Βοηθεια επιλογης-συμβουλης για ενεργειακο τζακι

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131452 από ΑΒΕΛ
Φίλε caftis ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου κ για τη βοήθεια που μου δίνεις.Μήπως θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις το τηλ. σου στο email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. να σε ρωτήσω κάποια θεματάκια που δεν έχω μπορέσει να ξεδιαλύνω μιας κ η χρήση του υπολογιστή δεν είναι απο τα φόρτε μου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131464 από dimlyk
αν και ειδα οτι αναφερθηκες σε τζακι-καλοριφερ
τελικα το "παρεκαμψες" σαφως μεγαλυτερο το κοστος αλλα καμμια σχεση η ποιοτητα θερμανσης
οσο για την καταναλωση ... χοντροειδεστατα υπολογισε 5 τονους ξυλα (με βαση τους 2 τονους πετρελαιο)
με αεροθερμο τζακι πιθανοτατα η καταναλωση θα ειναι καπως μικροτερη οπως και η θερμανση σε σχεση με το υδραυλικο
ενα βασικο που θα πρεπει να σε απασχολησει ειναι η αποθηκευση των ξυλων ...αν αυτο τοχεις λυσει το επομενο ειναι η καλη τοποθετηση σ οτι διαλεξεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131472 από ΑΒΕΛ
Τζάκι καλοριφέρ εγκαταλείφθηκε λογω αμώνωτων σωληνόσεων απο το λεβητοστάσιο μεχρι το σπίτι[μαλακία του υδραυλικού που έκανε την εγκατάσταση τότε κ άφησε τους σωλήνες σχεδόν αμόνοτους μέσα στα ντουβάρια]φαντάσου οτι αν ζητήσω κατω απο 70 βαθμους στα νερά του λέβητα το σπίτι δε ζεσταίνει καλά.Ένα αλλο μειον είναι σίγουρα το κόστος,καθώς κ οι σωληνώσεις που θα έπρεπε να γίνουν σε εμφανή σημεία μεχρι να φτάσουμε στο λεβητοστάσιο κ τα κολλεκτερ.Προτίμησα το αερόθερμο με αεραγωγούς στο πάνω όροφο μιας κ κανεις δε μου εγγυήθηκε για το τζάκι-καλοριφέρ απο όσους το είδαν.Θυμίζω οτι το σπίτι δεν είναι δικό μου κ όλα τα έξοδα θα βγούν απο τη τσέπη μου σε πρωτη φαση για αυτό ψάχνομαι ακόμα γενικότερα στα πάντα πριν πάρω τελική απόφαση.Μπορεί να φαίνεται πρόωρη η ερώτηση για την κατανάλωση αφού ακόμα δεν έχω προχωρήσει σε αγορά αλλα στην Αθήνα οι τιμές του ξύλου είναι ανεξέλεγκτες.Όσο για την αποθήκευση των ξύλων έχω υπόγειο κ θα μπαίνουν εκεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131486 από dimlyk
δεν ειναι καθολου προωρη η ερωτηση για την καταναλωση ισα ισα ο χωρος αποθηκευσης πρεπει να ειναι ενα κριτηριο στην επιλογη καυσιμου και ειδικα ξυλου το οποιο αφου αποφασισες να καταληξεις εκει καλα θα κανεις να διαβασεις και τα σχετικα τοπικ των ψαγμενων :) ...και να προμηθευτεις κι ενα υγρασιομετρο και φυσικα ξυλα απο τις αρχες καλοκαιριου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133022 από ΑΒΕΛ
Μετά από πολύ διάβασμα,αρκετές ώρες σκέψης κ συζητήσεις αποφασίστηκε να τοποθετηθεί η εστία KRATKI ZUZIA 19 με σύνδεση στα κολλεκτέρ κ κεντρική θέρμανση μέσω καλοριφέρ.Έυχομαι οι προσδοκίες να βγούν αληθινές κ να ζεσταθεί το κοκαλάκι μας.Θα ακολουθήσει περιγραφή με photo μόλις ολοκληρωθεί η τοποθέτηση αφού αύριο ξεκινάει το γκρέμισμα κ μπαίνουμε στη τελική ευθεία.Ευχαριστώ για δεύτερη φορά όλους όσους απάντησαν κ ιδιαίτερα τους συντελεστές του phoroum που ανοίγουν τα μάτια μας σε δύσκολους καιρούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133030 από χρηστος8
ΑΒΕΛ καλη επιτυχια στην κατασκευη σου...τις αμονωτες σωληνωσεις θα τις μονωσεις η θα περασεις καινουργιες;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ