Βοήθεια για να επιλέξω τζάκι

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130030 από VOSDOGIAN
Καλημέρα σας παρακολουθώ καιρό αν και συμμετέχω λιγο,τώρα ομως χρειάζομαι την βοήθεια σας γιατί εχω πελαγώσει.Ας τα παρω με την σειρά σπίτι 120 τ.μ στα Ανω Λιόσια Αττικής τα τελευταία 2 χρόνια αποκλειστική θέρμανση με αυτο το τζάκι με αρκετή κατανάλωση και βοήθειά στα δωμάτια με εναν θερμοπομπό κατι γινότανε.Το τζακι ομως πρέπει να ανοιχτή λόγω ζημιάς που έχει στο μαντέμι οποτε πάμε για αλλαγή,το σπίτι ειναι πυλωτή πρώτος και ανοιχτό απο παντού ειναι δεκαετίας με πεντάρι νταουν στα ντουβάρια και στης πλάκες και στης ταράτσας και πυλωτής αλουμίνια με διπλά τζάμια.
Ενα σχέδιο του σπιτιού οσο καλύτερο μπορούσα Εγω στο προγραμμα ειχα να περασω φετος και του χρόνου ετσι και μετα να κανω κάτι με κεντρική θέρμανση λόγω της ζημιάς ομως πρέπει να κάνω κατι άμεσα η τουλάχιστον το καλοκαίρι,εχω μιλησει με τον Κ.Φιλιππακόπουλο μια και ειναι πολυ κοντα μου και μου προτεινει να μπει αυτο www.kratki.gr/index.php?option=com_virtu...gory_id=8&Itemid=159 .
Εσεις τη εχετε να προτείνεται πιστεύεται να με καλύπτει θα θελει μοτέρ και αεραγωγούς ?Μπορεί να προσαρμοστεί στην επενδυση που υπαρχει είδη?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by VOSDOGIAN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130035 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Βοήθεια για να επιλέξω τζάκι
Με τα 18 kW και τα χαρακτηριστικά του σπιτιού που δίνεις, νομίζω ότι θα σε υπερκαλύπτει.
Ένα θέμα είναι η κατανομή της θερμότητας λόγω της διαρρύθμισης, όμως αν αρχικά τραβηχτεί ένας αεραγωγός από το τζάκι προς τον διάδρομο και τον αφήσεις με φυσική ροή να χτυπάει προς τα δωμάτια, μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα. Σε περίπτωση που δεν τα καταφέρνει και πάλι να θερμαίνει ικανοποιητικά τα πίσω δωμάτια τότε αναγκαστικά θα πας σε λύση με μοτέρ, το οποίο θα συνδεθεί σε αυτόν τον αγωγό.
Την παλιά διακόσμηση είναι πολύ δύσκολο να την κρατήσεις. Το κυκλικό σχήμα της περιορίζει πολύ τις διαστάσεις των κάθετων, για να μπορέσει να χωρέσει μια εστία σαν την Ολίβια.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130036 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Βοήθεια για να επιλέξω τζάκι
Φίλε μου θα ξεκινήσεις μια όμορφη και ενδιαφέρουσα περιπέτεια στο σπίτι σου, η οποία θα είναι 100% επιτυχής λόγω το ότι έχεις δίπλα σου [απο τεχνικής άποψης] τον Φιλλιπακόπουλο. ;)

Απο εκεί και πέρα μέσα στις σελίδες του energ θα βρείς τεράστια ύλη και όγκο πληροφοριών που μπορεί άνετα να σε κατευθύνουν στην πιο σωστή σου απόφαση.

Ρωτάς εάν μπορεί να ενσωματωθεί το νέο τζάκι στην υπάρχουσα κατασκεύη. Ναι αυτό μπορεί να γίνει, όπως και πολλά άλλα πρόχειρα πράγματα για να αποφύγεις ταλαιπωρία, έξοδα, και αναστάτωση στο σπίτι.

ΟΜΩΣ ΑΥΤΌΣ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΌΣ Ο ΤΡΌΠΟΣ

Το τζάκι μια φορά το φτιάχνεις, και πρέπει να το φτιάξεις σωστά και εξαρχής σύμφωνα με τις νέες μεθόδους και υλικά που υπάρχουν αυτήν την στιγμή στην αγορά. Φτιάξε κάτι απο την αρχή και φτιάξτο σωστά για να μπορέσεις να απολαύσεις όλες τις δυνατότητες που μπορεί να σου προσφέρει μια νέα ενεργειακή εστία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130037 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Βοήθεια για να επιλέξω τζάκι
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θεωρείς οτι με φυσική ροή μπορεί να στειλη μεχρι τον διάδρομο?μου φαίνεται δύσκολο.Για την επένδυση δεν θα ρωτούσα καν αν δεν ειχα δει αυτο ειναι ο μόνος λόγος που με εκανε να το σκεφτώ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130038 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Βοήθεια για να επιλέξω τζάκι

mastoras έγραψε: Φίλε μου θα ξεκινήσεις μια όμορφη και ενδιαφέρουσα περιπέτεια στο σπίτι σου, η οποία θα είναι 100% επιτυχής λόγω το ότι έχεις δίπλα σου [απο τεχνικής άποψης] τον Φιλλιπακόπουλο. ;)


Μάστορα με έκανες και γέλασα μέσα στην μαυρίλα μου :woohoo: εγω βλέπω μονο την περιπέτεια την όμορφη και ενδιαφέρουσα ισως την δω αν τα καταφέρω....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130039 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Βοήθεια για να επιλέξω τζάκι
Το τζακι του Αστέρη έχει πολύ μεγαλύτερες κάθετους, άρα και βάθος. Το δικό σου δεν είναι αντίστοιχο. Μπορείς όμως να το μετρήσεις για πιο σίγουρα. Με την υπάρχουσα διακόσμηση μόνο η maja με το τραπεζοειδές σχήμα της θα χωρούσε. Δεν κάνει όμως για την περίπτωση σου λόγω των λιγότερων kW.
Ζέστη με τον αγωγό, θα στέλνει προς τον διάδρομο και με μεγάλη ταχύτητα λόγω του της υψηλής διαφοράς θερμοκρασίας. Δεν μπορώ όμως να είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρνει να ζεστάνει και κυρίως το βορινό δωμάτιο. Η αμφιβολία προκύπτει από την καλή σου μόνωση. Αν δεν είχε το σπίτι τέτοια μόνωση, πιστεύω ότι το μοτέρ θα ήταν απαραίτητο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ