Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114722 από georod7
Απαντήθηκε από georod7 στο θέμα Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!
ρε παιδια δεν μπορω να διαλεξω μεταξυ REGAL DESIGN FLAT 90/55 17KW και LAUDEL 800 VISION TOTALE TURBO 18KW!!! μια βοηθεια αν μπορει καποιος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114770 από anisos
Απαντήθηκε από anisos στο θέμα Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!
εγω θα ελεγα regal με εξωτερικο κιτ. για να βαλεις πιο μεγαλο μοτερ..
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by anisos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114775 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!
Εγώ θα έλεγα, ιδανικά, να δεις όποιο μπορείς αναμμένο.

Πόση ζέστη βγάζει, με πόσα ξύλα, αν σφραγίζει καλά η πόρτα, αν έχει πραγματική ρύθμιση της έντασης της φλόγας από τη ρύθμιση του άερα, αν έχει όντως 2γενή κάυση (σε πρίπτωση που έχει), αν σε φτάνει η ισχύς του για το χώρο που έχεις, κλπ.

Το αν σου αρέσει στο μάτι και στην τσέπη..... ε.... αυτά είναι αυτονόητα. Περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114796 από georod7
Απαντήθηκε από georod7 στο θέμα Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!
βασικα με εξωτερικο κιτ ειναι, αυτο απο κατω σαν σαλιγκαρι αλλα παιρνει αερα κι απο τις δυο μεριες. 500m3 πιστευω φτανουν.

φιλε συνονοματε και συντοπιτη Φουσκιτακη, που να τα δω με τετοιο καιρο.κανεις δεν εχει αναψει τζακι.(εδω που τα λεμε καλυτερα για τις τσεπες μας). οι ενδοιασμοι μου παντως εχουν ως εξης:
οσον αφορα τα Kw ειναι περιπου ιδια (Regal 17, laudel 18) που ωστοσο με την καταναλωση ισοσταθμιζονται.αν βαλουμε και την αποδοση 80% της regal εναντι του 76% της laudel, μαλλον υπερτερει η regal.
την laudel τη δινουν οτι ζεστενει περισσοτερα τ.μ. και θερμενομενο ογκο(130-150τ.μ./400-550m3) εναντι της regal (100-130τ.μ./300-400m3)!δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν βεβαια αυτα.
εχουν και οι δυο εστιες πρωτευων, δευτερευων αερα και αεροκουρτινα, αλλα η regal και λογω των αυξημενων θερμοκρασιων στο θαλαμο (πυροληση) θα εχει καθαροτερο τζαμι απ'οτι η laudel!
αν παμε μετα στα βεντιλατερ θα δουμε τεραστια διαφορα στα 500m3 της regal εναντι στα 160m3 της Laudel!επισης η δευτερη σκαλα στην Laudel εχει απ'οτι μου λενε καμποσο θορυβο.
απ'την αλλη η laudel εχει κλαπετο το οποιο πιθανον να χρειαζεται στην εγκατασταση μου αφου θα λειτουργησει με Φ300 καμιναδα σε συνδεση με μια συστολη. βεβαια η regal εχει αυτο τον κοφτη στο πανω μερος της εστιας αλλα δεν ξερω αν κανει την ιδια δουλεια.
υπαρχει ενα θεματακι απ'οτι διαβαζω με τον βερμικουλιτη.ξερετε με τα σπασιματα.με διαβεβαιωνουν πως το κοστος ειναι μικρο για να αλλαξεις ενα κομματι και υπαρχει αριστη εξυπηρετηση απο την εταιρια.βεβαια σε βαθος χρονου πιθανον να χρειαστει να αλλαξεις τον βερμικουλιτη σε ολη την εστια με ενα κοστος γυρω στα 100-150€.
η Regal ειναι σαφως πιο εμφανισιμη απο την Laudel και εχει και χειροκινητη λειτουργεια για τον πρωτευων και δευτερευων αερα.

στο δια ταυτα τωρα. με μια πρωτη ματια μαλλον πως η Regal υπερτερει στα σημεια(τουλαχιστον στα δικα μου τα ματια). το κυριοτερο ομως και ισως κρισιμοτερο απ'ολα ειναι η τιμη!
την Laudel την βαζω με 2300€ ενω την regal με 2800€!!! κι εδω ερχεται το μεγαλο ερωτημα. αξιζει να δωσω τα 500 παραπανω € για τη Regal??? ιδου η απορια!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114807 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Κασσέτα για μεγάλο σπίτι!!!
Για τα εστιατόρια ισχύει μια φράση: "το πιάτο συγχωρεί". Αν σε ικανοποιεί το regal, ξέχνα τη διαφορά των 500 ευρώ. Δηλαδή τι προτιμάς... να δώσεις 500 ευρώ λιγότερα και να μην είσαι ευχαριστημένος?

Συνεπώς, θα το ξαναπώ, και ας γίνω κουραστικός. ΔΕΣ ΤΑ ΑΝΑΜΜΕΝΑ.

www.tzakiaregal.gr/index1.php?act=viewCat&catId=90

μπες εδώ, πάρε τηλ και ρώτα ποιός είναι ο αντοπρόσωπος στην Κρήτη. Πήγαινε και Ηράκλειο αν χρειαστεί. Και βάλε τον να το ανάψει, ας έχει και κλιματιστικό αναμμένο ταυτόχρονα. ΔΕΣ ΤΑ ΝΑ ΚΑΙΝΕ...... πως αλλιώς να σου το πώ? Δες εσύ πως καίνε, καλές οι γνώμες του καθενός, αλλά αυτά τα 2, 3 στα οποία έχεις καταλήξει.... δες τα σε λειτουργία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ