Invicta minos 14 kw

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141884 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta minos 14 kw
Εγώ θα έβαζα, αντί για την εξωτερική γωνία, ταυ με ημιγωνία και καπάκι καθαρισμού, τα μπουριά με το θηλυκό προς τα επάνω και θα την περνούσα από την τσιμεντένια με καλό σφράγισμα (πυροτσιμέντο και δαχτυλίδι σιλικόνης 300°C περιφερειακά της καμινάδας).
Η εστία της προσφοράς δεν πρέπει να έχει επιλογή για κλαπέ. Μπορείς όμως να βάλεις πρόσθετο χαλύβδινο. Το κλαπέ είναι χρήσιμο σε περιπτώσεις έντονου αέρα και για μείωση της κατανάλωσης με αντίστοιχο μεγάλωμα της διάρκειας καύσης.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vati

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141903 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Invicta minos 14 kw

Stavrax έγραψε: Εγώ θα έβαζα, αντί για την εξωτερική γωνία, ταυ με ημιγωνία και καπάκι καθαρισμού, τα μπουριά με το θηλυκό προς τα επάνω και θα την περνούσα από την τσιμεντένια με καλό σφράγισμα (πυροτσιμέντο και δαχτυλίδι σιλικόνης 300°C περιφερειακά της καμινάδας).
Η εστία της προσφοράς δεν πρέπει να έχει επιλογή για κλαπέ. Μπορείς όμως να βάλεις πρόσθετο χαλύβδινο. Το κλαπέ είναι χρήσιμο σε περιπτώσεις έντονου αέρα και για μείωση της κατανάλωσης με αντίστοιχο μεγάλωμα της διάρκειας καύσης.

Συμφωνώ με τα ανωτέρο αλλά αντί για κλαπέ σκέψου το να βάλεις βαρομετρικό τάμπερ ρύθμισης εκλυσμού.
Με 5 μέτρα ίσια καμινάδα δεν θα έχεις πρόβλημα μικρού ελκυσμού αλλά μάλλον πρόβλημα μεγάλου (εξαρτάται βέβαια και από τις τοπικές συνθήκες)

Αλλά να ρωτήσω κάτι άλλο.
Για 45 τετραγωνικά μέτρα θές 14kw εστία?
Κάποια αποδοτική σόμπα δε θα ήταν καλύτερη λύση? Και λιγότερο χώρο θα σου πιάνει. και όμορφη θα είναι. Και σχετικά εύκολο να μπει. και οικονομική. Το έχεις σκεφτεί? Αρκετά θέματα δεν έχουν ανοίξει για αποδοτικές σόμπες αλλά προσωπικά μου φαίνεται υπερβολικό το να μπει τζάκι για να ζεστάνει 45 τετραγωνικά.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vati

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141991 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Invicta minos 14 kw
To σπίτι είναι του 1980 χωρίς μόνωση στους τοίχους, με αλουμίνια βέβαια αλλά έχω απώλειες από τους τοίχους και η περιοχή που μένω είναι στον Αγιο Στεφανο Αττικης με 4-5 βαθμούς χαμηλότερα από Αθηνα. Χωρίς θέρμανση ο χώρος αυτός που θα βάλω το τζάκι φτάνει 15-16 βαθμούς δεν ξέρω αν είναι πολύ χαμηλά η όχι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141992 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Invicta minos 14 kw
Από πάνω έχεις ταράτσα?
Η εστία που έχεις επιλέξει είναι αρκετά μεγάλη για τα
τ.μ που έχεις οπότε το σπίτι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vati

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141995 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Invicta minos 14 kw
Απο επάνω είναι σπίτι,είμαι καλά απο εκεί εγώ όμως που είμαι στο ισόγειο και το σπίτι είναι στο έδαφος έχω πολλές απώλειες και απο το πάτωμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141997 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Invicta minos 14 kw
Σήμερα πήρα την εστία,την άνοιξα την έλεγξα όλα καλά....έχω δυο απορίες. Έσκυψα από κάτω από την εστία εκεί που θα έρθει σπιράλ ευκαπτο φ120 η φ130 με εξωτερικό αέρα αλλά δεν είδα κάποια τρυπά απο κάτω η κάτι άλλο....είναι για να ψύχει την εστία??? Και άλλη μια απορία που έχω είναι, ο ρυθμιστής της εστίας για τον αέρα που μπαίνει από το δωμάτιο όταν είναι κλειστή η πόρτα του τζακιού δεν πηγαίνει δεξιά αριστερά έτσι είναι η λειτουργιά του??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ