Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111286 από georod7
Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!! δημιουργήθηκε από georod7
καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα. ηρθε ο καιρος να φτιαξω κι εγω το τζακι κι απο παραδοσιακο να το κανω ενεργειακο.το "κακο" ειναι πως το σπιτι ειναι μεγαλο και δεν εχω την ψευδαισθηση να το ζεστανω ολο με ενα τζακι τυπου κασετα. επιπλεον επειδη το σπιτι ειναι πληρης και κατοικησιμο εδω και 6 χρονια δεν με παιρνει να κανω πολλα ραβε ξυλωνε γι αυτο κι εχω καταληξει σε τυπου κασετα τζακι.
για να μη σας κουραζω αλλο το σπιτι ειναι γυρω στα 170τετρ. με ενα ενιαιο χωρο σαλοκουζινα γυρω στα 80-90 τετραγωνικα με το τζακι στη μεση του σαλονιου και στο νοτιο τοιχο. ο κυριως λογος που δεν χρησιμοποιειτε το τορινο τζακι ειναι οτι καπνιζει υπερβολικα. ειπαμε λοιπον με τη συζυγο μιας και μας ηρθε ουρανοκατεβατο 1500 χιλιαρικο να το αξιοποιησουμε αλλαζοντας το τζακι.
η εστια που ειναι χτισμενη με πυροτουβλο ειναι γυρω στους 90κατι ποντους.μπορουμε να χαλασουμε οτιδηποτε ειναι μεσα στην εστια(πυροτουβλα,τσιμεντα) κι απο πανω(δεν εχω γυψοσανιδα αλλα ytong) αλλα μαρμαρα επενδυσης δεν τα ακουμπαμε γιατι ειναι και καλα και ακριβα.
τελος παντων για να μπουμε στο κυριως θεμα, εμενα με ενδιαφερει περισσοτερο ο ενιαιος χωρος και τα δωματια μπορει να ζεσταινονται παραλληλα με τα καλοριφερ(πετρελαιο).ενας ξαδερφος της συζυγου ο οποιος εφερνε τα Piazzetta πλεον μας προτεινει τα la nordica τα οποια και φερνει πλεον.
καθως τον τελευταιο καιρο ψαχνομαι και αν και εφοσον βαλω τελικα la nordica θα παω ειτε στο μοντελο Inserto 80 Crystal Ventilato ειτε στο Inserto 100 Crystal Ventilato!!!
κι εδω αρχιζουν οι ερωτησεις. ειναι τελικα αυτα τα δυο τριτογενους καυσης η οχι?(πιθανολογω πως ναι αλλα επειδη δεν το διαβαζω πουθενα στο σαιτ της εταιριας γι αυτο το ρωταω)!!!
απ'οτι διαβαζω ειναι μια απο τις καλυτερες εταιριες, σωστα? γιατι τοτε εχει μονο 2 χρονια εγγυηση? ολες οι αλλες καλες εχουν απο 5 χρονια και πανω!!!
θα καλυψει το χωρο των 80-90 τετρ. αν υπολογισουμε και τις απωλειες προς τα δωματια?οσον αφορα τη μονωση του σπιτιου δεν υπαρχει θεμα γιατι εχω πλαστικα κουφοματα με διπλα τζαμια και θερμογεφυρες!

το μπατζετ δεν σκοπευω να υπερβει τα 2000€ επομενως αν υπαρχει κατι αλλο να προτεινετε θα προτιμουσα να ειναι σε αυτα τα επιπεδα. ευχαριστω προκαταβολικα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111294 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!
Τι διαστάσεις έχει το τζάκι σου?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111427 από georod7
Απαντήθηκε από georod7 στο θέμα Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!
95 μπροστα 68 πισω 55 βαθος και 60 υψος! αν βγουν βεβαια τα πυροτουβλα εχουμε ακομα περισσοτερο χωρο μεχρι και 1 μετρο μπροστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111458 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!
το 100 βεντιλατο ειναι:

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:
Διαστάσεις Εξωτερικές mm (ύψος, πλάτος, βάθος):555x1000x500mm
Διαστάσεις Εσωτερικές mm (ύψος, πλάτος, βάθος):320x785x360mm
Διάμετρος καμινάδας (mm):160mm
Διάμετρος εξωτερικής παροχής αέρα (mm):120mm
Βάρος (kg):156kg
Ονομαστική ισχύς (KW):9,5kw
Κατάλληλο για χώρο (Υψος:2,80μ) :97 m2
Κατανάλωση Ωριαία (kg/h):2,8kg/h
Απόδοση (%):78,8%
Πρωτεύων αέρας:ΝΑΙ
Δευτερεύων αέρας:ΝΑΙ
Σταχτοδοχείο:ΝΑΙ
Βεντιλατέρ:ΝΑΙ

δηλ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ισχυς 9,5KW κι αυτο με 3 κιλα ΙΔΑΝΙΚΑ ξυλα ( δηλ θεοστεγνα ) την ωρα....
και με ενα σκασμό μερεμετια ( οπως και να το κανεις..)
χωρις να εχεις λυσει καν το προβλημα του καπνίσματος, γιατι ναι μεν μπορει να μην σου καπνιζει πλεον αλλα δε συμαινει οτι θα δουλευει και σωστα. Δηλ αν η καμιναδα ειναι λαθος και δε τραβαει ειναι λαθος και δε τραβαει... δε ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω...

απο κει και περα χωρις να μας λες τι περιοχη εισαι και τι ειδος σπιτι ειναι ( πχ διαμερισμα σε οροφο ) θα λαμβανα υποψη το αν εχω χωρο για ΜΕΓΑΛΗ αποθηκευση ξυλων ( μια και πλεον το αναμα δεν ειναι διακοσμητικό ) πως τα ανεβαζω ( αν ) και βεβαια ποσο κοστιζουν τα ξυλα στην περιοχη μου.

επισεις αν ΜΠΟΡΕΙ η υπολοιπη οικογενεια να αναψει το τζακι εν τη απουσια μου ωστε να ζεσταθει ή θα αναβει το πετρέλαιο με συνεπεια λιγότερη εξοικονόμηση χρηματων...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111492 από georod7
Απαντήθηκε από georod7 στο θέμα Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!
λοιπον,το προβλημα του καπνισματος ειναι απο κατασκευαστικο λαθος του τζακιου. απ'τη στιγμη που απο μεσα θα γκρεμιστει το τσιμεντο με το κλαπετο που υπαρχει, δεν νομιζω να τιθεται θεμα καπνισματος με το ενεργειακο.
τα 3 κιλα ξυλα που χρειαζονται για την αποδοση του ειναι απο τα καλυτερα απ'οσο εχω ψαξει.
η καμιναδα τι λαθος να ειναι, δεν καταλαβαινω? η συγκεκριμενη ειναι Φ300 και θα περασει απο μεσα η καινουργια ανοξειδωτη σπιραλ με μηκος γυρω στα 8-9 μετρα.
η περιοχη μου ειναι Κομοτηνη, 1ος οροφος σε 3οροφη πολυκατοικια. για τα ξυλα δεν τιθεται θεμα διοτι διπλα στο μπαλκονι υπαρχει φραγμενος ακαλυπτος που εχουμε τα ξυλα τα οποια ανεβαζουμε με αναβατορι! τα οποια ξυλα τα προμηθευομαστε με 80€ περιπου τον τονο!!!(Βουλγαρια)

Υ.Γ. 2-3 φωτο να δειτε περιπου πως ειναι. στην τριτη εκει που ειναι το αλουμινοχαρτο ειναι παροχη εξωτερικου αερα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111496 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!
το οικονομικο βεβαια ειναι ενα σοβαρο θεμα
αλλα μια και αποφασισες αλλαγες μηπως με καποια παραπανω χρηματα μπορουσες να βαλεις υδραυλικο
η μια υδραυλικη ξυλοσομπα η ακομα καλυτερα ενα ξυλολεβητα ?
εκτιμω οτι την διαφορα χρηματων που θα αναγκαστεις να δωσεις τωρα θα την αποσβεσεις αμεσα (τον παροντα χειμωνα δηλ) απο την μη χρηση πετρελαιου
αν επιμεινεις παντως στην λυση σου μακρυα απο σπιραλ καμιναδες !!!!


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ