La nordica vs invicta ερωτησεις ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137850 από georgejka
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.
Μην σε ξεγελαει η φωτο. Είναι μεγαλο τζάκι.
Επισυναπτω διαστασεις.
Το υψος ειναι 53 απο το γρανιτη 55 απο το πυροτουβλο.
νομιζω οτι εαν γκρεμιστουν τα πυροτουβλα θα εχει ακομα πιο πολυ χωρο.
Αναμένω τη γνωμη σου, ευχαριστώ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137857 από liakjim
Αφού δεν θέλεις να διαλύσεις την βάση, άνοιξε και μελέτησε την εγκατάσταση του selenic που έχω στην υπογραφή μου.
Θα πρέπει να :
1. Ξηλωθεί όλη η γυψοσανίδα της πρόσοψης,
2. Γκρεμίσεις όλη την φούσκα από μέσα
3. Σπάσεις τα πυρότουβλα
4. Ανοίξεις τρύπα για αέρα από έξω.
5. Φτιάξεις θερμοθάλαμο από το ύψος της εστίας μέχρι πάνω μαζί με παταράκι- > ΣΥΝΙΣΤΩ ΙΖΟΛ ΑΠΟ ΤΗΝ KRATKI (ναι κεφαλαία γιατί το τονίζω)
6. Βάλεις την εστία μέ πατούρα 2εκ σήκωμα.
7. Inox σωλήνα λογικά Φ200 (πόσα μέτρα είσαι?) μέχρι το καπέλο
8. Προαιρετικά αλλά το συνιστώ, βάζεις εναλλάκτη_μαύρο χάλυβα της kratki ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΛΑΠΕ (πάλι φωνάζω)
9. Κλείνεις αλλά προσέχεις να έχεις τουλ 500εκ^2 (και βάλε) κενά γύρω-γύρω από την εστία για αέρα θέρμανσης
10. Αφήνεις 1800εκ^2 εμβαδό περσίδα εξαγωγής
11. Και τέλειωσες

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137860 από georgejka
Αγαπητε φίλε liakjim, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
Δεν ειπα οτι δεν θελω να σπασω τη βαση αλλα δεν θέλω να σπασω ολη την προσοψη δλδ όλη τη γυψοσανίδα . Βλέπεις έχω και προβλημα με τη συζυγο δεν θέλει να γινει εξωτερικη δουλεια.
Αν μπορεις να μου πεις,επειδη εχω δει δουλειες στο you tube να κανουν θερμοθαλαμο απο μεσα αν γινεται και στην περιπτωση μου κατα τη γνωμη σου.
Στο νουμ5 που λες για το izol,εννοεις πίσω μονο απο το τζακι ή ολο μεχρι επανω, δηλ. χωρις πετροβαμαβακα;
(γιατι στο selenic εχει μονο από πισω απ το τζακι)
Το εχω μελετησει καλα όλο το project με το selenic. ειναι καταπληκτικη δουλειά....
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by georgejka.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137861 από liakjim
Καλά , δεν έχεις πρόβλημα να σπάσεις την βάση και έχεις στην γυψοσανίδα???
Αφού δεν έχεις πρόβλημα , σπάστα όλα να γινει σωστά από την αρχή.
Αν έχεις πρόβλημα , τότε άσε την βάση αλλά η μπροστινή πλευρά την γυψοσανίδας θελει ξήλωμα.
Πώς αλλιώς θα γκρεμίσεις την τσιμεντένια φούσκα?

Αυτά που λες για το youtube , είναι για κασέτες. Εκέι τα αφήνουν όλα κι κάνουν δουλειά από μέσα.
Αλλά :
1. Έχεις θόρυβο από τα ventilater τα οπόια θα δουλευουν θες δεν θες.
και
2. Και σημαντικότερο , ακόμα και αυτή η μόντα είναι ενάντια στον κατασκευαστή , ο οπόιος και στις κασέτες θέλει θερμοθάλαμο πχ κοίτα www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/667444.pdf

Άρα ξέρεις τί πρέπει να κάνεις.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137864 από georgejka
Και πάλι ευχαριστω liakjim για την απαντηση. Το αντιθετο ειπα οτι εχω προβλημα να τα σπάσω.
Αλλά απ οτι λες δεν γινεται.... Όποτε πρεπει να αρχισω να το λεω στη συζυγο σιγα σιγα ...οτι θα πρεπει να το σπασουμε το υπαρχον....καλου κακου να φοραω και το κρανος της μηχανης.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ,
Επίσης αν δεν σου κανει κοπο απαντησε μου για την ερωτηση για το izol αμα εννοεις μονο πισω απο το τζακι ή ολο μεχρι επανω εννοουσες;

ευχαριστω και παλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137867 από liakjim
Α ναι , αν τα γκρεμίσεις όλα , izol από κάτω μέχρι επάνω, αν όχι από την βάση (την γρανιτένια) δλδ από την εστία μέχρι πάνω.
Και οταν λέω πάνω , εννοώ μέχρι το παταράκι. Κοίτα στις παρουσίασεις , έχει πολλά τζάκια της kratki που βάζουν αυτό το υλικό αλλά και "ερμαφροδιτες" εγκαταστάσεις δλδ με selenic και θερμοθάλαμο izol πχ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58496&Itemid=384

Αν θες με πετροβάμβακα τότε η περίπτωσή μου είναι γκανιάν.

Αλλά ξαναπροτείνω izol γιατί με αυτό το υλικό δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα ακόμα και αν κάνεις λάθος στις ελάχιστες αποστάσεις.
Ο πετροβάμβακας είναι φθηνότερος αλλά πρέπει να προσέξεις να μην σου υπερθερμανθεί.

Επίσης το κλαπέ επίσης σημαντικό για οικονομία μέσω ρύθμιση του ελκυσμού.

Τέλος δεν είπες πόσα μέτρα καμινάδα έχεις. Μη ξεχνάς , μονο λέια inox μονής ραφής.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ