Βοηθεια επιλογης-συμβουλης για ενεργειακο τζακι

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134240 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

trelos_panos έγραψε: να καταλάβω...έχεις δει την Kratki και την Rais και προσπαθείς να καταλάβεις ποια είναι καλύτερη;;;;Πως είναι δυνατόν να συγκρίνεις αυτές τις 2 εταιρείες;;


αυτή η αναφορά σας σε σχέση με την τελευταία έχει μια διαφοροποίηση κύριε Πάνο και για αυτό αντέδρασα με τον τρόπο που αντέδρασα .ξεκαθαρίζετε οτι δεν ξέρετε σε επόμενο ποστ πως καίει ενα ανάλογο τζάκι της kratki και παρόλο ταύτα κατηγορείται την kratki .
Τώρα φυσικά τα δικά σας στάνταρ και δικός σας θέμα είναι και φυσικά δικαίωμα σας !!σε ελεύθερη χώρα ζούμε !!
Απλά στο πρώτο ποστ σας δεν αναφέρεστε στα δικά σας στάνταρ αλλά σε απόδοση, κατανάλωση , καύση !!
Χαρακτηριστικά τα οποία δεν τα γνωρίζετε για αντίστοιχο τζάκι χαλύβδινο της Kratki.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134244 από trelos_panos
ότι είδα στην έκθεση πρόσφατα και παλαιότερα από την Kratki δε μου άρεσε......απλό είναι.

Γιώργο 80 είναι ο ενιαίος και όλο το σπίτι είναι 130-133 τμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134247 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Πάνο, όπως ανέλυσα σε προηγούμενό μου post, είναι νομίζω αντιληπτό ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ ένα σπίτι 10-ετίας, 133 τμ, που θα έχει λογικά (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) 15-17 kW θερμικές απώλειες για Δθ εσωτ-εξωτ 18 βαθμούς (εσωτερική 20, εξωτερική 2, ένα κρύο βράδυ τυ χειμώνα ας πούμε), να ζεσταθεί με κατανάλωση 15 kg ξύλα στις 20 ώρες, αφού τότε το τζάκι (ακόμα και αν έχεις ξερά ξύλα και πιάσεις και την βέλτιστη απόδοση του κατασκευαστή 80%), αποδίδει ΜΟΛΙΣ 2,1 kW θερμική ισχύ. Βέβαια, εσύ μπορεί να έχεις τόσο χαμηλές καταναλώσεις, σε τελείως διαφορετικές συνθήκες.

Προφανώς, για να διατηρήσεις ζεστό το σπίτι στους 20 βαθμούς, πρέπει ανά πάσα στιγμή να "συμπληρώνεις" τις θερμικές σου απώλειες. Αλλιώς θα πέφτει η θερμοκρασία του σπιτιού. Ακόμα μάλιστα, σε μια κρύα νύχτα του χειμώνα, το ΟΠΟΙΟ τζάκι με 9 kW θερμική ισχύ, ΔΕΝ μπορεί ... ΔΕΝ επαρκεί για να ζεστάνει το σπίτι.

Προφανώς, αυτά δεν τα λέω για να σε προσβάλω, ή για να θίξω τη LOTUS. Τα ξερά, απλά, αμείλικτα μαθηματικά παραθέτω, αναφερόμενος με παράδειγμα την εστία σου και το μέγεθος του σπιτιού σου. Μπορεί φυσικά και να κάνω λάθος, οπότε δεκτές οι παρατηρήσεις σας.

Φιλικά, Γιώργος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134248 από caftis
Κατσε Πανο γιατι πας να μας τρελανεις,εσυ δεν ειπες οτι στην εκθεση δεν σταματησες πουθενα αλλου εκτος απο την Δανεζικη πως ειδες τοτε τα kratki.Στο φορουμ ειμαστε αρκετοι που εχουμε βαλει kratki και μπορουμε να σου πουμε και για καταναλωσεις και αποδωσεις στο μονο που δεν μπορω να σου πω ειναι το ντιζαιν με μια μικρη εξερεση την milla που εχω βαλει στον πατερα μου.Να σου μιλησω για το δικο μου σπιτι που ειναι 140m2 τριπατη μεζονετα και με 3,5 τονους εβγαλα ολον το χειμωνα με θερμοκρασια 22c .Εχω αποδωσεις και για αλλα 3 τζακια amelia 25kw στην αδερφη μου 120m2 διαμερισμα zouzia 16kw στον μπατζανακη μου (manosmeg)90μ2 διαμερισμα και milla 16kw στον πατερα μου 130μ2 μονοκατοικια .Με τα δικα μου στανταρ και τις ωρες που εχω φαει σε ολες τις εκθεσεις και τα καταστηματα σε ολη την αττικη και ελα να κανουμε μια συγκριση ποσα εδωσες εσυ και ποσα εγω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134253 από dimlyk
φουστικακη ....σου διαφευγουν τα μαθηματικα παραδοξα :P :evil:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134255 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Δημήτρη, καταρχήν καλώς ΞΑΝΑ-όρισες, σε είχαμε χάσει για λίγο καιρό...

Το μήνυμά σου όμως με μπέρδεψε, δε σε κατάλαβα......... Δεκτές οι όποιες διορθώσεις στα "μαθηματικά μου"....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ