Ενεργειακα τζακια Rocal

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133594 από godfavour123
Απαντήθηκε από godfavour123 στο θέμα Ενεργειακα τζακια Rocal
Την ενδοδαπέδια΄πόνεσα πολύ που δεν την έβαλα αλλα είχα μεγάλο πρόβλημα με το ύψος του σπιτιού..
αλλιώς δεν το συζητουσα, ενδοδαπέδια με κλειστά μάτια...
Τα αλλουμήνια είναι foul ενεργειακά με 1,1 συντελεστή θερμοδιακοπτώμενα...
ελεύθερης ροής δλδ? sory αλλά δεν ξέρω τι είναι
το πρόβλημα με αυτές είναι πως θέλουν χώρο...εκει που θέλω να το βάλω όπως προείπα έχω 90cm απόσταση δεξία και 90cm αριστερά, δεν θέλω να το μπουκώσω με γυψοσανίδες, για αυτό και ήθελα αυτό το τζάκι...αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133598 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ενεργειακα τζακια Rocal
Κοίτα, δεν ξέρω το σπίτι σου, αλλά είμαι σίγουρος, ότι το τελικό δάπεδο σε σχέση με την πλάκα από μπετόν, θα σηκώθηκε τουλάχιστον 10-12 cm. Οπότε, η διαφορά με τα 14-16 που απαιτεί η ενδοδαπέδια, είναι πολύ μικρή και ΔΕΝ τη συζητώ. Anyway όμως.

Τα αλουμίνια σου, ποιας εταρείας/σειρά είναι? Τι τζάμια έχεις βάλει? Γνωρίζεις λεπτομέρειες?

Το φυσικής ροής, δεν απαιτεί βεντυλατέρ=ανεμιστήρα για να αποδώσει. Το κάνει πιο αργά, θέλει λίγο περισσότερη ώρα αλλά δεν έχεις θόρυβο. Πχ. σε μια εξοχική κατοικία που δε ζεις συνέχεια και πας για ΣΚ, ε... εκεί θες το τζάκι με το που θα το ανάψεις, να μην αργήσει να αποδώσει οπότε τότε το βεντυλατέρ (εξαναγκασμένης ροή) βοηθά.

Όμως εσύ είσαι σε ένα σπίτι που έτσι και αλλιώς θα είναι μόνιμη κατοικία και με "μόνιμη" θέρμανση, οπότε δε σε νοιάζει αν καθυστερήσει λιγάκι να αποδώσει το τζάκι. Γι΄αυτό προτείνω φυσικής ροής, foyer τα λένε αυτά. Και πιο οικονομικά είναι, και δε σου παίρνει τα αυτιά το βεντυαλατέρ, και δε σε νοιάζει αν κοπεί το ρεύμα. Το βελτυλατέρ λειτουργεί και ως "ψύκτρα" για το τζάκι και το ανακουφίζει από τα θερμικά φορτία. Αν κόψεις το ρεύμα, τα τζάκια αυτά "ζορίζονται" θερμικά, ενώ τα άλλα είναι σχειδιασμένα για να λειτουργούν χωρίς ανεμιστήρα.

Για μένα το καλύτερο είναι να κοιτάξεις κάτι σε: Brunner, Spartherm, Norpeirs, Kratki, Leda, ακριβές εστίες, αλλά σοβαρές κατασκευές. Επιλέγεις ένα φυσικής ροής, δύο όψεων αν γουστάρεις, και του κάνεις και ένα θερμοθάλαμο ώστε να εκμεταλεύεσαι και ένα ποσό θερμότητας, μη ζεσταίνεις μόνο τα περιστέρια.

Βέβαια......... εσύ βάζεις το χέρι στην τσέπη, εσύ αποφασίζεις......

Απλά προσπαθώ να σου δείξω και άλλες εναλλακτικές, που ίσως δεν τις έχει σκεφτεί. Αν δεν ασχολείσαι πολύ καιρό με το τζάκι, δεν γνωρίζεις κάποια μυστικά, και όταν δώσεις 5000, δύσκολα μετά μπορείς να κάνεις αλλαγές. Και εγώ έκανα την αγορά μου κάπως επιπόλαια, βιαστικά, χωρίς να το πολυψάξω, και δεν είμαι ευχαριστημένος.

Αγόρασε εστία που ΟΠΩΣΗΠΟΤΕ θα τη δεις να καίει LIVE, να παίρνει αέρα από έξω, να ρυθμίζει ουσιαστικά την ένταση της φλόγας με το χειριστήριο του αέρα, να έχει τάμπερ καυσαερίων, αν γίνεται να έχει δευτερογενή,..... αυτά που έγραψα πιο πάνω είναι νομίζω βασικά χαρακτηριστικά. Είναι σημαντικό το τζάκι να δουλεύει με κάποια ακρίβεια, σαν ελβετικό ρολόϊ που λέω εγώ. Βέβαια, τζάκι, είναι όχι σόμπα. Οι σόμπες έχουν πιο μικρό θάλαμο καύσης, με αποτέλεσμα να έχουν πολύ πιο ελεγχόμενη λειτουργεία. Μήπως να κοίταζες και καμμιά σόμπα τύπου Nordpeis?

Υπάρχουν και πιο έμπειροι από μένα εδώ μέσα, που θα σε καθοδηγήσουν πιο καλά, αλλά νομίζω ότι σε γενικές γραμμές, θα συμφωνήσουν μαζί μου.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133609 από godfavour123
Απαντήθηκε από godfavour123 στο θέμα Ενεργειακα τζακια Rocal
Για να τελειώσει το θέμα της ενδοδαπέδιας, πιστεψε με δεν γινόταν...με τίποτα.
το σπίτι είναι στον τρίτο όροφο είναι ιδιόκτητο και οροφοδιαμέρισμα...
ειχα τεράστιο πρόβλημα με το ύψος δεν έπαιρνα αλλιώς άδεια....
παίρνει άνετα μπαλκονόπορτα και ρολό στα 2,3 μέτρα αλλά το ύψος δίπλα απο εκέι που θα μπούν οι μπαλκονόπορτες είναι 2,05
θα ήθελα 15 - 20 πόντους να σηκωθώ απο κάτω γιατί ήθελε και εξισωτικό μπετό οπότε θα πήγαινα στο 1,85 (εγώ είμαι 1,87) και μαζί με τις γυψοσανίδες και τα επίπεδα του ταβανιού...αστα να πάνε...
το μελετήσαμε και το παλέωαμε πάρα πολύ μέχρι να καταλήξουμε μα μν τν βάλουμε...
για τα αλουμίνια θα ενημερώσω και θα γράψω τώρα δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133610 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ενεργειακα τζακια Rocal
Αυτά τα τζάκια θερμαίνουν με ακτινοβολία προς όλες τις κατευθύνσεις. Μπαίνουν κάπου κεντρικά στο σαλόνι και το θερμαίνουν όλο με μια ωραία αίσθηση λόγω της ακτινοβολίας. Όμως αν το βάλεις σε έναν διάδρομο αφήνοντας απόσταση μόνο 90 πόντους θα το καις μόνο διακοσμητικά με λίγα ξύλα. Όταν θα βάζεις περισσότερα στον διάδρομο θα έχεις από 50 έως 60 βαθμούς και στον υπόλοιπο χώρο πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133618 από godfavour123
Απαντήθηκε από godfavour123 στο θέμα Ενεργειακα τζακια Rocal
Καλημέρα και σε ευχαριστώ
Μάλλον δεν τα είπα καλά και σας μπέρδεψα...
Φανταστείται ένα Γ όπως είναι το γράμμα. Πάνω δεξιά είναι η κουζίνα, αριστερά δίπλα η τραπεζαρία και απο κάτω όλο το άλλο σαλόνι...
εκεί που θα μ΄πεί το τζάκι είναι 3,5μ απόσταση απο τοίχο σε τοίχο και θα μπεί ανάμεσα σε σαλόνι και τραπεζαρία όπως θα μπεί είναι 90cm απόσταση απο τον τοίχο αριστερά και 90cm απόσταση απο την δεξιά πλευρά...
οι αποστάσεις αυτές δεν είναι και το πλάτος του χώρου, αυτές προέκυψαν απο τις κατασκευές για ραφιέρες και άλλα διακοσμητικά στοιχεια...
δλδ θα μπεί κάπου στη μέση για να ζεστάνει περίπου 50 - 60 τμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133619 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ενεργειακα τζακια Rocal
Βάλε μια κάτοψη ή ένα σκαριφηματάκι......
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ