Που να απευθυνθώ στο Ηράκλειο για ενεργειακό τζάκi

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142645 από Βλασιάδης
Καλησπέρα,
διαβάζω εδώ και αρκετό διάστημα πολλές συζητήσεις εδώ μέσα και πρέπει να παραδεχτώ ότι έχω μάθει πολλά αλλά συγχρόνως έχω μπερδευτεί. Γράφω από Ηράκλειο Κρήτης

Θέλω να κάνω μια επέκταση στο σπίτι μου που είναι μονοκατοικία μεζονέτα, τα μέτρα θα είναι 140m2 ισόγειο, 90m2 1ος όροφος, και 90 υπόγειο, θα ζεσταίνει μόνο το ισόγειο και τον 1ο όροφο δηλ. 230μ2

Τώρα στο σπίτι έχω λέβητα πετραιλαίου και ανοικτό τζάκι με πυρότουβλα. Το τζάκι θα γκρεμιστεί και θα γίνει σε άλλο σημείο πάνω από το υπόγειο και ακριβώς πάνω από τον λέβητα του σπιτιού. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να τοποθετήσω ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ.
Θέλω να ζεσταίνει και σαν κανονικό τζάκι και τα καλοριφέρ του σπιτιού και του ηλιακού (Ο ηλιακός θα έχει μπόιλερ στο υπόγειο στην οροφή θα είναι μόνο ο καθρέπτης) και σαν αερόθερμο εάν γίνεται

Τώρα που μπορώ να βρω ένα καλό και αξιόπιστο μηχανολόγο-τεχνικό που θα μπορεί να μου κάνει την μελέτη της εγκατάστασης και τι τζάκι θα πρέπει να αγοράσω. Piazzetta, Acquatondo? Με αυτά που ακούω και διαβάζω εδώ μέσα πρέπει να προσέξω πολύ και να έχω κάποια εγγύηση για την καλή λειτουργεία του.
Συγνώμη για την απειρία μου αλλά χρειάζομαι κάποιον ειδικό για να μην κάνω άσκοπες κινήσεις οι οποίες θα προβούν μοιραίες στο τέλος και κοστοβόρες. Και μια τελευταία ερώτηση ένα τέτοιο τζάκι πόσο ν απεριμένω ότι θα κοστίσει με την εργασία τελειωμένο?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142698 από dimlyk
Ρωτωντας πας στην πολη :-)
Αλλα δεν νομιζω να παρεις απαντηση εδω
Μπορεις ομως να παρεις απαντηση ρωτωντας εκει γυρω .... Ξεκινας ψαχνεις για τζακι και ρωτας τους ιδιους αν ξερουν κανα μμηχανικο ....ρωτας και κανα υδραυλικο ισως .... Μονο μην σε πεισουν οτι δεν χρειαζεται μηχανικος :-)
Απο τον μηχανικο ομως θα πρεπει να ζητησεις να σου δειξει καποια αναλογη δουλεια με τζακι η ξυλολεβητα ..... Η περιπτωση σου παρουσιαζει ενδιαφερον να μπορουν να δουλεψουν ολα πασραλληλα
Το κοστος επισης εξαρταται απο αρκετα οπως το ιδιο το τζακι αλλα και τι επιπλεον εξοπλισμος θα χρειαστει και φυσικα εργασια υπολογιζε
Παντως 4-5 χιλ και κατι ακομα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142717 από panosf01
Πριν προχωρησετε στην συγκεκριμενη λυση πιστευω οτι θα πρεπει να συνυπολογιστουν καποια πραγματα.Πρωτον το σπιτι και οι γενικοτερες απαιτησεις ειναι μεγαλες,συνεπως χρειαζεται μεγαλη εστια και πολλα ξυλα-κουβαλημα αν χρησιμοποιητε σαν κυρια θερμανση.Αυτο σημαινει οτι το τζακι δεν μπορει να χαζοκαιει με 2-3 ξυλα αλλα θελει ποσοτητα για να προσφερει κατι..Ο τροπος λειτουργιας του τζακιου λεβητα ειναι διαφορετικος σε σχεση με τα υπολοιπα.
Και αεροθερμο και καλοριφερ,αν και ειχα δει καπου διαφημιση για μια τετοια εστια,δεν νομιζω οτι μπορει να υπαρξει.Περα απο καποιον εναλλακτη καμιναδας για επιπλεον κερδος.Εγω το δικο μου τουλαχιστον το εχω τοποθετησει με φιλοσοφια λεβητα.
Το κοστος για μια σωστη κατασκευη θα ειναι υψηλο ισως και πανω απο 6-7χιλ. χωρις δοχειο αδρανειας και αυτοματισμους.
Απαιτει πολυ ψαξιμο η υποθεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142720 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Επειδή τα ράγματα είναι ΠΟΛΥ σοβαρά, και από μέγεθος εγκατάστασης και από κόστος λειτουργείας, ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πας σε Μηχανολόγο που ΔΕΝ εμπορεύεται εξοπλισμό για μια μελέτη. Ας κοστίσει και 500-700 ευρώ. Τα αξίζει, ακόμα και ίσως περισσότερα.

Η μελέτη θα ασχοληθεί με:

1) Υπολογισμό ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ απωλειών. Μήπως να κάνεις και καμμιά extra μόνωση πρώτα ???
2) Έλεγχο υφιστάμενης εγκατάστασης (μέγεθος λέβητα/σωμάτων, κλπ).
3) Ενδεχόμενεςς λύσεις: Πετρέλαιο, πέλλετ, ξύλο, ρεύμα, πυρήνα, κλπ.
4) Προφίλ ΧΡΗΣΤΗ: σου αρέσει το κουβάλημα? Το καθάρισμα λέβητα? Έχεις χώρο για λεβητοστάσιο? Έχεις χρόνο γι' αυτά ? κλπ...
5) Ποιό καύσιμο προμηθεύεσαι φτηνά? Για πόσα χρόνια? Έχεις ξύλα από ελιές ας πούμε? Χώρο να τα αποθηκεύσεις?
6) Προφίλ ΧΡΗΣΗΣ: Θα το λειτουργείς 24h/ημέρα (το πιο σωστό) ? Θα λείπεις το μισό χειμώνα? κλπ...
7) Τι ποσό διαθέτεις? Πότε θες να το αποσβέσεις?

Το πρόβλημα έχει ΠΟΛΛΕΣ και ΔΥΣΚΟΛΕΣ παραμέτρους. Δεν απαντιέται από εδώ μέσα μεταξύ τυριού και αχλαδιού.... Εντάξει, από εδώ θα ακούσεις κάποιες μικρές λεπτομέρειες από ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ χρήστες διαφόρων συστημάτων, αλλά όχι να σου λύσουν το πρόβλημα εξ' αρχής. Οπότε ΤΡΕΧΑ σε σοβαρό Μηχανολόγο ΟΧΙ έμπορο για μια ΔΙΕΞΟΔΙΚΗ μελέτη. Όταν πλέονν θα σου τα έχει πει ΟΛΑ, κουμάντο κάνεις εσύ και η τσέπη σου.

Πάντα φιλικά....
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142723 από Βλασιάδης
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, πράγματι τώρα που σας ακούω πρέπει να το ξανασκευτώ για τζάκι καλοριφέρ.

Νομίζω ότι είναι πολύ σοβαρό το θέμα και δεν ξέρω άν πράγματι αξίζει μια τόσο μεγάλη επένδυση αν σκεφτεί κανείς ότι ο Λένητας μου έχει ανάψει 4 φορές όλες και όλες μέχρι τώρα έχουμε γλυκό καιρό. Το πετραίλεο που χρειάζομαι τον χρόνο είναι περίπου 1 τόνος.
Προς το παρρόν δουλεύω και το κλασικό τζάκι αλλά μην φανταστελιτε τίποτα τρελό. Μήπως να ψάξω για ένα καλό αερόθερμο να μου ζεσταίνει το ισόγειο και το υπόλοιπο σπίτι με τον λέβητα του πετρελαίου? Λέω τώρα εγώ γιατί οι μελέτες και το ποσό με τρομάζουν

Το αερόθερμο είναι πιο ασφαλές, έχει νερά μέσα? θέλει τόσο μεγάλη προσοχή με τις μελέτες?

Ακόμα να σας πω ότι ένα μήνα το χειμώνα περίπιυ λείπω από το σπίτι μαζί με την οικογένεια μου!

Ευχαριστώ Νίκος
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Βλασιάδης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142732 από dimlyk
για ενα τοννο πετρελαιο δεν αξιζει προς το παρον να ασχοληθεις με τετοιες αλλαγες
αν και δεν μας ειπες αν καις και μερικους τονους ξυλα μαζι :) αλλα και ποσο ηταν πριν την επεκταση
το αεροθερμο τζακι ουτε νερα εχει ουτε μελετες θελει μονο ενα καλο τζακα
και παλι δεν ξερω αν αξιζει μια κι αυτο θαχει ενα κοστος 2-3 χιλ
αν παντως μεταφερεις το τζακι η ετσι κι αλλιως κανεις καινουριο τοτε αξιζει να ειναι ενεργειακο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ