Βοήθεια για κατασκευή τζακιού

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134916 από panbal
Καλησπέρα κι από εμένα, νέο μέλος, διαβάζω εδώ και λίγες μέρες που το ανακάλυψα το forum και θέλω τα φώτα σας... Ανακαινίζουμε το πατρικό της οικογένειας σε ορεινό χωριό της Λάρισας.
Δεν μιλάμε για μόνιμη κατοικία αλλά εξοχική. Είναι πέτρινο παραδοσιακό με εσωτερική σκάλα και 40 τ.μ. ο κάθε όροφος, καινούρια μονωμένη σκεπή και καινούρια κουφώματα οπότε μηδενικές απώλειες.
Στο κομμάτι της θέρμανσης που με καίει τώρα, στον πάνω όροφο θα κάνουμε τζάκι στην θέση του παλιού (έχει ήδη γκρεμιστεί) κι εκεί θέλω βοήθεια. Υπάρχει οικονομική λύση για τζάκι που να μπορεί να μου ζεστάνει με άνεση τον επάνω χώρο και κάτω να βάλω μια ξυλόσομπα; Δεν μας παίρνει να ρίξουμε πολλά χρήματα δυστυχώς γιατί έχουμε ήδη ξεφύγει από τον αρχικό προυπολογισμό... Αλλά επειδή θέλοντας και μη κάποια χρήματα θα δωθούν και για το κομμάτι της θέρμανσης και τζάκι θα γίνει, ποια είναι η βέλτιστη επιλογή; Να πω ότι στον πάνω όροφο υπάρχει ένα δωμάτιο 12τ.μ. και ο υπόλοιπος χώρος είναι ενιαίος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134918 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Βοήθεια για κατασκευή τζακιού
Απο ποιο χωριο ωρε;Εισαι ο και λεγεσαι;
Φθηνο τζακι και δοκιμασμενο ειναι το Invicta.Πολλοι συμφορουμιτες το εχουν βαλει σπιτι τους και εμειναν υπερευχαριστημενοι.Πας στο Leroy και το παιρνεις.
Και το Kratki του Φιλλιπακοπουλου βαλανε αρκετοι συμφορουμιτες με καλο αποτελεσμα αλλα στη Λαρισα δε ξερω που θα το βρεις.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134919 από panbal
Απαντήθηκε από panbal στο θέμα Βοήθεια για κατασκευή τζακιού
Σπηλιά είναι το χωριό...
Invicta, ωραία λοιπόν, αγοράζω την εστία, το τζάκι λέμε να το κάνουμε πέτρινο εξωτερικά όπως τον παλιό καλό καιρό... Θα πρέπει να προσέξω κάτι; Παίζει ρόλο το με τι θα ντύσω το τζάκι; Αρκεί η εστία από μόνη της για να ζεστάνω τον συγκεκριμένο χώρο; Ξέρω ρωτάω πολλά αλλά επειδή με μια mini έρευνα αγοράς που έκανα ο καθείς έλεγε το μακρύ του και το κοντό του πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά έβγαλα άκρη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134920 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Βοήθεια για κατασκευή τζακιού
Απο το χωριο της κουμπαρας μου. :)
Αν αρκει;Γυμνοι θα κυκλοφορειτε!!!!
Βεβαια συμφωνα με το χωρο σου η εστια θα επρεπε να μπει κατω και να ζεσταινει και τα δυο πατωματα. ;)
Θα τηρησεις ευλαβικα τις οδηγιες εγκαταστασης της Invicta και ολα θα πανε καλα.
Βεβαια γυψοσανιδα και πετρα δε πανε μαζι οποτε....

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134990 από panbal
Απαντήθηκε από panbal στο θέμα Βοήθεια για κατασκευή τζακιού
Αν ρίξω αγωγό ακριβώς κάτω από το τζάκι δεν θα κάνει δουλειά κάτω; Επισκέφθηκε σήμερα μάστορας τον χώρο και είπε πως θα κάνω δουλειά. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν όντως να μπει κάτω το τζάκι αλλά δεν γίνεται. Έχω ψιλοπελαγώσει πάντως, ούτε τι εστία ξέρω να πάρω, ούτε πόσο μεγάλη ούτε τίποτα. Ο καθένας μου λέει τα δικά του. Πάρε μεγάλη, πάρε μαντεμένια, πάρε μεταλλική, πάρε σαν την δικιά μου, μην κάνεις αυτό, ο τζακάς λέει τα δικά του, έχω χάσει λίγο την μπάλα... Ο επαγγελματίας του χώρου κάτι παραπάνω θα ξέρει, αλλά επειδή την έχω φάει από "επαγγελματίες" είμαι λίγο καχύποπτος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134997 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Βοήθεια για κατασκευή τζακιού
Όπως σου είπαν ήδη, το ινβικτα θα σε καλύψει άνετα. Μάλιστα για 40τμ θεωρώ ότι ακόμα και Το Μινος Της ινβικτα βολεύει. Υπάρχει και η Κρατκι που έχει πολύ καλή υποστήριξη Από Φιλιππακοπουλο που είναι και μέλος του φόρουμ. Επίσης κάποιοι έβαλαν την κασέτα Φερλουξ αν θυμάμαι καλά το όνομα και έμειναν ευχαριστημένοι.

Για μεταφορά θερμού αέρα προς τα κάτω είχε Συζητηθεί παλαιότερα αλλά δε θυμάμαι τι έγινε τελικά με το φίλο /φίλη που το έψαχνε.... νομίζω όμως ότι θα είναι πολύς κόπος με αμφίβολο αποτέλεσμα...έτσι και αλλιώς γράφεις και για μια ξυλοσόμπα

Και μια ερώτηση: για ζεστό νερό τι θα κάνεις ; θερμοσίφωνα ;
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ