Απορίες για την λειτουργία ενεργειακού τζακιού

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139841 από Antonios
Καλησπερά και απο εμένα, διαθέτω το τζάκι που φαίνεται στην επισυναπτόμενη φωτογραφία και θα ήθελα να το κάνω ενεργειακό. Εχω διαβάσει αρκετό από το υλικό του φόρουμ άλλα έχω ορισμένες απορίες:

Το τζάκι έχει πρόσοψη 84 Χ 55 και η καμινάδα από οτι καταλαβαίνω απο τον ήχο είναι κτίστη με τούβλο
Ενιαίος χωρος κουζινα σαλονι τραπεζαρια 40 τ.μ - ολο το σπιτι 114 τ.μ. Σκοπός είναι να ζεσταθεί το σαλόνι και ότι φτάσει στα δωμάτια

Ερωτηση 1: Μπορώ να χρησιμοποιήσω κασέτα τύπου foyer? Αν ναι θα πρέπει να γκρεμίσω και το κάτω μέρος του τζακιού ώστε να βγουν περσίδες για την φυσική ροή του αέρα?

Ερωτηση 2: Αν χρησιμοποιήσω κασέτα που δουλεύει με βεντιλατερ και βγάζει το αέρα από την πρόσοψη η κασέτα βερμικουλίτη, έχει νόημα να ανοίξω εκτόνωση στην καμινάδα και αν ναι? θα μπορέσει να λειτουργήσει με φυσική ροή
η θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω και κάποιο μικρο βεντιλατερ?

Η αλήθεια είναι ότι πλέον η αγορά έχει ένα σωρό μοντέλα σε βαθμό που χάνεσαι! το μπάτζετ δεν θέλω να ξεπερνάει τα 1200 ευρώ οπότε τα μοντέλα που κοιτάω είναι:

1. www.skroutz.gr/s/5251994/Bronpi-Loire-P.html?keyphrase=loire+p
2. www.skroutz.gr/s/1874597/Edilkamin-Luce-Plus-54-62.html (για την ecostar δεν διαβασα τοσο καλα σχόλια οπότε είπα να την αποφύγω)
3. www.skroutz.gr/s/423997/La-Nordica-Inser...ystal-Ventilato.html (ξεπερνάμε λίγο το μπάτζετ λόγω καλύτερου αισθητικού αποτελεσματος)
4. www.skroutz.gr/s/4167356/Thermozel-Clear-80.html

Αν έχει κάποιος κάποια άποψη για αυτά η κάτι άλλο να προτείνει θα χαρώ να ακούσω

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139846 από spartah3ad
Εγώ θα ψηφίσω θερμοζελ επειδή το έχω δει απο κοντά. Είναι βερμικουλιτης μέσα αυτό που είχα δει.

(Πάρε ελληνικό να έχεις κάποιον να του πεις μπράβο, η να τον καταριεσαι :P:P)
Πάρε ενα τηλ στην εταιρεια να ρωτήσεις τιμές και τεχνικές λεπτομέρειες. Υπαρχουν αντιπρόσωποι πανελλαδικά.

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by spartah3ad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139849 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Εγώ πάλι θα κάνω μια ερώτηση σχετική με τον τίτλο του θέματος:

Βλέπουμε πολλές φορές εστίες ή/και τζακόσομπες, που τους κλείνεις τον αέρα, και αυτές σχεδόν σβήνουν, λες και εξαφανίζεται η φλόγα. Η ερώτηση: Τι γίνεται με τον ελκυσμό της καμινάδας τότε? Αν υποθέσουμε ότιαυτή έχει ζεσταθεί επαρκώς, και τραβάει καλά, .... ε τότε, τι τραβάει? Αν δηλαδή μια εστία είναι σχετικά καλά σφραγισμένη, τι γίνεται με την υποπίεση όταν κλείσουμε τον αέρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139850 από dimlyk
μπαζει απ τον υαλοκαθαριστηρα :)
μονος σου το ειπες ....δεν ειναι σφραγισμενη ... αλλιως θα εσβηνε και η φωτια
οσο για τον ελκυσμο μια χαρα ειναι ... εσυ θα το καταλαβεις αν σου πω οτι η διατομη εξαρταται απο την μαζα των καυσαεριων στο υπολογισμο μια καμιναδας...εδω εχουμε ιδια διατομη με μικροτερη ποσοτητα αρα ... τα τραβαει μια χαρα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139852 από dimlyk
Antoniε ...εγω που δεν ασχολουμαι με τζακια ...απανταω και στις 2 ερωτησεις σου με ναι αλλα...
περιμενοντας να το δουν οι τζακοφτιαχτες... εχεις σκοπο να το κανεις μονος σου το εγχειρημα?
και σε καθε περιπτωση ποσο εισαι διατεθειμενος να γκρεμισεις ?...γιατι διαβλεπω μερικες δυσκολιες :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139853 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Δημήτρη, μάλλον δε με κατάλαβες.

ϊσα-ίσα, αναφέρομαι στις εστίες που σφραγίζουν καλά. Και όταν τους κλείσεις τον αέρα, πρακτικά, σβήνουν.
Όταν λοιπόν είναι - σχεδόν - σβηστές, λόγω του ότι τους κλείσαμε τον αέρα, τι γίνεται τότε ο ελκυσμος της καμινάδας, απλά σταματάει....? Η υποπίεση τι γίνεται...?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ