Επιλογή τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114172 από sotos_gr
Επιλογή τζακιού δημιουργήθηκε από sotos_gr
Καλησπέρα και από μένα και συγχαρητήρια για τη βοήθεια που προσφέρεται μέσω αυτού του φόρουμ.
Τον τελευταίο καιρό είμαι σε αναζήτηση τζακιού και η αλήθεια είναι ότι με έχετε βοηθήσει πολύ στο να ξεμπερδέψω κάποια πράγματα.
Παρόλ' αυτά όμως θα ήθελα να σας θέσω τα δεδομένα ώστε να πάρω και μια ποιό συγκεκριμένη γνώμη από σας, μιας και η αγορά και τοποθέτηση τζακιού δεν είναι και εύκολη υπόθεση.

Το τζάκι θα τοποθετηθεί σε νεόδμητη ισόγεια μονοκατοικία ως κύρια θέρμανση στον ενιαίο χώρο σαλόνι -τραπεζαρία -κουζίνα (45 τ.μ. περίπου). Εκτός από αυτό το χώρο θέλω να ζεστάνω με τη βοήθεια αεραγωγών και 3 κρεβατοκάμαρες. Η μέγιστη απόσταση του αεραγωγού θα είναι 12 μέτρα.

Θα ήθελα να τονίσω ότι έχει δοθεί ιδιαίτερη σημασία στη μόνωση του σπιτιού (25 εκ. μόνωση στις τοιχοποιίες, τριπλά ενεργειακά τζάμια κ.α. ) και η μελέτη ΚΕΝΑΚ έβγαλε ότι χρειάζεται 7 KW για θέρμανση - ψύξη.
Σίγουρα το τζάκι που θα βάλουμε θα αποδίδει πολύ περισσότερα KW για να είμαστε σίγουροι.

Θα ήθελα λοιπόν τις γνώμες σας ώστε να πάρω μια τόσο δύσκολοι απόφαση.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114186 από aggelost
Απαντήθηκε από aggelost στο θέμα Επιλογή τζακιού
Μεχρι ποσα διαθετης επιλογες παρα πολλες glam, montegrapa, nordika ,dovre, romotop...... και ελληνικες camino desing, niber, regal ειναι μερικες απο τις καλες διαβασε δες και οτι παρεις να το δεις αναμενω καλο κουραγιο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotos_gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114188 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Επιλογή τζακιού
Να προτιμήσεις foyer με έναν διανομέα οπου θα φεύγουν οι αεραγωγοί και όπως λέει ο συμφορουμίτης aggelost
αναλόγως με το τί διαθέτεις διαλέγεις.
Άν μπορείς να γλιτώσεις τους αεραγωγούς και να ζεσταίνονται οι χώροι με φυσική ροή θα γλιτώσεις αρκετα χρηματα δες και στα τοπικ με τις εγκαταστασεις τζακιων απο άλλα μέλη...δήλωσε και συμμετοχή για το τζάκι που δίνει η KRATKI μπορεί να σταθείς τυχερός και να κερδισεις...οτι πρεπει ειναι για τα τετραγωνικα σου..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotos_gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114204 από sotos_gr
Απαντήθηκε από sotos_gr στο θέμα Επιλογή τζακιού
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ήθελα μαζί με αεραγωγούς, εγκατάσταση, γυψοσανίδα, καμινάδα και άλλα να μην ξεφύγω από τα 4 - 4,5 χιλιάρικα. Βέβαια αν ξοδέψω λιγότερα ακόμα καλύτερα.
Αεραγωγούς λέω να βάλω γιατί όπως ανέφερα το τζάκι θα αποτελεί το κεντρικό σύστημα θέρμανσης.
Απ' αυτά που διάβασα μου άρεσε το dovre 2180.
Επίσης μου πρότειναν το Edilkamin tekno 1 καθώς και τα regal flat 80 και DESIGN 83/62 (κασέτα).
Τι γνώμη έχετε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114212 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Επιλογή τζακιού
κατα τη γνωμη μου τα dovre -lotus-nordpeis ειναι παρα πολυ καλα αλλα και αρκετα ακριβα επισης βαλε τη καμιναδα σου που θα ειναι διπλης +αεραγωγους+μοτερ για διανομη θερμανσης ίσως τα ξεπερασεις τα 4 χιλιαρικα ρωτα καλυτερα μη λεω αρλουμπες απλα προσεξε την εγκατασταση γιατι η αγορα εχει πολλους που κανουν προχειροδουλεια..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114214 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Επιλογή τζακιού
προσωπικα εχω βαλει το invicta και το χρησιμοποιω για 100 τ.μ. και ειμαι ευχαριστημενος αλλα στην επόμενη εστια που θα βαλω στον πατερα μου με αεραγωγους κλπ. θα προτιμησω την κρατκι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ