La nordica vs invicta ερωτησεις ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137637 από georgejka
Καλησπέρα είμαι νέος στο φόρουμ και ενδιαφέρομαι να μετατρέψω το παλαιο χτιστό τζάκι σε ενεργειακό με γυψοσανίδα απο επανω και με ανοξειδωτη καμιναδα.
Λόγω υψους 54cm είχα καταλήξεισε ένα La Nordica Inserto 70 Ventilato H49 τζάκι 11,3 kw ενεργειακή κασέτα δευτερογενής καύσης (κοστος 1000€). Σημειωτεον οτι μιλαμε για Αττική Πετρουπολη, και 105τμ σπιτι 2005 με καλη μονωση.
Βρήκα έναν γνωστο φιλου τοποθετητή ο οποίος μου ειπε να μην βαλω γενικά ιταλικό ειδικα η la nordica δεν εχει αντιπροσωπο συγκεκριμενο (τα φέρνουν πολλοί), εχει μονο 2 χρονια εγγυηση κ.α.
Μου προτεινει πιο φθηνη λυση το invicta minos 700 14kw, το οποίο μου ειπε οτι εχει δευτερογενή καυση, ενω είδα στο φορουμ σας οτι λετε οτι δεν εχει.
Επίσης το κόστος των υλικών μου ειπε οτι μποει να φτασει από 400-600 ευρω και το κοστος εγκαταστασης 350-450€.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1 επειδή το ενα ειναι αεροθερμο σκετο και το αλλο με βεντιλατερ, εαν οντως κανουν θορυβο ή εαν ξερει κανεις για το συγκεκριμμενο la nordica .(εγω ειμαι υπερ της ελευθερης ροης αερα)
2 Αξίζει η ηδιαφορρα τιμης για την δευτερογενη καυση για ενα επιπλεον 8-10% αποδοση;
3.διαβασα πολλα στο forum και για το εαν αντεχει σε πολλες ωρεw λειτουργιας το ivicta minos 700 και ενημερωνω οτι θελω να το καιω 8 ωρες και σαββατοκυριακα συνεχεια.
Αυτο που με ενδιαφερει εαν θα ζεσταινει το χωρο τον κυριο (σαλονι κουζινα ενιαιος) και οσο παει μετα στα δωματια.
4 το la nordica ειναι πιο λιγο σε kw 11,3 , θα αποδιδει σε σπιτι 106 t.m.;
5. ειδα στο φορουμ πολλους να προσπαθουν να κανουν μονοι τους την εγκατασταση. Τι προτείνετε;
6. το κοστος των υλικών δεν ειναι πολυ;
Απο καταναλωση ολα περιπου ειναι 2,5-4 κιλα την ωρα ειδα τα ενεργειακα οπότε δεν βλεπω διαφορα σε ξοικονομηση ξυλου (ως προς την αποσβεση).

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137638 από georgejka
Συγγνωμη έκανα στην αρχη λάθος διατυπωση, το υπαρχον τζάκι εχει ήδη γυψοσανίδα από επανω και ανοξειδωτη καμιναδα,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137644 από liakjim
Πάρε το invicta που παίζει Leroy στα 450€ κ βάλτο με έναν φίλο σου. Ο τζακας σου λέει μ@λακιες . Ακου δευτερογενή το Minos . Κοιτα στα θέματα με τις παρουσιάσεις , έχει πολλα ( κ το δικό μου ) . Απλό ειναι .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137648 από georgejka
Ευχαριστω για την απαντηση. Νομίζω και εγω οτι αξιζει τον κοπο να γλυτωσω τα 400€ της τοποθετησης. Και οτι τα υλικα δεν θα φτασουν τοσο πολυ δηλ 400-600 ευρω. θα χρειαστω ομως καποιες λεπτομερειες να με βοηθησετε όπως τι διατομη καμιναδας πρεπει να εχει και μετά από καποια μετρα ποσο να τη μικρυνω.
ΕΠΙΣΗΣ θα ηθελα να ρωτησω ο χωρος γυρω απο το τζακι στον τοιχο εχει τωρα τα πυροτουβλα.Θα τα μονωσω και αυτα ή θα ξεκινησω τη μονωση (κατασκευη θερμοθαλαμου )απο πιο πανω; Δηλαδη δεν παθαινουν τιποτα τα μονωτικα οτα ειναι τοσο κοντα στο τζακι;.
ευχαριστω.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by georgejka.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137649 από dimlyk
καλως ηρθες και καλη επιτυχια :)
αυτα με τις εγγυησεις καλα ειναι να τα ξεχασουμε γενικα ....την εγγυηση την δινει ο πωλητης με οτι αυτο μπορει να σημαινει γενικα
την καμιναδα δεν θα την μειωσεις σε διατομη αν εχεις προβλημα υπαρχουν ρυθμιστικα νταμπερ
εκεινο που θα προσεξεις μια και εχεις ηδη την φουσκα ειναι οι μονωσεις και οι περσιδες να εχουν σωστες διαστασεις
οσο αφορα την καταναλωση που διαβαζεις εχει να κανει με την ισχυ κι οχι την αποδοση αλλα μην δινεις πολυ βαση
το ποσο θα σε καλυψει ειναι αλλο θεμα λογικα θες κατι κοντα στα 14 kw για ολο το σπιτι αλλα αν υπαρχουν περιορισμοι στις διαστασεις ...αρχιζεις το ψαξιμο :)
και φυσικα με αρκετο διαβασμα στις πολλες ιδοκατασκευες που περιγραφονται εδω και την βοηθεια των συμφοφουρμιτων
μπορεις να τα καταφερεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137654 από Stavrax
Τα πυρότουβλα θα λειτουργούν συσσωρεύοντας θερμότητα την οποία θα την αποδίδουν με καθυστέρηση στον χώρο και προς κάθε κατεύθυνση. Έτσι θα έχεις και κάποιες μικρές απώλειες προς τον τοίχο της πλάτης. Αν αυτό δεν σε ενοχλεί μπορείς να τα αφήσεις και να μειωθεί και το ενδεχόμενο να έχεις μυρωδιές από τον πετροβάμβακα της πλάτης.
Σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί μόνωση τύπου ιζολ, αντί για τον πετροβάμβακα, τότε τα πυρότουβλα θα πρέπει να βγουν γιατί δεν θα υπάρχει περίπτωση να έχεις μυρωδιές.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ