Βοήθεια για κατασκευή τζακιού

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135030 από panbal
Απαντήθηκε από panbal στο θέμα Re:Βοήθεια για κατασκευή τζακιού
Στην ουσία μιλάμε για 37τ.μ.του ορόφου + 37τ.μ. του ισογείου. Για τον όροφο που θα τοποθετηθεί το τζάκι έχω καταλάβει ότι δεν θα έχω θέμα να τον ζεστάνω. Το θέμα είναι να καταφέρω να ρίξω λίγο και στο κάτω. Σήμερα μετά από κι άλλη συνάντηση με επαγγελματία του χώρου μου είπε πως μπορούμε να στείλουμε αέρα και στο κάτω. Το υπνοδωμάτιο που θα είναι ακριβώς κάτω από το τζάκι θα το ζεστάνουμε καλά μιας και είναι και χαμηλοτάβανο(2,20 ύψος) και τον δίπλα χώρο θα τον σπάσουμε αρκετά, αλλά μην περιμένω τρελές θερμοκρασίες. (το ισόγειο έχει ένα υπνοδωμάτιο, κουζίνα σε ενιαίο χώρο και τουαλέτα). Βέβαια για να γίνει αυτό δεν αρκεί από μόνος του ο αγωγός αλλά και μηχανισμός σε κάθε αγωγό για να σπρώχνει τον αέρα προς τα κάτω. Μου ακούγεται καλή λύση και στο φινάλε μπορώ να χρησιμοποιήσω κι ένα ηλεκτρικό σώμα για έξτρα θέρμανση στο ισόγειο.
Για ζεστό νερό δυστυχώς δεν έχω πολλές επιλογές, πάμε για θερμοσίφωνα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135033 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Βοήθεια για κατασκευή τζακιού
Μπορείς να τραβάς αέρα από το πάτωμα του πρώτου ορόφου με φυσική ροή, και με έναν αγωγό απέναντι με ανεμιστήρα να κατεβάζεις αέρα από το ταβάνι του 2 ορόφου στον κάτω άλλα περίπου στο μισό ύψος του πρώτου ορόφου. Πες στον τεχνίτη σου και γ αυτήν την περίπτωση.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panbal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ