Κόστος Εγκατάστασης Ενεργειακού τζακιού...Λογικό?

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139273 από In.Hell
Γειά σας. Θα ήθελα την βοήθειά σας. Κατα προτίμηση κάποιον που να ασχολείται με τοποθετήσεις ενεργειακών τζακιών ή κάποιον με γνώση πάνω στο αντικείμενο που γνωρίζει τιμές υλικών και κόστος τοποθέτησης.

Κάνω ανακαίνιση στο σπίτι και αποφάσισα να βάλω ενεργειακό τζάκι στη θέση του παλιού παραδοσιακού.
Ο Χώρος είναι ενιαιος 60 τ.μ και είναι στον 1ο όροφο.
Δεν θα ζεσταίνεται άλλος χώρος και δεν θα επεκταθεί σε άλλα δωμάτια.

Πήγα λοιπόν σε ένα κατάστημα (δεν λέμε ονόματα) για να δω τι παίζει απο τιμές. Μου προτείνανε 2-3 μάρκες και κατέληξα σε κάτι καλό-οικονομικό με ωραίο design όπως με ενημέρωσαν. Edilkamin - Luce Plus/S

Μου είπαν 1000 ευρώ για την κασέτα, 300-350 τα υλικά και 250-350 η εργασία τοποθέτησης. Συμφωνήσαμε οτι δεν θα υπερβούμε τα 1500 ευρώ στο σύνολο αλλά ήρθε ο μάστορας απο το σπίτι έκανε μια εκτίμηση 2 λεπτών, μου πρότεινε να γκρεμίσω το παλιό τζάκι για καλύτερη απόδοση και ελευθερία επιλογών (π.χ να το ανεβάσω πιο ψηλά και να το βάλω πιο μέσα) και σήμερα μόλις γκρέμισα το παλιό τζάκι (και την καμινάδα του απο Αμίαντο), με ενημέρωσαν για το αποτέλεσμα της εκτίμησης.

1050 ευρώ η κασέτα, 500 ευρώ υλικά, 350 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) η εργασία του μάστορα. 1900 ευρώ σύνολο απο 1500 που υπολογίζαμε.

Και εδώ είναι που θέλω την βοήθειά σας. Είναι φυσιολογικές οι χρεώσεις?
Δεν ξέρω αν έχει υπερεκτιμηθεί και το κόστος των υλικών αλλά εδώ είναι μια φωτοτυπία απο την αναλυτική χρέωση.



Δεν θέλω να υποτιμήσω την δουλειά του τζακά αλλά και εγώ τεχνίτης τυχαίνει να είμαι (οδοντοτεχνίτης)
και σε 6 ώρες δουλειάς δεν βγάζω 350 ευρώ μεροκάματο. Και φτιάχνω περίπλοκες προσθετικές
αποκαταστάσεις δοντιών. Δεν ανοίγω 5 τρύπες και κολλάω 3 γυψοσανίδες.

Πιστεύετε οτι είναι φυσιολογική η χρέωση? Η να πάω να ψάξω τα υλικά μόνος μου και να βρώ άλλον τζακά να μου κάνει την εγκατάσταση?
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη για το μεγάλο post. Περιμένω μια απάντηση σύντομα γιατί έχω περιθώριο μιας βδομάδας για να ακυρώσω το οτιδήποτε εάν χρειαστεί.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by In.Hell.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139281 από panosf01
Να ρωτησεις και αλλου και να παρεις και αλλες προσφορες.Σου εχουν φουσκωσει λιγο το κοστος των παρελκομενων,φετος το καλοκαιρι ετυχε να φτιαξω τζακι.Αλλα το θεμα ειναι αλλο,αφου γκρεμισες το παλιο σου τζακι και το θελεις για τον ενιαιο χωρο και μονο γιατι δεν προσανατολιζεσαι σε λυση φογιερ και να αφησεις την κασετα,αφου και οικονομικοτερο ειναι,βρισκεις εστια με 600 ευρο πανω κατω και καλυτερα αποδιδει και δεν εχει μοτερ(θορυβος).Στο φορουμ θα βρεις πολλες κατασκευες τετοιες που αποδεδειγμενα αποδιδουν καθως και τον τροπο κατασκευεις ωστε να καθοδηγησεις-επιτηρεις τον μαστορα που θα το τοποθετησει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139290 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Εγώ έχω monoblocco, δηλαδή με μοτέρ. Κάνει όμως θόρυβο.

Για τα τετραγωνικά που θες, προτείνω ΑΝΟΙΧΤΑ φυσικής ροής, foyer δηλαδή. Υπάρχουν πολύ καλές εστίες στα 1500 ευρώ.

Αν ειδικά προτιμήσεις με ανοιγόμενη πόρτα (η συρόμενη ΔΕΝ προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικό, παρά ΜΟΝΟ προβλήματα), με τα 1500 ευρώ παίρνει ΣΟΥΠΕΡ εστία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139317 από ELECTRICALCHIEF
Foyer με κλειστα ματια. Για την εργασια να πω οτι το μεροκαματο φανταζομαι δεν θα το παρει ενα ατομο. Θα ειναι ο μαστορας με το βοηθο. Θα ερθει μαλλον και καποιος γυψοσανιδας για τη κατασκευη οποτε μανι μανι εχεις τρια ατομα να πληρωσεις.


Sent from my iPad using Tapatalk

la nordica svezia
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139342 από In.Hell
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Η συγκεκριμένη εστία έχει βερμικουλίτη
www.edilkamin.com/el/inserti_a_legna/ins...legna_luce_plus.aspx

Δεν θα έχει βεντυλατέρ γιατί μου είπαν οτι δεν χρειάζεται. Έχει σύστημα που η ροή του ζεστού αέρα είναι φυσική/σωστή και το προτείνει και ο κατασκευαστής οτι δουλεύει και έτσι. Συν της άλλης κοστίζει έξτρα 150 ευρώ το βεντυλατέρ και μου είπαν οτι έχεις ρεύμα στο τζάκι σου που είναι επικίνδυνο και τέλος χαλάνε συνέχεια και είναι το μόνο πράγμα που τους στέλνουνε συνέχεια για επισκευή/αντικατάσταση. Πιστεύετε οτι δεν θα κάνει δουλειά χωρίς αυτό?

Τι είναι το foyer? Κοίταξα στο Google και δεν βρήκα απάντηση. Κάτι σαν σόμπα?

Να υπενθυμίσω οτι έχω δώσει ήδη προκαταβολή 500 ευρώ..Δεν μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία παρά μόνο να την αλλάξω. Π.χ να πάρω την φτηνότερη κασέτα ecostar και να αλλάξω μάστορα.
Η ecostar είναι αυτή και έχει 700 ευρώ (μαντεμένιο είναι και δεν έχει βερμικουλίτη και φρου φρού)
www.edilkamin.com/el/it/inserti_a_legna/...a_ecostar_piana.aspx

Πάντως να ενημερώσω οτι δεν είμαι και στον Έβρο. Δεν κάνει τρελά κρύα εδώ στην Αθήνα. Για ομορφιά το θέλαμε,
αλλά φυσικά θέλουμε να κάνει και σωστή δουλειά εφόσον είναι να φτάσουμε τέτοιο κοστος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139357 από liakjim
Νομίζω ότι πρέπει να αποφύγεις την έκδοση με τον βερμικουλίτη (LUCE PLUS). Μπορείς να πάρεις την απλή δλδ LUCE (χωρίς το PLUS χε χε ). Αν δεις βγαίνει σε 2 εκδόσεις.
Ο βερμικουλίτης αυξάνει πολύ την θέρμανση δια ακτινοβολίας οπότε δεν θα μπορεί να σταθεί κανέις μπροστά στην εστία πχ 2-3 μέτρα.
Άρα εξαρτάται από το σπίτι σου. Αν το τζακι είναι μακρι'α από όλα τότε θα είσαι οκ, αλλιώς αν πχ στα 2 μέτρα έχεις καναπέ, ε τότε μάλλον δεν είναι κ πολύ καλή ιδέα.
Η ecostar σαν εμφάνιση μου φαίνεται χειρότερη αλλά δίνει κ πιο πολλά kw, αλλά γούστα είναι αυτά. Για 60τμ και στην Αθήνα νομίζω θα σε υπερκαλύψει κ η μικρή.

Σε κάθε περίπτωση, θα έκανα τα εξής :

Μελέτη του εγχειριδίου από εδώ www.edilkamin.com/el/schede_tecniche.aspx και απαίτηση ΠΙΣΤΗΣ τήρησς των οδηγιών εγκατάστασης.
Έλεγχος με την εταιρία ότι ο εγκαταστάτης είναι εξουδιοτημένος από την αντιπροσωπία.
Πληρωμή μετά τα ανάμματα.

Υ.Γ. Επέλεξες λύση τύπου foyer και δεν το ήξερες. Δλδ το σωστό για τον ΄χωρο σου με φυσική ροή.
Είναι μια ακριβή λύση αλλά αξιόπιστη. Το κόστος μου φαίνεται λογικό.
Αν έπιαναν τα χέρια σου ή με έναν φίλο και με 600€ θα έβαζες μια Invicta Minos ή με 900€ μια Selenic με εναλλάκτη και izol.
Αφού έδωσες τώρα τα λεφτά σου εύχομαι καλόκαυστο και αφού βοηθήθηκες από το forum ελπίζω να το θυμηθείς με το να παρουσιάσεις την εγκατάσταση στην ανάλογη ενότητα ώστε να βοηθηθού κ άλλοι. www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&catid=88&Itemid=384

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ