Dovre 2180 ή Kratki Oliwia? Ως Foyer ή Ventilated?

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141608 από georgiou.cr
Αν δεν λάβουμε υπόψη τη διαφορά τιμής, ποιο από τα 2 θα επιλέγατε ? Δεκτές και άλλες προτάσεις σε αυτό το budget.
Να επισημάνω ότι δυνατότητα να περαστούν αγωγοί στα δωμάτια δεν υπάρχει, οπότε και στις 2 περιπτώσεις των τζακιών, είτε με φυσική ροή είτε με μοτέρ, η ζέστη θα πηγαίνει κυρίως σε ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα περί τα 35τμ (συνολική επιφάνεια κατοικίας 90τμ). Αξίζει να επιλέξω μοτέρ σ αυτή τη περίπτωση ? Το Dovre 2180 το δουλεύει κανένας ως foyer ?

Ευχαριστώ
Χρήστος
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by georgiou.cr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141616 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Dovre 2180 ή Kratki Oliwia? Ως Foyer ή Ventilated?
Αδιαπραγματευτη γραμμη του φορουμ ειναι τζακια φυσικης ροης .... Να μη χολοσκας και για καμμια διακοπη ρευματος :-)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141617 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Dovre 2180 ή Kratki Oliwia? Ως Foyer ή Ventilated?
Για 35 μέτρα και τα δυο είναι πολύ μεγάλα. Μόνο με φυσική ροή θα τα κάνουν φούρνο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141623 από georgiou.cr
Απαντήθηκε από georgiou.cr στο θέμα Dovre 2180 ή Kratki Oliwia? Ως Foyer ή Ventilated?
Πρώτα απ' όλα να σας πω ότι δεν έχω εμπειρία από ενεργειακές εστίες, αυτή είναι η πρώτη που εγκαθιστώ και γι' αυτό και οι απλές ερωτήσεις. Συμφωνώ ότι είναι μεγάλες για το χώρο μου, τουλάχιστον σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους. Θέλω να μπορώ να θερμάνω γρήγορα σαλόνι-κουζίνα, γιατί έτσι και αλλιώς εκεί περνάω τη περισσότερη ώρα στο σπίτι, και επειδή έχουν ισχύ να μπορεί να πάει η ζέστη και στις κρεβατοκάμαρες. Θα το πετύχω αυτό με φυσική ροή? Πόση ώρα χρειάζεται μια τέτοια εστία για να αρχίσει να αποδίδει? Τα περί μέσης κατανάλωσης 3kg/h ισχύουν ?
Έχω δει αρκετές εταιρίες σε ενεργειακές εστίες: Nordpeis, Kratki, Dovre, Edilkamin, La Nordica. Αποφάσισα να αποκλείσω τις ιταλικές (από αυτές που αναφέρω) λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης στα entry μοντέλα τους. Στη Nordpeiς Ni-25 με προβληματίζει η συνάρτηση κόστους/απόδοσης σε KW. Δεν έχω ψάξει καθόλου τις Γαλλικές. Spartherm, jotul μου φαίνονται πολύ ακριβές, Οπότε έχω καταλήξει σε Dovre 2180 CBS ως Foyer ή Kratki Oliwia ? Μήπως να κοιτάξω μικρότερες εστίες σε KW στις συγκεκριμένες εταιρίες? Προτάσεις ευπρόσδεκτες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141625 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καλησπέρα !!όπως είναι φυσιολογικό επειδή δε θα μπορέσω να είμαι αντικειμενικός μεταξύ των 2 εστιών δε θα σου τις συγκρίνω !απλά θα σου πω ότι για τα τετραγωνικά που λες θα σε ζεστάνει άνετα και ένα antek 10 KW
kratki.gr/index.php?option=com_virtuemar...gory_id=2&Itemid=159

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141628 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Dovre 2180 ή Kratki Oliwia? Ως Foyer ή Ventilated?
Το ποσο χωρο θες να ζεστανεις ειναι βασικο για την ισχυ της εστιας που θα διαλεξεις . με τα δωματια τι θα κανεις ; θα τα ζεσταινεις αλλιως ; θα κλεινεις την πορτα ; δεν ειναι οτι καλυτερο να κιινησε συνεχως απο ενα ζεστο χωρο σ εναν κρυο και τ αναποδο κι απο την αλλη με ανοιχτες πορτες σημαινει μια εστια μεγγαλυτερη να μπορει να καλυψει ακομα και ολο το σπιτι αλλα θα πρεπει ταυτοχρονα η θερμοτητα να μπορει να κινηθει με καποιο ρυθμο απο χωρο σε χωρο για να μην υπαρχουν αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας . σ αυτο βαικο γρολο παιζει η διαταξη του σπιτιου σου που ξερεις μονο εσυ :-)
Τα περι καταναλωσης γενικως ειναι λιγο παραμυθια μια και εξαρτωνται απ το σπιτι ισχυουν ομως η μεγιστη και ελαχιστη που προτεινουν οι πιο σοβαροι κατασκευαστες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ