Κασέτα Nordica 80 ή 70 σε 80αρι τζάκι?

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130818 από selemeles
Το υπάρχων τζάκι είναι πυρότουβλο και με πλάτος 80,5cm Από πάνω θα γίνει θερμοθάλαμος και μεγαλούτσικος, μιας και μας το επιτρέπει η υπάρχουσα γυψοσανίδα.

Στην αρχή σκεφτόμουν την κασέτα La Nordica 80 crystal ventilato.
Βλέποντας όμως τα χαρακτηριστικά της 70αρας αντίστοιχης κασέτας, σκέφτομαι ότι μήπως πρέπει να βάλω την μικρότερη για να κυκλοφορεί ο αέρας και γύρω γύρω από την κασέτα εκτός από τον απο πάνω αεροθάλαμο? Επειδή είναι μικρότερη η εστία πως έχει τα ίδια χαρακτηριστικά? Θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα ζέστης?

Οπότε το ερώτημα είναι πάμε σε κασέτα ίσα ίσα με τις διαστάσεις μας ή καλύτερα είναι να έιναι και λίγο μικρότερη?

Έπιπλα κουζίνας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130825 από nikolas p
Απαντήθηκε από nikolas p στο θέμα Κασέτα Nordica 80 ή 70 σε 80αρι τζάκι?
εγω παντως την ecostar edilkamin την εχω σε τζακι με γυψοσανιδα πλατους 1,5 μετρου την στιγμη που η κασετα εχει πλατος προσοψης 75ποντους (νομιζω ειναι ομως 70 το πλατος της κασετας) και ο αερας απο τον θερμοθαλαμο με βοηθεια μεγαλου μοτερ, βγαινει καυτος!
το μοτερ τραβαει αερα κατω απο τη κασετα η οποια απεχει τουλαχιστον 35 ποντους απο καθε πλευρα απο την γυψοσανιδα.
και ολο το σπιτι (105τμ) ειναι σε πολυ καλες θερμοκρασιες.
ενω αλλοι συναδελφοι με την ιδια κασετα αναφερουν προβληματα αποδοσης.
γνωμη μου, δωσε πλατος και αποσταση απο τα πλαινα της κασετας οσο μπορεις. αρα βαλε την στενοτερη
διαφορετικα η θερμανση πιθανα να χανεται απο την καμιναδα. τα λεω αυτα γιατι μου κανει εντυπωση, (αν διαβασεις στο θεμα προβλημα με ecostar) οτι σε μικρα διαμερισματα, μερικοι δεν ζεστενονται.
τωρα να κανω τοσο λαθος? δε ξερω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ