Επιλογή τζακιού σε ορεινή κατοικία

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120378 από Dimitris83
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του Forum για το πλούσιο υλικό που έχουν διαθέσει και να ζητήσω λίγη βοήθεια από τα μέλη για την περίπτωσή μου. Διαμένω μόνιμα σε ένα ορεινό χωριό της Θεσπρωτίας τα τελευταία 2 χρόνια, το σπίτι είναι παλιό πέτρινο ανακατασκευασμένο από εμένα τον ίδιο και έχουν τοποθετηθεί κουφώματα αλουμινίου σε αντικατάσταση των παλιών ξύλινων,σαν μοναδική θέρμανση είχε ένα παραδοσιακό τζάκι το οποίο όμως εκτός του ότι είχε πολλά θέματα δεν ήταν καθόλου λειτουργικό οπότε και γκρεμίστηκε. Το σπίτι έχει 2 ορόφους, ο κάτω είναι μισός αποθήκη απομονωμένος από το υπόλοιπο σπίτι και ο άλλος μισός που είναι 15 τετραγωνικά έχει γίνει κουζίνα και μπάνιο, ο πάνω όροφος ο οποίος είναι 30 τετραγωνικά έχει σαλόνι και μία κρεβατοκάμαρα, από πάνω υπάρχει σοφίτα με μελλοντική προοπτική να μετατραπεί επίσης σε κρεβατοκάμαρα. Επειδή έχει ξεκινήσει ήδη το κρύο και με κάτι ηλεκτρικά σώματα που έχουμε δεν υπάρχει περίπτωση να μας αφήσει λεφτά η δεή και εγώ μεν ντύνομαι και αντέχω :silly: αλλά η γυναίκα μου δεν έχει την ίδια αντίληψη :P , μετά από διάβασμα που έριξα εδώ αποφάσισα να τοποθετηθεί στην θέση που ήταν το παλιό τζάκι καινούριο ενεργειακό τύπου foyer,το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να ζεσταίνετε κάπως και ο κάτω όροφος, πρώτον υπάρχει περίπτωση μέσο της φυσικής ροής να πηγαίνει και λίγη ζέστη κάτω? (συγνώμη αν είναι χαζός ο προβληματισμός μου αλλά μια υπόθεση κάνω), δεύτερον με ένα τζάκι 10 kw θα μπορώ να ζεσταίνω ομοιόμορφα όλο το σπίτι ή στο σαλόνι θα σκάω λόγο και των λίγων τετραγωνικών? Αν μπορείτε να μου προτείνετε οτιδήποτε για την περίπτωσή μου θα με βοηθούσε πάρα πολύ, έχω πελαγώσει και φοβάμαι αν δεν βρω λύση γρήγορα ή θα με αφήσει η γυναίκα μου και θα πάθω σύνδρομο έλλειψης από την απουσία της γκρίνιας της ή θα με βάλει φυλακή η Δεή :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120385 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Επιλογή τζακιού σε ορεινή κατοικία
Η ζεστη παει πολυ ευκολα απο κατω πανω οποτε αν ειχες το τζακι κατω θα ζεστενοσουνα ευκολα,απο πανω κατω ειδικα με φυσικη ροη σχεδον απιθανο να ζεσταθεις.
Επισεις ο χωρος στο σαλονι θα ειναι αρκετα ζεστος τα τετραγωνικα ειναι λιγα .

Απο τι στιγμη που χρησιμοποιεις και τους 2 οροφους και θες ομοιομορφη ζεστη ισως καλυτερη λυση να ηταν καποιος λεβητας,εκτος κι αν μπορεις να βαλεις το τζακι κατω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120388 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή τζακιού σε ορεινή κατοικία
και στις 2 περιπτωσεις γλυτωνεις την γρινια η ,,,παθαινεις το στερητικο συνδρομο :)
οπως ειπε ο φιλος ...το κατω το ξεχνας σχεδον (μονο με ανεμιστηρακι κατι θα γινει )
η λυση τζακι φυσικα ειναι καλη ...μπορεις ισως να δεις και την λυση ξυλοσομπα αν εχεις τροπο να βγαλεις τα μπουρια ... η μια μασινα στην κουζινα και για πιο νοστιμα φαγητα (σε συνδυασμο ισως μ ενα μικροτερο τζακι )
ανεφερα μερικες λυσεις προχειρες ,,,φυσικα υπαρχουν κι αλλεςς ...
κρατα παντως το οτι ολα γινονται ...εστω και με καποιες υποχωρησεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120391 από Stavrax
Μόνο με βεβιασμένη ροή και μάλιστα με μοτέρ αναρρόφησης θα μπορέσεις να στείλεις ζέστη στον κάτω όροφο. Μάλιστα αν η σκάλα σου δεν έχει και κάποιο κούτελο για να κόβει κάπως την ροή του αέρα, η θερμοκρασία στον κάτω όροφο απλά θα σπάει και δεν θα θερμαίνεται ουσιαστικά ο χώρος.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120430 από Dimitris83
Σας ευχαριστώ πολύ για το άμεσο ενδιαφέρον σας, το θέμα της μασίνας το είχα σκεφτεί και εγώ όταν είχα ξηλώσει το σπίτι και το ξανάφτιαχνα πέρυσι, αλά όταν ξεκίνησα να βγάζω πέτρες για την έξοδο της αποχέτευσης και από τρύπα πήγε να μου γίνει πόρτα το θεώρησα απαγορευτικό να το επιχειρήσω ξανά, και ο απορροφητήρας που μπήκε κάτω είναι με ανακύκλωση για αυτόν τον λόγο,επίσης επειδή η σκεπή έγινε από πάνελ φοβάμαι να την τρυπήσω γιατί ότι και να κάνω πιστεύω ότι μετά από λίγο καιρό θα μου δημιουργήσει καινά και θα βάζει νερό, είναι ότι και ο χώρος αυτός είναι αντίθετος από το σαλόνι για να ανέβαζα σωλήνα μέσα από την καμινάδα του παλιού τζακιού. Για λέβητα δυστυχώς δεν έχω κάνει πρόβλεψη για σώματα και πρέπει να γίνουν χοντρά μερεμέτια τώρα για να κάνω εκ των υστέρων εγκατάσταση, άσε που όσους ξυλολέβητες έχω δει εδώ δεν κάνουν ουσιαστική δουλεία, στο θέμα λέβητα προσωπική μου γνώμη μόνο πετρέλαιο ή φυσικό αέριο, αλλά εδώ το ξύλο είναι άφθονο και μας δίνουν και δέντρα από το δασαρχείο κάθε χρόνο. Με το θέμα του βεβιασμένου αέρα πώς ακριβός γίνετε αν δεν σε κουράζω? Μπορεί να γίνει με foyer ή πρέπει να πάω σε άλλου είδους ενεργειακό μετά? Και τα δύο πατώματα να προσθέσω ότι είναι χαμηλοτάβανα (2,30 μέτρα ύψος), για να μπορέσει να δημιουργηθεί επαρκής χώρος στην σοφίτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120452 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή τζακιού σε ορεινή κατοικία
η διανομη αερα γινεται μ ενα ανεμιστηρα κλεισμενο σ ενα κουτι απ οπου αναχωρουν ευκαμπτες σωληνες Φ10 3κ περιπου .
τραβα δες τζακια σε καμμια εκθεση κι ισως δεις κι ενα τετοιο συστημα σε λειτουργια ... και το τζακι μπορει ναναι αυτο που ζητας ...αυτο που εσυ πρεπει να βρεις ειναι οι διαδρομες που θα κανουν οι σωληνες ...κι αν κανεις αυτη την διαδικασια ...φροντισε το τζακι να εχει την ισχυ να καλυψει και την σοφιτα σου ...παντως το κοστος δεν ειναι αμελητεο γι αυτο ξεκινα ψαξιμο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ