La Nordica Focolare ή Edilkamin side plus ή Tekno?

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135648 από georgiou.cr
Καλησπέρα. Μεταξύ La Nordica Focolare 70 piano ή Edilkamin side plus 50x50 ή Tekno 1 , εσείς τί θα βάζατε:

Ο χώρος μου είναι σαλόνι κουζίνα ενιαίος 40τμ και άλλα 60τμ το υπόλοιπο. Δεν θα τοποθετηθούν αεραγωγοί - με ενδιαφέρει να ζεστάνω καλά το σαλόνι και ελπίζω να φτάσει και κάποια ζέστη στις κρεβατοκάμαρες . Διαμέρισμα 2ου σε πολυκατοικία 7ετίας με τυπική μόνωση. Θα το δουλεύω συμπληρωματικά με A/C. Περιοχή Λυκόβρυση.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει χωριάτικο τζάκι χωρίς καμία επένδυση και εχω αποφασίσει να το ξηλώσω και να ακουλουθήσω τις συμβουλές που έχουν δωθεί στο forum.

Απο κασέτες μου άρεσε η Edilkamin Luce plus αλλά μάλλον δεν πρέπει να την προτιμήσω συγκριτικά με τα άλλα τζάκια που αναφέρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135655 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα La Nordica Focolare ή Edilkamin side plus ή Tekno?
Καλησπέρα και σε εσένα.

Είμαι κάτοχος του La Nordica Focolare 70 piano, και μπορώ να σου πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή του.

Η εγκατάσταση που έγινε σε εμένα ήταν χάλια αλλά ζεσταθήκαμε καλά με μικρή κατανάλωση.Δεν καίει πάρα πολύ(περίπου 2-3 κιλά την ώρα).

Μένουμε σε μεζονέτα 115τμ στα Ιωάννινα,οπότε καταλαβαίνεις ότι έχουμε τα κρύα μας.

Τα άλλα τζάκια δεν τα ξέρω και μπορεί να είναι καλύτερα.

Αν μπει σωστά και το σπίτι είναι ένας όροφος το τζάκι σκοτώνει.

Το έχω διαπιστώσει σε σπίτι που δεν είναι μεζονέτα.Εκεί έχουν πρόβλημα ζέστης γιατί πέρασαν και αεραγωγούς στα δωμάτια.

Αν το πάρεις πάντως πάρε και το κιτ με τους αεραγωγούς και το βεντιλατέρ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgiou.cr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135662 από georgiou.cr
Απαντήθηκε από georgiou.cr στο θέμα La Nordica Focolare ή Edilkamin side plus ή Tekno?
Σ΄ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Μου προτείνεις να πάρω και το κιτ με το βεντιλατέρ, θεωρείς ότι είναι απαραίτητο για να ζεστάνω γρήγορα το χώρο μου ή το προτείνεις για να ξεκουράζω την εστία ? Το κιτ έχει χειροκίνητη ρύθμιση για το βεντιλατέρ ή μόνο αυτόματη ? Ως προς τον θόρυβο είναι κουραστικό ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135663 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα La Nordica Focolare ή Edilkamin side plus ή Tekno?
Προτείνω το βεντιλατέρ για πιο γρήγορη απόδοση.

Ακόμα μη βάλεις τον θερμοστάτη που έχει η εταιρία για το συγκεκριμένο τζάκι.

Πιθανώς ο τζακάς να μην το βάλει από μόνος του.

Εμείς το αλλάξαμε σε 6 μήνες.Το βεντιλατέρ δουλεύει πολύ καλά και είναι αθόρυβο μέχρι τη 2η σκάλα(έχει 10 σκάλες).Από ότι λένε τα παιδιά εδώ μέσα μπορείς και να το μονώσεις(εγώ θα το κάνω τώρα που θα το ανοίξω για να μπει σωστά).

Για θερμοστάτη έβαλα το www.thermis-sa.gr/greek/details.php?pid=538
ξεκινάει μόλις πιάσει 40 βαθμούς και σταματάει μόνο του όταν πέσει πάλι στους 40 για να μη παγώσεις.Μπορείς βέβαια να το βάλεις και χειροκίνητο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgiou.cr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135666 από georgiou.cr
Απαντήθηκε από georgiou.cr στο θέμα La Nordica Focolare ή Edilkamin side plus ή Tekno?

soureal έγραψε: Ακόμα μη βάλεις τον θερμοστάτη που έχει η εταιρία για το συγκεκριμένο τζάκι.
Πιθανώς ο τζακάς να μην το βάλει από μόνος του.
Εμείς το αλλάξαμε σε 6 μήνες.


Ο θερμοστάτης χάλασε ή δεν λειτουργούσε σωστά εξ αρχής ? Μερικές πληροφορίες ως προς την μόνωση του βεντιλατέρ ? Ευχαριστώ και πάλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135669 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα La Nordica Focolare ή Edilkamin side plus ή Tekno?
Το αρχικό χάλασε,όσο για την ηχομόνωση πιστεύω αν το ντύσω με λίγο πετροβάμβακα με αλουμίνιο θα γίνει η δουλειά.

Έχω την εντύπωση ότι κάπου το έχω διαβάσει εδώ μέσα(διορθώστε αν είναι πατάτα) :blink:

Θα το συνεννοηθώ και με τον τζακά που θα κάνει τη δουλειά βέβαια.

Τις περισσότερες φορές πάντως το δουλεύω στο 2 χωρίς προβλήματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ