Τελικά σε ενεργειακό τζάκι ψηνουμε ή οχι?

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123996 από Gdevil
Όποιος θέλει να ψήσει στο τζάκι του ας δει μία καμινάδα από μπάρμπεκιου.
Τουλάχιστον 3 εκατοστά λαρδί έχουν γύρω γύρω.
Δεν είναι τίποτα...
Βρείτε ένα φίλο που έχει μπάρμπεκιου και πάρτε ένα μαχαίρι και ξύστε να δείτε που θα βρείτε καμινάδα....

Και τώρα φανταστείτε αυτό το λαρδί να ανέβει στους 200 ή στους 300 ή στους 400 βαθμούς που έπιασα εγώ προχτές στο τζάκι μου....
Έ ρε φλόγα που έχει να βγεί.....

ΥΓ
@Nasikas
αν και δεν έχω ιδέα από ιταλικά αντιλαμβάνομαι αυτά τα bold που έγραψες και ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ για την άμμεση αντίδρασή σου...
Αναμένουμε απάντηση.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123997 από Stavrax
Η παλατσετι όπως το καταλαβαίνω από το λινκ γράφει ότι το να μην ψήνουμε σε κλειστό τζάκι είναι λάθος και γι αυτό έχει και ένα πλήρες σετ μαγειρέματος που το πουλάει πακέτο με τις εστίες :evil:

Ααα, και ο Νέρωνας Ιταλός ήτανε.
Μήπως στην παλατσέτι τους αρέσει η άρπα και το γράψιμο στίχων ενά παρακολουθούν την θαλπωρή της καιόμενης καμινάδας?
:sick:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123999 από Nasikas
ΨΗΣΤΕ ΑΦΟΒΑ
Μάλλον κανω λάθος.
Παρασυρμένος απο το γεγονός ότι μεγάλωσα σε ορεινο χωριο με ενα τσεκουρι και ενα μουλάρι- και με σπίτια με ξυλινα πατωματα και δοκάρια και εχω δει πολλά σπιτια να καιγονται (του παππού μου).
Και παρασυρμένος απο το γεγονός ότι μικρος το χαρτζιλικι μου ήταν ο καθαρισμός καμινάδων, μεχρι να γινω 40 κιλά, (οποτε δεν μας αφηνανε να ανεβουμε στις στεγες με πλάκες πινακατες.)

Καληνυχτα με οδηγιες.....
ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ. (βαλάντης στάϊλ)
1. Καλύπτουμε την είσοδο του τζακιού με εφημερίδες κλπ.
2. Κλέβουμε έναν ΑΣΠΡΟ κόκκορα απο τον πιο πλούσιο συγχωριανό.
3. Ανεβαίνουμε στην σκεπή και βγάζουμε το καπέλο της καμινάδας (ή ένα τούβλο για κλειστες καμινάδες)
4. Δένουμε τα 2 πόδια του κόκκορα με ένα μακρύ σκοινί.
5. Τον κατεβάζουμε σιγά σιγά προς τα κάτω μεχρι να φτάσει στο τζάκι κάτω. Φροντίζουμε να παίζουμε απότομα το σκοινί για να κάνει πιο ζωηρά τα φτερουγίσματα που θα καθαρίσουν τα τοιχώματα της καμινάδας.
6. Τον ανεβάζουμε γρήγορα και τον βάζουμε να πάρει 30-40 ανάσες
7. Επαναλαμβάνουμε δις
8. Πηγαίνουμε στο σπίτι του πλουσιου συγχωριανού και του λέμε ότι βρήκαμε αυτόν τον μαύρο πια κόκκορα και ...ρωτάμε αν είναι δικός του.
9. Ο συγχωριανός λέει ότι δεν είναι δικός του. Εκείνος έχασε έναν άσπρο κόκκορα.
10. Βάλτε γρήγορα τον κόκκορα στην κατσαρόλα, πριν περάσει η αιθάλη στο αίμα και το μυικό σύστημα. Αλλά πεταξτε τα σπλάχνα.

Απολαύστε τον με μπρούσκο κρασί δίπλα σε ένα τζάκι με πεντακάθαρη καμινάδα.

(Αν είναι καλοκαίρι, προτιμείστε φρέσκιες μπάμιες, Χειμώνα ας είναι και κατεψυγμένες.)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124000 από Gdevil
Και μιά που το έχουμε ζεστό το θέμα μήπως πρέπει (και μπορεί κάποιος να κάνει κάτι για αυτό?) να αναθεωρηθούν και οι οδηγίες της πυροσβεστικής που δεν αναφέρουν κάτι επί του θέματος?
Το αναφέρω αυτό γιατί σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει κάτι σχετικό


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124001 από tas
Και δεν είναι μόνο η Palazzetti.
www.edilkamin.com/el/tecnologia_termocam...r_installazione.aspx
Εάν το είχε προτείνει αυτό Ελληνας κατασκευαστής, θα τον είχαν σουβλίσει στο ίδιο του το τζάκι. :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124004 από Nasikas
:sick: :sick:
Δεν ξέρω τι να πω. Μπορει και να μην επηρεαζει την δημιουργία λιπαρου κρεόζωτου λετε ;
Για να το λενε μεγάλες και σοβαρες εταιρείες, ίσως κατι παραπανω να γνωρίζουν, (ΟΥΔΕΙΣ ΑΣΦΑΛΤΟΣ..)

Όμως η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία λέει άλλα. Το βλεπουμε το λαρδι και στα BBQ (που γράφτηκε πριν)

Και στο προχθεσινό συμβαν που ήμουν μάρτυρας και τραβηξα βίντεο, οι ένοικοι έλεγαν ότι "ειχαν καθαρισει το τζακι, αλλα εψηναν αβερτα"
Σκιστηκαν γυψοσανιδες, ελοιωσαν καλωδια ΤιΒι, χαμός- φλογοβολο ήταν μετα, αλλα δεν ειχα μπαταρια να τραβηξω άλλο.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ