Τζάκι HURSAN

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127627 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκι HURSAN
Προσωπικά για να σου προτείνω κάτι θα πρέπει να δώσεις πρώτα στοιχεία για την κατοικία (όπως τετραγωνικά - μόνωση - επικρατούσες εξωτερικές και επιθυμητές εσωτερικές θερμοκρασίες, σχεδιάγραμμα του σπιτιού ότι άλλο φανταστείς χρήσιμο...) και αν υπάρχει μελέτη απωλειών. Αν όχι τότε καταναλώσεις προηγούμενων ετών και ιδιαίτερα της περσυνής που είναι πολύ παρόμοια με την φετεινή.
Επίσης τιμές που βρίσκεις ξύλο και πέλλετ στην περιοχή σου.

Όσο για το τι βρίσκω λάθος στη συγκεκριμένη εστία θα σου πώ ο κατασκευαστής της.
Μηδέν στοιχεία, μπόλικες φώτο εκ των οποίων πολλές από αυτές θα μπορούσαν να είναι θέμα στο φόρουμ με τίτλο "γιατί δε ζεσταίνει το τζάκι το σπίτι μου"
Τέλος όσον αφορά τις διαπιστεύσεις.
Όταν μία εταιρεία θέλει να κάνει εξαγωγές και σέβεται τον εαυτό της δεν παίρνει πιστοποιητικά από έναν φορέα που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του.
Πάει στον tuv στους lloyds σε κάποιον διεθνώς αναγνωρισμένο τεσπα.
Αλλιώς το χαρτί που παίρνει έχει όση αξία έχει και το πεντακάθαρο λευκό χαρτί τουαλέτας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127688 από selemeles
Απαντήθηκε από selemeles στο θέμα Τζάκι HURSAN
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Για τις πιστοποιήσεις δε γνωρίζω κάτι, και θα τους ρωτήσω. Αλήθεια γιατι να μη ζεσταίνει το τζάκι μου?

Όσον αφορά το σπίτι μου σου δίνω τα παρακάτω στοιχεία
Μεζονέτα 100τμ, ισόγειο ενιαίος 50τμ, 1ος όροφος 3 υπνοδωμάτια, κατασκευής 2007, στα Άνω Λιόσια Αττικής, οπότε σχετικά κρύο, 3 πλευρές ελεύθερες αλλά με μικρά ανοίγματα (παράθυρα).
Από κατανάλωση πετρελαίου περίπου 1000lt, όταν λείπαμε στους 17 οταν είμασταν στο σπίτι στους 20.

Γενικά σκέφτομαι να βγάλουμε απλά μια περσίδα στο πανω υπνοδωμάτιου που είναι ακριβώς πάνω από το τζακι.

Σε κάλυψα? :)

Έπιπλα κουζίνας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127698 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκι HURSAN
Καλημέρα,
τα 17 kw που βγάζει αυτή η εστία είναι πάρα πολλά σε σχέση με το τι καίγατε.
Γύρω στα 6-7 kw μία σόμπα χρειάζεσαι για να έχεις τις ίδιες θερμοκρασίες που είχες.
Αλλά ας πούμε ότι θέλεις πιο πολλή ζέστη.
Για να καταφέρεις να την μοιράσεις και να μη γίνεται το σαλόνι σου φούρνος (αφού επιλέγεις την αερόθερμη θέρμανση) θα χρειαστείς αγωγούς να πηγαίνουν σε όλα τα δωμάτια επάνω. (άρα και μοτέρ με κατάλληλες εισόδους και εξόδους)
Αλλά ας πούμε ότι δε θέλεις αγωγούς (αν και το δύσκολο που είναι να τρυπήσεις την πλάκα, από ότι κατάλαβα, θα το κάνεις)
Χρειάζεσαι λοιπόν μία εστία στα kw που διάλεξες χωρίς αγωγούς
Και ας πούμε ότι θέλεις να πάρεις αυτή την εστία (που ακόμα δεν έχεις πει πόσο κάνει με ή χωρίς τα κουπόνια)
Να σου πώ εγώ τι δε μου αρέσει.
Α) Εχει λάθος την είσοδο του πρωτογενή αέρα. Και πολλές τρύπες και σε λάθος σημείο και χωρίς δυνατότητα σύνδεσης με εξωτερικό αέρα
Β) Δεν έχει δευτερογενή καύση
Γ) Δεν έχει σωστά την εξωτερική επιφάνεια της εστίας ώστε να κάνει ανταλλαγή θερμότητας.
δ) έχει στο εσωτερικό της την ρύθμιση του κλαπέ των καυσαερίων
Ε) εχει πολύ (για την ακρίβεια παρα πολύ) μεγάλο χώρο καύσης για τα kw που λέει ότι αποδίδει
ΣΤ) έχει συρόμενη πόρτα
Ζ) η ένωση του πλαινού τζαμιού με το κεντρικό γίνεται τζάμι με τζάμι χωρίς κάποιο να είναι σταθερό.
Η) Δεν έχει πουθενά κάποιο μάνουαλ
Θ) Αυτό όμως που με απασχολεί περισσότερο είναι αυτός ο διπλός κώνος που σε κάποιες φώτο (μιας και μάνουαλ δεν υπάρχει) βλέπω να έχει. Είναι το πρώτο τζάκι που βλέπω αυτή την κατασκευή. Και έχω δει πάρα πολλά τζάκια. Τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί
Ι) το βάρος της είναι πάρα πολύ μικρό αν σκεφτείς ότι ουσιαστικά είναι δύο τζάκια το ένα πάνω στο άλλο (αν όντως έχει αυτόν τον διπλό κώνο)
Κ) Δεν σου αφήνει χώρο για να μπει εναλλάκτης καυσαερίων (Πάλι αν έχει αυτόν τον διπλό κώνο)
Λ) Κάτι κόφτρες και κάτι σωλήνες που γράφει ότι έχει (έτσι όπως τα περιγράφει) επίσης δεν τα έχω ξανασυναντήσει
Μ) το προστατευτικό του τζαμιού δεν ξέρω αν υπάρχει τελικά (πάλι σε άλλες φώτο το βλέπω και σε άλλες όχι) και αν όντως υπάρχει αν εκτείνεται και στο πλαινό τζάμι
Ν) Ξανατονίζω την προχειρότητα του κατασκευαστή που ούτε μία μετάφραση της προκοπής δεν φρόντισε να κάνει

Όλα τα παραπάνω εμένα μου δίνουν την εντύπωση ότι πας να πάρεις ένα γουρουνάκι στο σακί.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127805 από selemeles
Απαντήθηκε από selemeles στο θέμα Τζάκι HURSAN
Νομίζω πλέον ότι με φώτισες :) και με απέτρεψες από την αγορά της.

α-ε) Δε μπορώ να καταλάβω πως τα βρήκες όλα αυτά, αλλά σε εμπιστεύομαι κυρίως λόγο δικιάς μου άγνοιας ;)
στ) Προσωπικά θα ήθελα συρόμενη πόρτα, αλλά γιατί να μην έχει?
Για τα υπόλοιπα έχω πολλές άγνωστες λέξεις που μάλλον πρέπει να μελετήσω...

Οπότε πάμε στο plan b : www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58531&Itemid=384

Έπιπλα κουζίνας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128202 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τζάκι HURSAN
selemeles αφου μένεις Ν.Λιόσια πήγαινε απο την κρατκι,εκει κοντά είναι,να τα δεις που καίνε για να πάρεις μια ιδέα και να μπορέσεις να επιλέξεις σωστή εστία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ