Tζακι σε υπο ανεγερση μονοκατοικια

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135832 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα τζακι σε υπο ανεγερση μονοκατοικια

kinigos έγραψε: Και πως κατέληξες Καρδίτσα για αλουμίνια house
Συστημένος;
Η δουλειά του καλή τελικά;
Ρωτάω γιατί είμαι και εγώ στην αναζήτηση και πρέπει αυτή την εβδομάδα να αποφασίσω.


Πήγα συστημένος , από ξάδερφο μηχανικό που είναι στην Καρδίτσα !!!
Βέβαια , εγώ είχα τον τελευταίο λόγο , και ο άνθρωπος εκεί , μου εξήγησε πολλά πράγματα !
πχ , ότι τα ρολά ότι χρώμα και να τα πάρεις έχουν το ίδιο κόστος , όλοι οι άλλοι βαρούσαν 5%και στα αλουμίνια και στα ρολά !
Τα μηχανήματα που είχε τα είδα , και το μόνο που με ένοιαζε είναι ,να είναι πρεσαριστά , όχι με γωνίες !

Και το τελειωτικό χτύπημα ήταν , όταν μια μέρα στην Λάρισα, τέρμα Βόλου , βλέπω ένα αμαξάκι Ετεμ. Σταματάω με χειρόφρενο και τον ρωτάω που το έχει το μαγαζί ! Όχι ρε φιλαράκι με λέει , δεν έχω μαγαζί , δουλεύω για την ετεμ και κάτι σαν διανομέας ! Και του λέω , καλά πες κανένα που τα δουλεύει τα ετεμ πολύ να πάω ! Και γυρίζει και μου λέει , δεν έχω κανένα καλό για την περιοχή σου , ξέρω έναν στην Καρδίτσα , Μπακαρτσιας !
Και έχω μείνει παγωτό και πήγα καρφί !

Τώρα τα αρνητικά ....... η απόσταση μάλλον .... τα αλουμίνια μου τα έφεραν ολόκληρα , ρολό παράθυρο σε ένα πλαίσιο μαζί με την σήτα (που μπήκε αφού περάστηκαν ) ....
Τους έλεγα όταν τα περνούσαν , βάλτε πολύ πράμα από σιλικόνη και μετά το πλαίσιο ! Όχι αυτοί , βάζαν το πλαίσιο (δηλαδή τα αλουμίνια) και μετά βάζαν στην άκρη αρμόστοκο και το περνούσαν με το δάχτυλο ! Στον χρόνο έχει ξεκολλήσει ο αρμόστοκος και άμα έχει έξω 10 μποφόρ (που τα πιάνουμε για την πλάκα στην περιοχή-δέντρο δεν υπάρχει για δείγμα) σφυρίζει το παράθυρο ! Άμα βρέξει κιόλας , βλέπω σταγονίδια κάτω κάτω απ την κορνίζα !
Και τους έλεγα , βάλτε εκεί σιλικόνη και μετά το πλαίσιο , μακακες , που πρέπει πάλι να κάτσω να το κάνω μόνος μου !
Και φανταστείτε ότι ένα καπάκι από το αλουμίνιο το γρατζούνισαν και τους έβαλα να μου στείλουν άλλο , γρατσουνιά 3 εκατοστά , όχι καμία μεγάλη ! Και σ αυτό δεν μπόρεσαν να πουν όχι , περίμεναν τα 13 :D

Όταν θα στα περάσουν εναρπι να κάνεις το ίδιο.
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135840 από kinigos
Άρα η τοποθέτηση ήταν αποτυχία.
Αντικατάσταση παλαιών κουφωμάτων ήταν; Ρωτάω γιατί δεν μιλάς για ψευτόκασες.
Θεωρείται την ΕΤΕΜ καλύτερη από τις υπόλοιπες;

Από χωριό της Λάρισας είμαι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135841 από stergiosbik
A ναι.Από Σπηλιά αν θυμάμαι καλά ε;
Οι καλές σειρές είναι περίπου ίδιες.Είτε ΕΤΕΜ,είτε EXALCO κλπ.
Έχεις κάποιον δικό σου-όχι απλώς γνωστό-μηχανικό;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135846 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα τζακι σε υπο ανεγερση μονοκατοικια
H ETEM KAI H EVIAL μου φαίνονται , μάλλον έτσι θα είναι , ποιο βαριές από την εχαλκο ! καμία σχέση !!
Ναι η τοποθέτηση,έχει θέμα , αφού στον χρόνο σφύριζαν είναι αποτυχία ! Τώρα πρέπει να πάρω σιλικόνη , και να βάλω μόνος μου με το κιλό , και όχι απλώς λίγη και μετά πέρασμα με το δάχτυλο ! Μιλάω για νέο σπίτι , όχι αντικατάσταση !Πάλι καλά σφυρίζει μόνο ένα απ τα 14 ανοίγματα , αλλά και τα 14 θέλουν σιλικόνη αφού τα πέρασαν με τον ίδιο τρόπο !
Πάντως να τονίσω κάτι ακόμη , εγώ τα έχω όλα ηλεκτρικά .... και πλήρωσα 80 ευρώ για το καθένα, άμα ήθελα και μανιβέλα πήγαινε στο 150 ! Δηλαδή 10 * 70 ευρώ για κάθε μανιβέλα =700 ευρώ ,,,, και λέω μακακας είσαι , πάρε μια γεννήτρια άμα κοπεί το ρεύμα ! Όχι 700 για τις μανιβέλες .... τώρα λάθος σωστό , θα σας το πω όταν πάρω γεννήτρια γιατί ακόμη δεν χρειάστηκε !

Εγώ που πήγα σε πολλές , και η βαριά απ την ευροπα είναι καλή , αλλά ήταν η ποιο ακριβή !
Δεν λέω να πας στον αντιπρόσωπο της περιοχής σου , τον ανέφερε ο Στέλιος , εκεί θα καεί η γούνα σου !
Και μεις από χωριό της Λάρισας είμαστε ..... δηλαδή φύγαμε απ το χωριό Λάρισα και πήγαμε σε άλλο χωριό παραέξω :D lol
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135852 από kinigos

stergiosbik έγραψε: A ναι.Από Σπηλιά αν θυμάμαι καλά ε;
Οι καλές σειρές είναι περίπου ίδιες.Είτε ΕΤΕΜ,είτε EXALCO κλπ.
Έχεις κάποιον δικό σου-όχι απλώς γνωστό-μηχανικό;

Από Ελάτεια.
Γνωστό ναι, δικό μου όχι. Μιλάω για κατασκευαστή και όχι μηχανικό.

house, μπορεί να έχεις δίκιο ότι ΕΤΕΜ και EVIAL είναι καλύτερες. Είναι τομέας που δεν γνωρίζω, οπότε δεν έχω άποψη.
Εκείνη που διάβασα είναι ότι το αλουμίνιο σαν ποιότητα είναι το ίδιο σε όλες τις εταιρίες. Απλά η κάθε εταιρία έχει διάφορες σειρές.
Πάντως πέρα από τα ανωτέρω, το νούμερο ένα είναι ο κατασκευαστής. Αυτός αν είναι κορυφή, έχεις αποτέλεσμα.

Για την γεννήτρια ή μανιβέλα η σκέψη σου οικονομικά είναι σωστή. Σε πρακτικότητα και ευκολία δεν ξέρω.
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135853 από stergiosbik
Aν έχεις το θάρρος στον μηχανικό θα του πεις να σου συστήσει έναν καλό κατασκευαστή.
Αυτοί τους ξέρουν καλά.Θα τους πάρει ΑΥΤΟΣ τηλ. να τους πει ότι είσαι δικός του άνθρωπος και θα πας συστημένος.Ο κατασκευαστής ΔΕΝ θα τολμήσει να σου κάνει πουστιά γιατί μετά θα χάσει την συνεργασία με τον μηχανικό.
Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι ο μηχανικός είναι "δικός" σου άνθρωπος.Αν είναι να πάρει τηλ. μόνο από υποχρέωση,μη πας καθόλου στον μηχανικό.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ