La nordica vs invicta ερωτησεις ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137661 από georgejka
ευχαριστω πολυ,
κατι αλλο ...σημαντικο, το συγκεκριμμενο που το εχει το leroy merlin επειδη ειναι γαλλικο, στην κουτα του μεσα εχει ελληνικα ή εστω αγγλικα το manual; γιατί απο γαλλικα δεν το ΄χω....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137703 από liakjim
Μπορείς να δεις στο site τους
www.invicta-sa.com/portail/images/storie...ice-generaleGREC.pdf
www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/676900.pdf

Επίσης αν θες κοίτα στην υπογραφή μου , την εγκατάσταση που εκανα καθώς και το κοστολόγιο εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...limitstart=60#117767

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137709 από SHERIF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137773 από sdf
georgejka. Είχα και εγω τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα πέρσυ τον Οκτώμβριο που είχα χρόνο να μετατρέψω το παλιό χτιστό τζάκι στο χωριό σε ενεργειακό.
Το παλιό τζάκι ήταν σε ισόγειο 75 τετραγωνικά, παραληλόγραμου σχήματος διατομη ισογείου τοποθετημένο σε μια γωνία του. Επειδή υπήρχε και υπάρχει πρόσοψη απο μασίφ μάρμαρο δέν ήθελα να την χαλάσω / να του αλλάξω θέση.
Επειδή και το οικονομικό ήταν περιορισμένο το έψαξα αρκετά το θέμα.
Ετσι ήρθαν επιτόπου και είδαν το παλίο 4 έμπειροι τοποθετητές-αντιπρόσωποι τζακιών 3 απο την πόλη που μένω και ένας απο διπλανή πόλη. Από αυτούς ο ένας ήταν επίσημος αντιπρόσωπος- τοποθέτης La Nordica και πουλαεί τοποθετεί τζάκια και σόμπες απο όταν όλοι ψάχναμε για λέβητες πετρελαίου. Κατέληξα σε αυτόν λόγω εμπειρίας του. Ξαναήρθε,ξανάειδε το χώρο, μέτρησε και εντέλει πρότεινε τα εξής: Γκρέμισμα της φούσκας και της επένδυσης της απο την μαρμάρινη πρόσοψη και επάνω από εμένα αλλίως εξτρα χρέωση άν το έκανε συνεργείο του, εγκατάσταση απο αυτόν κασέτας La nordica 80 ventillato με μόνωση με πετροβάμβακα γύρω απο την εστία μόνο και συνδεσή της με την παλία καμινάδα με σπιράλ μέχρι το σημείο που η παλιά καμινάδα βγαίνει εκτός σπιτιού. Κλείσιμο και γυψοσανίδα και άν θέλω και επενδύσεις απο συνεργείο του αλλα με έξτρα χρέωση. Για την εστία και εργασία που σου περιγράφω ζητούσε σύνολο 2500 ευρώ χωρίς τις εργασίες οπου λέω οτι ήταν έξτρα.Σε ερώτηση μου άν θα ζεσταίνει τον χώρο απο άκρη σε άκρη (12 μέτρα απόσταση) μου είπε ότι ηταν δύσκολο αλλα σίγουρα μετά απο κάποια ώρα λειτουργίας με φυσική ροή θα ζεσταίνοταν.
Επειδη στα 2500 ευρώ ήμουν πολύ εκτός στο οικονομικό και διβάζοντας το σαίτ εφερα και εγκαταστάτη τποθέτη γνωστής πολωνικής μάρκας που και αυτός για τις ίδιες εργασίες με τον παραπάνω και εστία ζητούσε 1900 ευρώ, πάλι πολύ εκτός μπάτζετ.
Μετά απο πολλά βράδια διαβάσματος του σαίτ και επειδή τυχαία επεσε φυλλαδιο του λερόυ στα χέρια μου μέσω κυριακάτικης εφημερίδας, μένω κρήτη, είδα σε προσφορά το invcta minos 14 kw στα 299,99 ευρώ πέρσυ οκτώμβριο.
Μετά απο πολλή σκεψη και διάβασμα στο σαιτ για ινβικτα μίνος και σελένικ αποφασισα να το παραγγείλω και εγκαταστήσω μόνος μου. Γκρέμισα όλο το παλιό γύρω -γύρω εκτός την πρόσοψη,άνοιξα σε πετρόχτιστο τοίχο 60 εκ. πάχους τρυπα εισόδου αέρα καύσης, έριξα πυροτσιμέντο για να δέσω την πρόσοψη με τους τοίχους της γωνίας, μόνωσα απο πίσω την πρόσοψη και τους τοίχους με πετροβάμβακα μέχρι ταβάνι συνδεσα εστία με την παλία καμινάδα με ίνοξ 1 μέτρο και 20 εκατοστά εκτός απο μία γωνία πολύ κλειστή όπου μπήκε σπιράλ μήκους 30 εκατοστά και έκλεισα το θερμοθάλαμο μπροστά και πλάι με μονωμένο με πετροβάμβακα κόντρα πλάκε ώστε να μπορώ να το βγάζω όταν θλεω για να καθαρίζω το χώρο γύρω απο μπουρία -εστία απο αράχνες και σκόνη και να ελέγχω για τυχόν διαρροές.
Μετά απο ενάμιση μήνα δουλειά αλλά μόνος μου χωρίς βοήθεια είχα τελειώσει.
Κόστος συνολικό αγορά εστίας, υλικά μέχρι και σιλικόνες, αγορά σκαπτικού δράπανου 70 ευρώ , πυροτσιμέντα και ότι άλλο οχι πάνω απο 800 ευρώ.
Εντυπώσεις απο το τζάκι και την θέρμανση πολύ καλές. Τεράστια διαφορά σε σχέση με το παλιό ανοικτό.
Σε 2 ώρες έχει ζεστάνει όλο το χώρο μεχρι και τα 12 μέτρα μήκος, χειμώνα με εξωτερική 5 βαθμούς, μέσα έχω 20-21 βαθμούς στα 6 μέτρα απο το τζάκι χωρίς πολύ φόρτωμα με ξύλα( περίπου 2,5-3 κιλά την ώρα).
Φαντάσου ότι η επένδυση του ταβανίου στο δωμάτιο που είναι το τζάκι που είναι απο τάβλες κυπαρίσι 100 χρονών και πάνω (σπίτι του παππόυ μου που είχε αγοραστεί ετοιμό απο αυτόν) σε κάποια σημεία ράγισαν διότι το σπίτι πρώτη φορά ζεσταίνοταν τόσο κάλά και έχασαν υγρασσια που άλλους χειμώνες δεν την έχαναν.
Αυτά τα πολλά απο εμένα.
Να ευχαριστήσω τα παιδιά του σάιτ και όλους όσους απάντησαν στις απορίες που προέκυπταν κατά την διάρκεια των εργασιών. Συνεχίστε την καλή και ειλικρινή βοήθεια σας.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137778 από liakjim
Μπράβο sdf , αλλά

sdf έγραψε: Κατέληξα σε αυτόν λόγω εμπειρίας του. Ξαναήρθε,ξανάειδε το χώρο, μέτρησε και εντέλει πρότεινε τα εξής: Γκρέμισμα της φούσκας και της επένδυσης της απο την μαρμάρινη πρόσοψη και επάνω από εμένα αλλίως εξτρα χρέωση άν το έκανε συνεργείο του, εγκατάσταση απο αυτόν κασέτας La nordica 80 ventillato με μόνωση με πετροβάμβακα γύρω απο την εστία μόνο και συνδεσή της με την παλία καμινάδα με σπιράλ μέχρι το σημείο που η παλιά καμινάδα βγαίνει εκτός σπιτιού. Κλείσιμο και γυψοσανίδα και άν θέλω και επενδύσεις απο συνεργείο του αλλα με έξτρα χρέωση. Για την εστία και εργασία που σου περιγράφω ζητούσε σύνολο 2500 ευρώ χωρίς τις εργασίες οπου λέω οτι ήταν έξτρα.Σε ερώτηση μου άν θα ζεσταίνει τον χώρο απο άκρη σε άκρη (12 μέτρα απόσταση) μου είπε ότι ηταν δύσκολο αλλα σίγουρα μετά απο κάποια ώρα λειτουργίας με φυσική ροή θα ζεσταίνοταν.

sdf έγραψε: εκτός απο μία γωνία πολύ κλειστή όπου μπήκε σπιράλ μήκους 30 εκατοστά


Έμπειρος εγκαταστάτης κ να προτείνει σπιραλ?

Επίσης και εσύ έπρεπε να το αποφύγεις. Υπαρχουν λύσεις πχ οι "μαγικές" γωνιές της kratki με τις οποίες αποφεύγεις τα σπιράλ.

Σε κάθε περίπτωση καλοκαυστο κ αν έχεις φωτογραφίες από την εγκατασταση καλό θα ήταν να κάνεις κ μια παρουσίαση στην αντίστοιχη ενότητα, ώστε να βοηθηθεί κ κάποιος άλλος φίλος.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137827 από georgejka
Κατ αρχας να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας και για το χρονο που αφιερωσατε. Η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη και οι απορίες λυνονται σε μεγαλο βαθμο. Εχω ομως και καποιες ακομα όσο σερφαρω στις πολυ ωραιες σελιδες σας.

1.Παντα ως γνομωνα οτι δεν θελω να πειραξω κατι εξωτερικα, (δειτε και τη φωτο του τζακιου που επισυναπτω, το θεωρω οτι ειναι ωραιο σχεδιο για να το καταστρεψω), μου ειπε ο τζακας οτι θα βαλει το invicta minos 700 που εχει υψος 62εκ συνολο και προσοψη 52εκ. ΕΓΩ ομωσ εχω 53εκ υψος .Θα το περασει γυρτα και μετα θα το σηκωσει; Μηπως το παρω και μετα δε χωραει; Εχει βαλει κανεις foyer σε γυψοσανιδα χωρις να την πειραξει απ εξω; Επειδη διαβασα στις σελιδες σας οτι τα foyer πρεπει να τα συνδεσεις απ εξω, δηλαδη δεν μπορεις απο μέσα απο τον εσωτερικο χωρο, ή οπως στις κασετες απο μεσα απο το τζακι.. Παρακαλω πειτε μου εαν εχω προβλημα στην συνδεση της καμιναδας μς το τζακι.
2. Δεν εχω καταλαβει πως θα κολληθει στη γυψοσανιδα ο πετροβαμβακας (λεω για knauf chimenea με ολα αυτα που διαβασα σε εσας τη θεωρειτε κορυφη). Με καποια κολλα ή θα πρεπει να δημιουργησω πλαισιο μεταλλικο, ή απλα με ταινια αλουμινιου πυραντοχη. Συγγνωμη αλλα δεν το εχω καταλαβει.
3. Θα βρω καμπυλωτες γρυλιες; Δειτε τη φωτο , το τζακι ειναι κυρτο....
4. Διαβασα οτι το minos 700 δεν ειναι για σκληρη χρηση.Ξερει κανεις ποσα χιλιοστα μαντεμι εχει; Ποσο χρονο θα αντεξει;
5. Α και κατι ασχετο, αν ειναι αν βαλω κασετα, λετε οτι δεν χρειαζεται τιποτα οπως ειναι με τα πυροτουβλα μπαινει χωρις τιποτα, μπορουν να δουλεψουν χωρις βεντιλατερ οι κασετες;
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by georgejka.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ