Παροχή αέρα σε τζάκι σε Kratki Oliwia

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135607 από nickbekiaris
Πρώτα από όλα θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους διαχειριστές και στα μέλη που με τα άρθρα τους και τις παρατηρήσεις τους με βοήθησαν να κάνω την επιλογή της εστίας που θα αντικαταστήσει την ανοικτή υπάρχουσα.
Έχω καταλήξει στην Kratki Oliwia Deco 18 kW.
Τα δεδομένα είναι τα εξής:
Το τζάκι θα μπει στο ισόγειο μεζονέτας (χώρος 70 m2) με ανοιχτή σκάλα προς τον πρώτο όροφο με 3 υπνοδωμάτια (60 m2) (φωτογραφία)
Το ερώτημά μου είναι αν η παροχή εξωτερικού αέρα θα πρέπει να πάει κατευθείαν στην εστία, όπως προτείνει η kratki ή χύμα στο θάλαμο κάτω από το τζάκι όπως προτείνει ο εδώ αντιπρόσωπος που φαίνεται να έχει αρκετά μεγάλη εμπειρία από τοποθετήσεις ανάλογων εστιών (κυρίως Γαλλικών).
Η δικαιολογία του είναι ότι αν δεν υπάρχει παροχή εξωτερικού αέρα που να έρχεται σε επαφή με το χώρο η ατμόσφαιρα του χώρου χάνει την υγρασία της και δεν είναι καλό.

Κατά την δική μου άποψη είναι καλό ο κρύος αέρας να μπαίνει μέσα στο χώρο καύσης και να ελέγχεται με κλαπέ, ώστε να μην κρυώνει ο χώρος των δωματίων. Αλλά τι γίνεται με την δευτερογενή καύση που από ότι κατάλαβα παίρνει αέρα από το εσωτερικό του σπιτιού, πως αναπληρώνεται;

Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη....
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135608 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Παροχή αέρα σε τζάκι σε Kratki Oliwia

nickbekiaris έγραψε: Πρώτα από όλα θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους διαχειριστές και στα μέλη που με τα άρθρα τους και τις παρατηρήσεις τους με βοήθησαν να κάνω την επιλογή της εστίας που θα αντικαταστήσει την ανοικτή υπάρχουσα.
Έχω καταλήξει στην Kratki Oliwia Deco 18 kW.
Τα δεδομένα είναι τα εξής:
Το τζάκι θα μπει στο ισόγειο μεζονέτας (χώρος 70 m2) με ανοιχτή σκάλα προς τον πρώτο όροφο με 3 υπνοδωμάτια (60 m2) (φωτογραφία)
Το ερώτημά μου είναι αν η παροχή εξωτερικού αέρα θα πρέπει να πάει κατευθείαν στην εστία, όπως προτείνει η kratki ή χύμα στο θάλαμο κάτω από το τζάκι όπως προτείνει ο εδώ αντιπρόσωπος που φαίνεται να έχει αρκετά μεγάλη εμπειρία από τοποθετήσεις ανάλογων εστιών (κυρίως Γαλλικών).
Η δικαιολογία του είναι ότι αν δεν υπάρχει παροχή εξωτερικού αέρα που να έρχεται σε επαφή με το χώρο η ατμόσφαιρα του χώρου χάνει την υγρασία της και δεν είναι καλό.

Κατά την δική μου άποψη είναι καλό ο κρύος αέρας να μπαίνει μέσα στο χώρο καύσης και να ελέγχεται με κλαπέ, ώστε να μην κρυώνει ο χώρος των δωματίων. Αλλά τι γίνεται με την δευτερογενή καύση που από ότι κατάλαβα παίρνει αέρα από το εσωτερικό του σπιτιού, πως αναπληρώνεται;

Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη....


Στην συγκεκριμένη εστία ο εξωτερικός αέρας κουμπώνει από κάτω εάν θέλεις φρέσκο αέρα βάζεις δεύτερο αγωγό με τάμπερ να τον ρίχνει κάτω από την εστία και να ελέγχεις την ποσότητα του αέρα με το τάμπερ, ο εσωτερικός αέρας που θα καταναλωθεί από το τζάκι θα αναπληρωθεί απο τις χαραμάδες άνοιγμα πόρτας κλπ, ποιός είναι ο αντιπρόσωπος? διάβασε εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...emid=74&limitstart=0
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, nickbekiaris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135626 από Στελιος1
Η ''δικαιολογία'' του για εμένα είναι κοτσάνα, η πρόταση του όμως δεν είναι λάθος. Το τζάκι με τ τρόπο που προτείνει αυτός θα μπορεί να παίρνει τον αέρα που χρειάζεται για την καύση, ο παραπανίσιος αέρας που υποθέτεις ότι θα σου κρυώνει το σπίτι γιατί να μπαίνει στο σπίτι σου αν δεν βγαίνει από κάπου αλλού???
Φοβάται διαρροές από τα κουφώματα του επάνω ορόφου (Άρα υποπίεση κ κάπνισμα) γ αυτό θέλει να το κάνει έτσι.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135630 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ εισαγωγής τζακιού και απορροφητήρα !!!
Αυτός ο τρόπος εγκατάστασης θεωρείτε μη οικολογικός και από 01/01/2014 δεν έχει την πιστοποίηση τοποθέτησης σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες !!Και εγώ θα ήθελα να μάθω τον αντιπρόσωπο !!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135654 από Στελιος1
Σωστος Δημητρη (επιτρεψε μου τον ενικο κ Φιλιππακοπουλε) αλλα αυτη η διαφορα θερμοκρασιας ουσιαστικα υπαρχει εξω και μεσα απο τ σπιτι, δηλαδη και στ χαραμαδα της πορτας εισοδου- απορροφητηρα πχ. Και γενικα αν τα σπιτια σφραγιζαν οπως μας υποσχονται (θεωρητικα παντα) τ συγχρονα κουφωματα, θα πεθαιναμε απο ασφυξια. Δεν ισχυουν σωστα ολ αυτα και κυριως.. το υπερμετρο σφραγισμα ειναι αλεργιογονο, κανει μεγαλο κακο στην υγεια και σιγουρα ο πιστοποιημενος τροπος δεν ετυχε να ''τρακαρει'' σε ιατρικο πορισμα. Δεν υπαρχει γιατρος στον κοσμο που να δεχοταν τετοια λογικη.
Ειναι πολυ απλο, απλουστατο αυτο που λεω.. Το ταμπερ βαρυτητας πχ του απορροφητηρα επαρκει, σε μεζονετα τα κουφωματα του επανω οροφου χανουν πολυ περισσοτερο.
Συμφωνω απολυτα ομως οτι το σωστο ειναι να δοθει αερας καυσης απ εξω μεσα στην εστια και για τον αερισμο του σπιτιου να ληφθουν αλλα μετρα, επειδη στ πραξη αυτα δε γινονται και οι μεζονετες εχουν ενα ιδιαιτερο ζητημα στα τζακια, τ προτεινα να ακουσει τ γνωμη του τοποθετητη γιατι αυτος θαναι ο υπολογος αν κατι παει στραβα κ οχι εμεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135674 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Στέλιο συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά τον αερισμό του σπιτιού και για αυτό το λόγο σε αυτές τις χώρες που απαιτούν οικολογική καύση του τζακιού πλέον εφαρμόζουν υποχρεωτικούς νόμους εξαερισμού !!
Όσον αφορά όμως τον υπόλογο που λες απο τη στιγμή που έμαθα οτι ο αντιπρόσωπος είναι δικός μου έχω και εγώ το μέρος ευθύνης μου !!τέλος πάντων ο τζακάς μου δεν είναι αντίθετος με αυτή την εγκατάσταση απλά προσπαθούσε να ρίξει το κοστολόγιο τοποθέτησης προς όφελος του πελάτη !όλα καλά πλέον !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ