Ενεργειακα τζακια Rocal

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133561 από godfavour123
Ενεργειακα τζακια Rocal δημιουργήθηκε από godfavour123
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την ωραία και πολύ καλή δουλειά,
συγνώμη εν των προτέρων αν υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ συγκεκριμένο και για αυτό ανοίγω νέο.

Τελειώνω σε λίγο καιρό το σπίτι μου και ψάχνω για τζάκι ενεργειακό (ούτε νερού ούτε αέρα) κατέληξα σε αυτό www.justshop.gr/?section=5505&language=e...34=5637&detail1634=1
μιας και στα γούστα και στον χώρο μου (σαλοκουζίνα ενιαίος χώρος περίπου 60τμ) είναι ότι πιο όμορφο και ταιριαστό έχω βρεί. Θα μπεί σαν χώρισμα ανάμεσα σε τραπεζαρία και σαλόνι, δεξιά και αριστερά απο αυτό θα υπάρχει πέρασμα 90cm και απο τις 2 πλευρές. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι για το προιόν αξιοπιστία, απόδοση, η οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο η ακόμα και να μου προτείνει κάποιο άλλο προιόν?


Ευχαριστώ πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133571 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ενεργειακα τζακια Rocal
Υπάρχουν διάφορες εταιρείες που βγάζουν δίφατσα τζάκια.

Αυτό εδώ που είδα στο link, στο φτιάχνω με 500 ευρώ. Ρε τους ξεφτίλες..... 3500 για ένα γκαζοντενεκέ με 4 τζαμάκια.....

Τώρα όσον αφορά το τζάκι σου, το θές για παρέα..... για τη θαλπωρή... ή ως ΒΑΣΙΚΟ μέσο θέρμανσης....?

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις (μεταξύ άλλων) για αυτά:

1) Φυσικής ροής (δε θέλουμε θόρυβο, ούτε "αθόρυβα" μοτέρ ούτε εξάρτηση από διακοπές της ΔΕΗ).
2) Συρόμενη πόρτα (θέλουμε και άνεση και στυλ).
3) Σοβαρός μηχανισμός πόρτας=ελεγχόμενη καύση.
4) Ο 1γενής αέρας καύσης να κουμπώνει κάτω από την εστία σε ειδικό λαιμό.
5) Αποτελεσματικό μηχανισμό ρύθμισης 1γενούς αέρα καύσης=ρύθμιση έντασης καύσης.
6) Ύπαρξη 2γενούς καύσης, κατά προτίμηση ρυθμιζόμενος.
7) Κλαπέτο καμινάδας, να ανοίγει με την πόρτα αυτόματα, αλλά και να ρυθμίζεται χεροκίνητα σε διάφορες θέσεις όταν η πόρτα είναι κλειστή.
8_) Ύπαρξη κόφτρας.
9) Δε μας ενδιαφέρει αν είναι μαντεμένια ή αν έχει επένδυση βερμικουλίτη, πυρόπλακας, σαμότ, κλπ
10) Τασάκι στάχτης που να μπορεί να αφαιρείται από την εστία ενώ αυτή καίει (είπαμε, θέλουμε και τις ευκολίες μας).
11) Διπλό τζάμι πόρτας=καθαρό τζάμι
12) Ύπαρξη αεροκουρτίνας=καθαρό τζάμι.
13) Δε μας ενδιαφέρει ΜΟΝΟ η ισχύς, θέλουμε πρωτίστως να λειτουργεί σαν ελβετικό ρολόϊ.
14) Πόρτα που θα σύρεται μέσα σε δικό της κλωβό σφραγισμένο (δε θέλουμε διαρροές).
15) Δες για εστίες ΣΥΝΕΧΟΥΣ καύσης.

Αν βρεις τέτοια (ελληνική ή όχι) εστία, να πεις και σε μας ποιά είναι.

Και φυσικά: ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΖΑΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΙΕΙ. Ας είναι και Αύγουστος με 40 oC εξωτερική θ.

Ελπίζω να βοήθησα. Γαμώτο, μην αγοράζετε με μόνο κριτήριο τι σας αρέσει. Για πες του μάγκα του justshop, φιλαράκι... να σου δώσω 3500, αλλά να το δω να καίει να πειραματιστώ μαζί του ....? Εκεί να δεις γέλια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133575 από godfavour123
Απαντήθηκε από godfavour123 στο θέμα Ενεργειακα τζακια Rocal
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
θα τα ζητήσω όλα αυτά, μιας και δεν τα γνώριζα.
Δεν επέλεξα μόνο ως κριτήριο την εμφάνηση αλλά και τις διαστάσεις και σύμφωνα με το χώρο μου...και θέλω 4 όψεων τζάκι και όσο και αν έψαξα δεν βρήκα...και αυτό είναι ότι πιο κοντά στα γούστα μου.
Τώρα όσον αφορά το σπίτι έχει 8cm θερμοπρόσωψη αντλία θερμότητας mitsubishi με fun coil (ενδοδαπέδια ήθελα αλλά δεν με έπαιρνε στο ύψος λόγω κεραμοσκεπής, είναι επικλινές το ταβάνι καθώς και διπλή μόνωση στη σκεπή.
Και το τζάκι με ενδιαφέρει να ζεσταίνει το χώρο όπου ειναι τοποθετημένο.
Υπάρχει κάποια πρόταση αξιόπιστη πάνω σε όλα αυτά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133576 από godfavour123
Απαντήθηκε από godfavour123 στο θέμα Ενεργειακα τζακια Rocal
sory αλλά λες πιο πάνω ''αν βρεις τετοια εστία (εληνικη η όχι) να μας πεις και εμας ποια είναι''
αν δεν υπάρχουν όλα αυτά ή έστω κάποια απο αυτά, γιατί να τα ψάξω?

Και γιατί αυτή η αστία δεν κάνει?
η τιμή είναι κομπλέ με όλα...ότι και αν χρειαστεί...
όσα δίφατσα και αν έψαξα σκέτα κουτιά είναι και έχουν απο 1500 - 1800 euro με extra όλα τα άλλα υλικά και την τοποθέτηση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133577 από godfavour123
Απαντήθηκε από godfavour123 στο θέμα Ενεργειακα τζακια Rocal
Επίσης ξέχασα να πώ πως σε άλλη εταιρία που βρήκα είχε 1850 euro μόνο η εστία κάυσης ( το κλουβί) χωρίς βάση, χωρίς καμινάδες, χωρίς τοποθέτηση (για την οποία και ήθελαν περίπου 1000 euro) χωρίς το εξωτερικό κάλυμα γενικά χωρίς τίποτα σκέτο κλουβί...
Δεν ξέρω αν λέω μπαρούφες για αυτό και ρωτάω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133579 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ενεργειακα τζακια Rocal
Δε νομίζω ότι με ένα τζάκι 4 όψεων θα ζεσταθείς. Αυτό, γιατί πρακτικά έχεις μόνο την ακτινοβολία από τα τζάμια, και μια πολύ μικρή επιφάνεια εναλλαγής από τον κώνο.

Τα κριτήρια που είπα πιο πάνω, τα καλύπτει η ΙΔΑΝΙΚΗ εστία. Αυτήν, ακόμα την ψάχνουμε..... xaxxaxxaxa

Έκανες καλή θερμομόνωση. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ. Ελπίζω να μην έκανες τζιγκουνιές σε κουφώματα/τζάμια. Δε νομίζω ότι με το τζάκι αυτό το 4 όψεων θα ζεσταθείς. Για μένα (εσύ κάνεις κουμάντο αφού εσύ πληρώνεις) βάλε ένα τζάκι 1 ή το πολύ 2 όψεων, και με ένα τρόπο που θα σχηματιστεί θερμοθάλαμος ώστε να πάρεις ένα ποσό ενέργειας από την καύση. Αλλιώς θα ζεσταίνεις τα περιστέρια. Επίσης, αφού βασική θέρμανση έχεις με Α/Θ (λάθος για μένα που δεν έβαλες ενδοδαπέδια, ΑΛΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ), βάλε τζάκι ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ροής, όχι με βεντυλατέρ, ούτε υδραυλικό. Αν βάλεις υδραυλικό θέλει ένα κόστος για να το παντρέψεις με την Α/Θ. Άσε που μετά θα πρέπει να το καις συνέχεια....

Ελεύθερης ροής, που θα λειτουργεί σαν ΥΠΟΒΟΗΘΗΣΗ της βασικής σου θέρμανσης μόνο όποτε το καις. Και δε θα έχεις και τα βεντυλατέρ να σου σβουρίζουν στο κεφάλι. Υπάρχουν οικονομικές και αξιόλογες εστίες 2 όψεων.... π.χ. kratki και άλλες πολλές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ