Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134521 από apant
Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ; δημιουργήθηκε από apant
Γεια σας. Αποφάσισα να γκρεμίσω το τζάκι μου και να βάλω ενεργειακό. Από την έρευνα που έκανα κατέληξα σε δύο. Nordpeis Νι 25 ή Kratki oliwia 18kw. Η διαφορά στην τιμή περίπου 850 euro ακριβότερo το Nordpeis.

Το σπίτι μου είναι 110 τετραγωνικά σε ένα όροφο στη Θεσσαλονίκη.

Οι διαφορές είναι ότι το kratki έχει ονομαστική απόδοση 18Kw (max βέβαια) και 78% απόδοση.
Η Nordpeis δίνει 8 Κw με εύρος από 3 ως 14. Κοινώς σε αντιστοιχία με το kratki 14Kw με 79% απόδοση.

H Nordpeis είναι πάντα nordpeis και έχει τριτογενή καύση με ότι σημαίνει αυτό σε οικονομία, καθαριότητα τζαμιού, ρύπους κλπ.

Ρώτησα το μάστορα που ήρθε και είδε το σπίτι αν το Nordpeis που ονομαστικά τουλάχιστον δεν βγάζει τα 18 του kratki αν θα ζεσταίνει το σπίτι και μου είπε οτι θα το ζεσταίνει όλο απλά το πιο μακρινό δωμάτιο θα θέλει ίσως και 2 ώρες και ότι το έχει βάλει σε σπίτι με 10 - 15 τετραγωνικά παραπάνω και μάλιστα σε 2 ορόφους και ο ιδιοκτήτης είναι ενθουσιασμένος.

Η nordpeis δίνει Heating Area από 45 έως 200 τ.μ

Τι λέτε ρε παιδιά γιατί έχω ψηθεί μάλλον για το Nordpeis.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by apant.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134525 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;
Να πεις στο μπαγλαμά που είπε ότι ζεσταίνει σπίτι 200 μ, ότι αν έχεις απώλειες 20 kW, τότε το nordpeis και με ένα δάσος να το φορτώσεις, δε θα σε ζεστάνει. Όχι ότι δεν είναι καλό τζάκι.. ίσα-ίσα... αλλά μην ακούω μακακίες...... δεν μπορώ....

Το καλύτερο τζάκι, είναι το σπίτι με καλές μονώσεις. Και τα 2 είναι πολύ καλά πάντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134533 από apant
Απαντήθηκε από apant στο θέμα Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;
Δεν είπε 200. Είπε 10-15 παραπάνω από το δικό μου και σε 2 ορόφους. Δηλαδή 120-125τμ σύνολο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134535 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;
Kaλα τα ειπε , μιας και οι μεζονέτες 60+60 ζεσταίνονται καλύτερα με ενα τζακι τέτοιου τυπου !
Ενα σπιτι 110 τετραγωνικά εχει περισσότερες απώλειες ,αν ειναι μονοκατοικια , με η' χωρις σκεπη !
Μπορεις να μας πεις τη καις τοσο καιρο , δηλαδή τη πλήρωνες , μπας και το πιάσουμε το θεμα ! (ενα αυτο)
Εσυ τη εχεις απο πανω ???? Αν εχεις αλλο οροφο ,σκεπη , δώμα , ταράτσα ?

Αν σου φτανουν τα 9 Κw , παρε το νορδεις , αλλα αμα θες 12 ΚW τοτε το δωματιο και χωρις αεραγωγους δεν θα ζεσταθει το κωλο σου να βαρας ! εχεις και συμπηρωματικη θερμανση για τα βαριά κρύα ! (πες κανει 2 μερες -10 εξω , ακραίο αλλα οχι οτι δεν εχει γινει ,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134545 από apant
Απαντήθηκε από apant στο θέμα Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;
Έχω σοφίτα κλειστή με κεραμμύδια από πάνω. Το σπίτι είναι 9 ετών. Μόνωση εργολαβική. Έχω καλοριφέρ και καίω περίπου 1,5 - 2 τόνους πετρέλαιο το χρόνο και ζεσταίνεται full. Το βράδυ ακόμη και το χειμώνα το καλοριφέρ το κλείνω και το πρωϊ στις 7 η θερμοκρασία είναι περίπου 8 βαθμούς κάτω σε σχέση με το βράδυ στις 11 που τα κλείνω στη βαρυχειμωνιά (2 εβδομάδες το χρόνο) και περίπου 3-4 βαθμούς κάτω σε νορμάλ χειμώνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134563 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Nordpeis Ni 25 ή Kratki Oliwia 18Kw ;
βαζεις νορνδ και εχεις καβατζα για τα βαρια κρυα το πετρελαιο !
Αν και διαφωνω για την εστια
θα κερδισεις μονο σε ντισαιν , καθαρο τζαμι και θεαματικη φλογα !
Στα αλλα ολα θα χασεις ,
Αληθεια ποσο παει η νορδ για να καταλαβω για τη λεφτα μιλαμε ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ