Βοηθεια επιλογης-συμβουλης για ενεργειακο τζακι

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130978 από ΑΒΕΛ
Κύριοι,παρακαλώ τα φώτα σας γιατί χάθηκα από το πολύ διαβασμα.Καταρχάς θα ήθελα να δωσω συγχαρητήρια στους συντελεστές του φόρουμ κ σε όσους γράφουν κ βοηθάνε γιατί οι καιροί ειναι δύσκολοι κ μόνο ετσι μπορούμε να κάνουμε κατι.Μένω σε ένα σπιτι-μεζονέτα 145 τμ στο Καματερό,τα 80 τμ ειναι ενιαίος χωρος σαλονι-κουζινα κ ενα γραφειο στο ισόγειο κ τα 65 τμ αφορουν 3 κρεβατοκάμαρες κ ενα μπανιο στο πανω οροφο.Δυστηχως σχεδια απο το σπιτι για καλυτερη κατανοηση του χωρου δεν εχω μιας κ δεν ειναι δικο μου αλλα λογω συγγενικου προσωπου μπορω να κανω παρεμβασεις με το ελευθερο του.Είναι κατασκευης του 2000 με διπλα τζαμια κ ξυλινα πατζούρια.Απο μόνωση δε ξερω πολλά αλλά καταναλώνω περίπου 2 τόνους πετρέλαιο τη σεζον αν βοηθάει αυτό.Ξέχασα να αναφέρω οτι η εσωτερική σκαλα που οδηγει στο πανω οροφο ειναι στα 4,5 μετρα απο το τζακι κ εχει ανοιγμα 1.80 μετρα.Η σκεψη λοιπον ειναι για μετατροπή του παραδοσιακού τζακιού σε ενεργειακού είτε σε αερόθερμο με αέραγωγους είτε σε συνδεση με τα καλοριφέρ.Υπηρξε κ η σκεψη για λυση κασετας αλλα απο οσο διαβάζω θα έχει καλύτερα αποτελέσματα το γκρέμισμα κ χτίσιμο απο την αρχή.Έχω πάρει 2 προσφορές για αερόθερμα αλλα παραλληλα συνεχίζω το διάβασμα κ την αναζήτηση της καλύτερης λύσης εν οψει της ανοιξης που σκεφτομαι να ξεκινήσω τις εργασίες.Η μια λοιπον ειναι της nordpeis n-27 κ η άλλη της kratki η oliwia 18 απο τον γνωστό αντιπρώσοπο κ μέλος του φόρουμ η οποια ειναι κ φθηνότερη.Η αλήθεια είναι οτι δε θα ήθελα να το χαλασω γιατι ειναι αρκετα ομορφο με τη πετρα του αλλα ειναι κ δυσκολο να το παιρνουμε συνεχεια αγκαλια για να μη κρυονουμε.Συμβουλες-προτροπές-λύσεις-γνώμες ολες δεκτές ευχαριστώ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131021 από rivol
Εγώ θα σου πρότεινα το KRATKI μιας και τα συνεργεία του κυρίου Φιλιππακόπουλου κάνουν αποδεδειγμένα καλή δουλειά στην τοποθέτηση την οποία θεωρώ το Α και το Ω για ένα σωστό αποτέλεσμα.

Αλέξης

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131023 από GGEOR7777
Καλως ορισες στο club..
Μπραβο για την αποφαση να γκρεμισεις το παλιο tzaki...δεν
θα το μετανιωσεις..
Επιλογες....χαμος καλη αρχη και καλη τυχη!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131026 από caftis
Καλός ήρθες στο φόρουμ το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βρεις λύση μέσα στις σελίδες του φόρουμ.θα βρεις πάρα πολλές εγκαταστασεις με ευχαριστημενους χρήστες, λίγο διάβασμα και θα ξεδιαλυνουν ολα στο μυαλό σου.Αν έχεις μιλήσει με τον Φιλιππακοπουλο απο την kratki πιστεύω είσαι σε καλό δρόμο η oliwia θα σε καλύψει σου μιλάω εκ πείρας.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131072 από ΑΒΕΛ
Eυχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,θα συνεχίσω το διάβασμα κ την ανάζητηση της καλύτερης λύσης κ θα σας κρατάω ενήμερους μόλις εχω στα χέρια μου νέες προσφορές κ ιδέες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131278 από alexgr
Καλησπέρα σας ονομάζομαι Αλέξανδρος απ'οτι καταλαβαινεται έχω θέμα επιλογής τζακιού. Μιλάμε για μια μονοκατοικία στο Λαγονήσι 120τ.μ (μόλις το σοβατίσαμε και θέλουμε μέχρι τον Σεπτέμβρη να μπούμε). Σκεφτόμουν το τζάκι να είναι η κύρια θέρμανση των 60τ.μ (σαλονοκουζινα). Στα υπνοδωμάτια θα μπουν θερμοπομποί. Θα ήθελα την βοήθεια σας στο τι τζάκι να επιλέξω(αερόθερμο η όχι,ποιας εταιρείας κλπ.), Ευχαριστώ εκ των προτερο.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ