Ραγισε το μαντέμι, παμε για ενεργειακό

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120222 από APROF
Καλησπέρα, προχθές μετά απο μπουμπούνισμα βρέθηκα με το μαντέμι στο χέρι που λένε και με ότι αυτό συνεπάγεται(κάπνα όόολο το σπίτι απο την μέση και πάνω) .Εφερα τζακα στο σπίτι και μου είπε οτι έχει ανοιξει το μαντέμι σε διάφορα σημεία και καλό ειναι τώρα που θα το αλλάξω να βάλω ενεργειακό για να εκμεταλλεύομαι την μέγιστη δυνατή ενέργεια σε θερμότητα των ξύλων που καίω... :sick: ΣΥΜΦΩΝΩ :sick: . Το τζάκι ήταν μαντεμένιο ανοιχτό με μια είσοδο αέρα απο κάτω με βεντιλατερ και διακόπτη on-off και με δυο περσίδες στον θάλαμο πάνω απο το τζάκι μάλλον για εκτόνωση.Ο σωλήνας της καμινάδας είναι ανοξείδωτος και ο θάλαμος πάνω απο το τζάκι χτιστός.Ο Χώρος που βρίσκεται το τζακι είναι 60τμ σαλονοκουζινα το οποίο θέλω να θερμαίνω και υπάρχει ένας διάδρομος ο οποίος οδηγεί σε τρία υπνοδωμάτια τα οποία να τα θερμαίνω με τον καυστήρα πετρελαίου όσο αυτός θα χρειαστεί.Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να το γκρεμίσω και να το φτιάξω απο την αρχή με αερόθερμο ενεργειακό τζάκι αφού για υδραυλικό δεν βολεύει το σημείο(όπως με ενημέρωσε ο μάστορας που το είδε) ή να τοποθετήσω κασέτα; Προσωπικά προτιμώ την δεύτερη λύση λόγο οτι θα γλιτώσω μερεμέτια-μπάζα και χαμηλότερο κόστος επίσης μπορεί να γίνει και τώρα δλδ σε δυο μέρες χωρίς φασαρίες, φαντάζομαι όμως θα χάσω σε απόδοση. Σας παραθέτω και μερικές φωτογραφίες με στοιχεία και διαστάσεις απο το τζάκι μου. ελπίζω να μην σας ζάλισα.. :silly:
Ευχαριστώ
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by APROF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120234 από liakjim
Αν βάλεις κασέτα θα γλιτώσεις μερεμέτια και κόστος και θα ζεστάνεις τον χώρο σου.
Αλλά στα δωμάτια μέσα δεν θα πηγαίνει εύκολα η ζέστη.

Προσωπικά θα γκρέμιζα και θα το έφτιαχνα ακριβώς έτσι με το minos www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...limitstart=15#116570
Θάλαμο από izol ή παρεμφερή υλικό , μικρη περσίδα στο σαλόνι και αεραγωγό μέχρι το lobby των δωματίων .
Θα έχεις μερεμέτια αλλά το κόστος δεν θα είναι κ πολύ μεγαλύτερο.
Επίσης πιστεύω ότι έτσι θα ζέστενες όλο το σπίτι.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120237 από dimlyk
και η κασετα αεροθερμο ενεργειακο ειναι :)
μονο που θα χρειαστεις ανεμιστηρακι .
μια και φανταζομαι οτι σε δεσμευει και ο χωρος της εστιας αρχισε να ψαχνεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120240 από house
Και στις 2 περιπτωσεις , πρεπει να βγαλεις το σπασμενο το μαντεμι !
Αρα θα φας πολυ σκονη , αρα μπορεις να βαλεις φογερ !
Μην βαλεις σκετη κασετα , γιατι θα το μετανιωσεις , και δεν πρόκειται να τον πας τον αερα μακρια με την κασετα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120255 από APROF
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να στείλω αεραγωγό στα δωμάτια επειδή έχω 2 κάθετα δοκάρια στο ταβάνι προς τα δωμάτια(και ενα σχέδιο στα συνημμένα που έκανα μόλις τώρα).
house γιατι θα το μετανιώσω? φογερ εννοείς αυτό www.justshop.gr/?section=8398&language=e...34=8696&detail1634=1 ή αυτό www.skroutz.gr/products/show/12937979 και είναι καλύτερα φογερ απο κασέτα?
με κασέτα ας πούμε 14kw μπορώ να εκμεταλλευτώ κάπως την είσοδο αέρα απο κάτω που ειναι με βεντιλατερ ή μου είναι άχρηστο?
οι περσίδες που έχω μπορώ κάπως να τις συνδέσω με την κασετίνα ή μόνο για εκτόνωση?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120279 από degeor

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ