La nordica vs invicta ερωτησεις ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137861 από liakjim
Καλά , δεν έχεις πρόβλημα να σπάσεις την βάση και έχεις στην γυψοσανίδα???
Αφού δεν έχεις πρόβλημα , σπάστα όλα να γινει σωστά από την αρχή.
Αν έχεις πρόβλημα , τότε άσε την βάση αλλά η μπροστινή πλευρά την γυψοσανίδας θελει ξήλωμα.
Πώς αλλιώς θα γκρεμίσεις την τσιμεντένια φούσκα?

Αυτά που λες για το youtube , είναι για κασέτες. Εκέι τα αφήνουν όλα κι κάνουν δουλειά από μέσα.
Αλλά :
1. Έχεις θόρυβο από τα ventilater τα οπόια θα δουλευουν θες δεν θες.
και
2. Και σημαντικότερο , ακόμα και αυτή η μόντα είναι ενάντια στον κατασκευαστή , ο οπόιος και στις κασέτες θέλει θερμοθάλαμο πχ κοίτα www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/667444.pdf

Άρα ξέρεις τί πρέπει να κάνεις.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137864 από georgejka
Και πάλι ευχαριστω liakjim για την απαντηση. Το αντιθετο ειπα οτι εχω προβλημα να τα σπάσω.
Αλλά απ οτι λες δεν γινεται.... Όποτε πρεπει να αρχισω να το λεω στη συζυγο σιγα σιγα ...οτι θα πρεπει να το σπασουμε το υπαρχον....καλου κακου να φοραω και το κρανος της μηχανης.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ,
Επίσης αν δεν σου κανει κοπο απαντησε μου για την ερωτηση για το izol αμα εννοεις μονο πισω απο το τζακι ή ολο μεχρι επανω εννοουσες;

ευχαριστω και παλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137867 από liakjim
Α ναι , αν τα γκρεμίσεις όλα , izol από κάτω μέχρι επάνω, αν όχι από την βάση (την γρανιτένια) δλδ από την εστία μέχρι πάνω.
Και οταν λέω πάνω , εννοώ μέχρι το παταράκι. Κοίτα στις παρουσίασεις , έχει πολλά τζάκια της kratki που βάζουν αυτό το υλικό αλλά και "ερμαφροδιτες" εγκαταστάσεις δλδ με selenic και θερμοθάλαμο izol πχ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58496&Itemid=384

Αν θες με πετροβάμβακα τότε η περίπτωσή μου είναι γκανιάν.

Αλλά ξαναπροτείνω izol γιατί με αυτό το υλικό δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα ακόμα και αν κάνεις λάθος στις ελάχιστες αποστάσεις.
Ο πετροβάμβακας είναι φθηνότερος αλλά πρέπει να προσέξεις να μην σου υπερθερμανθεί.

Επίσης το κλαπέ επίσης σημαντικό για οικονομία μέσω ρύθμιση του ελκυσμού.

Τέλος δεν είπες πόσα μέτρα καμινάδα έχεις. Μη ξεχνάς , μονο λέια inox μονής ραφής.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137869 από georgejka
φίλε Liakjim, η καμιναδα ηδη ειναι inox μαλλον μεχρι επανω, ειμαι στο δευτερο και μετα βγαινει η καμινδα δηλαδη ειμαι τελαυταιο οροφο απο πανω η ταρατσα. Δεν ξερω ποσο ειναι συνολο.Γιατι ρωτας; Πρεπει να προσεξω κατι στην καμιναδα;
Επισης παρατηρησα οτι στο τεχνικο εγχειριδιο της invicta στην τοποθετηση βασει προτυπου EN13229 τα εξης:
1 πρεπει να ειναι μονωμενη η καμιναδα στο ταρατσακι οπως το εχεις εσυ οπως και η οροφη του ταβανιου.
2 Επισης δειχνει στο σχεδιο το ταρατσακι να εχει μια μικρη κλιση προς τα κατω προς τον τοιχο......Ειναι αναγκαιο;
3 πρεπει να υπαρχει κενο 4-5 ποντους μεταξυ γυψοσανιδας και στο πανω μερος του τζακιου για να μπαινει αερας.
εχω ομως παρατηρησει οτι κανεις δεν αφηνει κενο ολοι βαζουν το τζακι προσοψη με το μαρμαρο η οτι αλλο....

αναμενω τις παρατηρησεις σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137870 από liakjim
Ανάλογα με το ύψος πάει κ η διάμετρος.
Αν η καμινάδα ειναι πχ 10μέτρα και βάλεις Φ200 θα τραβάει πάρα πολύ.
πχ εγώ με 6μ είμαι στο φ200 αλλά με το κλαπέ το ελέγχω. Αν δεν είχα κλαπέ θα πήγαινα σε Φ180.
Φαντάσου με κλαπέ τέρμα ανοιχτό , τραβάσει σαν σκούπα!!!

1. Ναι
2. Ναι
3. Εγώ έχω. Προσοχή κάνεις λάθος. Όχι γυψοσανίδας αλλά μόνωσης. Η γυψοσανίδα θα καεί.
Σε εμένα είναι περίπου 3εκ γιατί έχω μάρμαρο.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137871 από georgejka
Ζητώ συγγνωμη για το 3, εχεις δικιο, Παντα απο μέσα μονωση η οποι οπως ειπες να εχει αποσταση και απ εξω παυραντοχη γυψοσανιδα...

επισης για την καμιναδα δεν το ηξερα πως παει η διαμετρος. Νομιζα οτι βαζεις οτι λεει ο κατασκευαστης ανεξαρτητου υψους.
στην περιπτωση του minos λεει 180mm και του selenic 200mm.
Για μενα πόσο πρεπει να ειναι που εχω απο πανω ταρατσα;....
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ