μπερδεμα!!

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111337 από aaaffers
μπερδεμα!! δημιουργήθηκε από aaaffers
Καλημέρα και καλως σας βρήκα!
Ειμαι πολυ φρέσκος στο φορουμ και το έναυσμα για την εγγραφη μου το έδωσε η εμπείρια των χρηστών που ειδα εδω όσον αφορα το ενεργειακό τζάκι καθώς και εγω θελω να μετατρέψω το απλό δικό μου σε ενεργειακο με κασέτα μετατροπής. Για να μην μακρυγορώ το θέμα μου είναι το εξής.
Κατοικώ στον Γέρακα Αττικής σε οικία δύο ορόφων (μεζονέτα πρώτος και σοφίτα) 100 τ.μ. το τζάκι βρίσκεται στο πρώτο όροφο που ειναι και τα περισότερα τ.μ. η σοφιτα ειναι λιγότερα τ.μ. και σχετικά μαζεμένη και χαμηλοτάβανη καθως το ταβανι σε μερικα σημεια εχει μεγάλη κλίση (κεκλιμμένο), οστοχος μου ειναι να ζεσταινω τον κάτω οροφο που αποτελειται απο σαλονοτραπεζαρια , κρεβατοκαμαρα , κουζινα , μπανιο και χολ αλλα και τον επάνω (οσο γινεται) που αποτελειται απο χολ κρεβατοκαμαρα wc και πολυ μικρη παιδικη κρεβατοκαμαρα να σημειωσω οτι δεν ειμαι διατεθημένος να ΄΄τραβηξω΄΄ αεραγωγους.
Το σπιτι καθως ειναι χτισμενο το 2005 εχει αρκετα καλη μόνωση δηλ. διπλα κρύσταλλα ,κουφώματα αλουμινιού, δεξια και αριστερα αλλα σπιτια καθως και αλλη οικια απο κατω (στο ισόγειο).
Εως τώρα εχω κάνει μια έρευνα αγοράς για κασετες και εχω παρει αντιφατικες απαντησεις αλλοι πωλητες μου λενε οτι χρειάζομαι 18kw και αλλοι 14kw επισης οι γνωμες διήστανται και για το ventilater χωρια οτι οι περισσότεροι μου χρεώνουν την τοποθέτηση 450-500€ ενω ενας που εχει την φημη καλου μαστορα (απο εταιρεια στα πατησια αν καταλάβατε)μου την χρεωνει 1000€
Συγνωμη αν σας κουρασα με το σεντονι ευχαριστω εκ των προτερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111342 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα μπερδεμα!!
Καλημερα σας
Πηρατε ξεχωρηστα προσφορες απο ολους αυτους που λετε ?υλικα και τοποθετηση?
Αν ναι τοσο δυσχολο ειναι να καταλαβετε της διαφορες?
Αν οχι παρτε πρωτα αναλυτικη προσφορα και μετα γραψτε .
Αλλα να εχετε καταλαβει και της διαφορες απο της προσφορες.δεν ειστε και λιγοι που δεν μπορειτε να ξεχωρησετε προσφορες.κοιτατε το συνολο μονο

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111343 από aaaffers
Απαντήθηκε από aaaffers στο θέμα μπερδεμα!!
Ναι μάλλον τα έγραψα πολύ γενικά , οσον αφορα τα κιλοβατ ποια ειναι η άποψη σας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111346 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα μπερδεμα!!
Καλως τον "γειτωνα" κι εγω Γερακα μενω...

Ετσι οπως τα περιγραφεις ΔΕΝ ζεσταινερσαι χωρις αεραγωγους
κατα δευτερον τα KW μονο μηχανολογος μπορει να στα πει με σιγουρια
και κατα 3ον επειδη κι εγω "εργολαβικο" σπιτι εχω μην ορκιζεσαι για την ποιοτητα ουτε των τζαμιων ουτε - κυριως - των μονωσεων...

Απο κει και περα
ενα σχεδιαγραμα του σπιτιου ισως βοηθουσε για μια αποψη...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111350 από aaaffers
Απαντήθηκε από aaaffers στο θέμα μπερδεμα!!
θα "ποσταρω" με την πρωτη ευκαιρια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111354 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα μπερδεμα!!
Το σχέδιο σίγουρα θα βοηθούσε. Αλλά από την περιγραφή που έχεις κάνει ήδη η εντύπωση που μου δημιουργεί είναι ότι οι χώροι πρέπει να κλείσουν μεταξύ τους με πόρτα. Τις περισσότερες ώρες θα είναι κλειστή και θα θερμαίνεται το κάτω επίπεδο. Κάνα δύωρο πριν πάτε για ύπνο θα ανοίγει η πόρτα και η ζέστη θα ανεβαίνει προς τα επάνω, στις κρεβατοκάμαρες.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ