστίες και εφαρμογή (π.χ. εστία Kratki Amelia με ενδιάμεσο μοτέρ 420m3 και 2 αεραγωγούς 100Φ στα δωμάτια και με κεντρικό αεραγωγό 150Φ) με γνώμονα την αρκετά μεγάλη εστία για να μπορούμε να ψήνουμε (ελάχιστο ΠxBxY 650x400x500mm) και την ανοιγόμενη πόρτα προς τα πάνω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: 13-12-14.pdf
Μέγεθος αρχείου:885 KB
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by paolo06.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143531 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή με πολλές παραμέτρους
την λυση την εδωσες μονος σου ...τι πιο συγκεκριμενο ζητας ?
με καναλακι παει οσο μακρυα θες ο αερας ...εναλλακτικη λυση το νερο αν σε βολευει
χωρις καναλι μαλλον θα κανει μερεςς να παει κι αν ευννοουν οι συνθηκες
συγκεκριμενες προτασεις θα σου κανουν οι εμποροι που θαβ επισκεφτεις ,,,κι οσο περισσοτεροι τοσο καλυτερα
αυτο με το ψησιμο παντςω αν και συμφωνω μαζι σου ...ξανασκεψου το :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143546 από paolo06
Απαντήθηκε από paolo06 στο θέμα Επιλογή με πολλές παραμέτρους

dimlyk έγραψε: την λυση την εδωσες μονος σου ...τι πιο συγκεκριμενο ζητας ?
με καναλακι παει οσο μακρυα θες ο αερας ...εναλλακτικη λυση το νερο αν σε βολευει
χωρις καναλι μαλλον θα κανει μερεςς να παει κι αν ευννοουν οι συνθηκες
συγκεκριμενες προτασεις θα σου κανουν οι εμποροι που θαβ επισκεφτεις ,,,κι οσο περισσοτεροι τοσο καλυτερα
αυτο με το ψησιμο παντςω αν και συμφωνω μαζι σου ...ξανασκεψου το :)

Το ερώτημα είναι αν τελικά θα φτάσει ο ζεστός αέρας στα δωμάτια, σε τι θερμοκρασία, με τι ροή, αν είναι καλύτερο να βάλω ενδιάμεσο μοτέρ ή κάτω από την εστία η και τα δυο, τι υλικό και διατομές αεραγωγών, σε τι θερμοκρασία ξεκινάει ο προς διανομή αέρας από την εστία και πόσες περίπου είναι οι απώλειες μεταφοράς κτλ.
Γενικά προσπαθώ να καταλάβω αν τα παραπάνω χρήματα που θα δώσω για να κάνω τη μεταφορά αέρα θα πιάσουν τόπο και αν θα έχω αποτέλεσμα (π.χ 2 βαθμούς διαφορά με τον χώρο του σαλονιού) ή απλά θα σπάει λίγο το κρύο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143549 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Επιλογή με πολλές παραμέτρους
απο λεφτά δεν μας ειπες , το ποιο βασικο !!! ακούω .....

Για τα μοτερ , εγω που ειμαι μεζονετα , προτιμώ , για λιγοτερο θορυβο , κατω απ την εστια , και ενα μικρο ενδιάμεσο !
Για μονοκατοικια , με το μοτερ απο πανω , και πανω απ την σκεπη !

PS , Το μοτερ απ τον σταθερο υπολογιστη , βγαζει αρκετο θορυβο , για να μην μπορω να κοιμηθώ . Το ιδιο βγαζει και το ενδιαμεσο μοτερ με 420 κυβικα ! Γιαυτο πανω απ το σπιτι και ασε να λενε !
130 τετραγωνικα μεζονετα , 7 τονους , απο 22,5 μεχρι 25 ολο το χειμωνα ! Δωματια 1 βαθμο διαφορα !!!
Ενταξη και το πρωι εχει 21,5 , αλλα μεχρι εκει φιλος , μετα κρυώνω !!χαχαχαχα (γιατι ακούω και κατι 19 και μου σηκώνετε η τρίχα )
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143557 από paolo06
Απαντήθηκε από paolo06 στο θέμα Επιλογή με πολλές παραμέτρους

house έγραψε: απο λεφτά δεν μας ειπες , το ποιο βασικο !!! ακούω .....

Για τα μοτερ , εγω που ειμαι μεζονετα , προτιμώ , για λιγοτερο θορυβο , κατω απ την εστια , και ενα μικρο ενδιάμεσο !
Για μονοκατοικια , με το μοτερ απο πανω , και πανω απ την σκεπη !

PS , Το μοτερ απ τον σταθερο υπολογιστη , βγαζει αρκετο θορυβο , για να μην μπορω να κοιμηθώ . Το ιδιο βγαζει και το ενδιαμεσο μοτερ με 420 κυβικα ! Γιαυτο πανω απ το σπιτι και ασε να λενε !
130 τετραγωνικα μεζονετα , 7 τονους , απο 22,5 μεχρι 25 ολο το χειμωνα ! Δωματια 1 βαθμο διαφορα !!!
Ενταξη και το πρωι εχει 21,5 , αλλα μεχρι εκει φιλος , μετα κρυώνω !!χαχαχαχα (γιατι ακούω και κατι 19 και μου σηκώνετε η τρίχα )

Συνολικά, με το κλειδί στο χέρι μέχρι 4000 χωρίς ΦΠΑ.
Το σπίτι είναι σε 3οροφη πολυκατοικία του 85 στον 3ο όροφο και σκέφτομαι να βάλω το ενδιάμεσο μοτέρ στο πατάρι πάνω από το μπάνιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143573 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή με πολλές παραμέτρους
δεν χρειαζεσαι καμμια μελετη για να μεταφερεις 400 μ3 αερα και οι κατασκευες αυτες ειναι λιγο τυποποιημενες
ανεμιστηρα ενδιαμεσο ετσι κι αλλιως κι ενα καναλι συνολικο φτανει με περσιδες για να δωσεις σε καθε δωματιο
αρκει να μπορει να περασει κατα μηκος αυτο το καναλι ...για τον θορυβο...ζητα να σου ηχομονωσουν το κουτακι του ανεμιστηρα αν δεν ειναι ηδη με 1 εκ ρικοφον και να χρησιμοποιησουν αντικραδασμικες βασεις για το μοτερ και το καναλακι να ξεκιναει με φ 150 για τον θορυβο (για 400 μ3) και στην πορεια μπορει να μειωνεται
απωλειες μεταφορας δεν υπολογιζονται μια και η θερμοτητα καταληγει παλι στο σπιτι ... αν εχεις ενδοιασμους η για να πηγαινει πιο γρηγορα η ζεστη μακρυα μπορεις να μονωσεις το καναλακι ...προσοχη ομως ...μονο ευθυγραμο καναλι κι οχι σπιραλ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ