Επιλογή τζακιού σε ορεινή κατοικία

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120459 από Stavrax
Για τα 15 τετραγωνικά του κάτω ορόφου και μάλιστα κουζίνα θα μπορούσες να βάλεις έναν εναλλάκτη και ένα μοτέρ υψηλών θερμοκρασιών να λειτουργήσει με αναρρόφηση και να στέλνει τον αέρα σε ένα χαμηλό κεντρικό σημείο του κάτω ορόφου και με αντίθετη κατεύθυνση από την σκάλα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120728 από Dimitris83
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μπορώ να πω ότι κατατοπίστηκα αρκετά. Είδα και την δημοσίευση ενός μέλους που του μετέτρεψαν το foyer σε Monobloco και πιστεύω ότι με την ηλεκτροκόλληση και χοντρή λαμαρίνα μπορώ να φτιάξω και εγώ μια τέτοια κατασκευή, οι καπνοί που του βγήκαν τις πρώτες μέρες πιστεύω ότι είναι πιθανόν από το χρώμα φωτιάς που του έβαψε τον κλόβο ο μάστορας, οπότε με ζέσταμα της λαμαρήνας σε εξωτερικό χώρο μέχρι την σκλήρυνση μπορώ να το αποφύγω να συμβεί μέσα στο σπίτι μετά την τοποθέτηση ;) . Το θέμα μου είναι τώρα η επιλογή της σωστής εστίας σε σχέση πάντα με το κόστος της. Βλέπω την invicta 700 και την kratki αντεκ 10kw, το προβλημα μου είναι ότι στην αντεκ λέει 62% θερμική απόδοση, εσείς ποια θα μου προτείνατε με βάση ότι το τζάκι θα καίει 5 μήνες τον χρόνο, κάθε μέρα και σχεδόν όλη μέρα? Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη, δυστυχώς η πρόσβαση σε αγορά από τον τόπο διαμονής μου είναι 1 ώρα ταξίδι οπότε θέλω να πάω όσο ποιο καλά προετοιμασμένος γίνετε, οπότε με συγχωρείτε αν σας ζαλίζω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120731 από liakjim

Dimitris83 έγραψε: με την ηλεκτροκόλληση και χοντρή λαμαρίνα


Δεν χρειάζεται ούτε ηλεκτροκόλληση ούτε χοντρή λαμαρίνα.

Μια πολύ λεπτή η οποία δουλεύεται με το χέρι και μόνωση με κερομοβάμβακα και είσαι έτοιμος.
Κοίτα εδω www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...imitstart=2925#26410

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ