Μπορώ να ζεστάνω τον κάτω όροφο;

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110182 από Τρύφων
Καλημέρα. Ανακαινίζω ένα διώροφο πέτρινο σπίτι, στα 1000 μέτρα υψόμετρο, σε χωριό της Καστοριάς. Μόνωση υπάρχει μόνο στον βορινό τοίχο (5εκ πολυστερίνη) και στην στέγη (8εκ πολυστερίνη), οι υπόλοιποι τοίχοι είναι οι παλιοί πέτρινοι με πάχος 65εκ. Ο κάθε όροφος έιναι 65τμ, κάτω 3 δωμάτια και μπάνιο, πάνω ενιαίος καθιστικό-κουζίνα με εμφανή στέγη (ύψος 4μ στην κορυφή. Σκάλα ξύλινη εσωτερική που δεν κλείνει. Πάτωμα ξύλινο, σε ξύλινα δοκάρια (χωρίς πλάκα), με μόνωση (8εκ πετροβάμβακα και 8εκ φελιζόλ).
Κουφώματα συνθετικά με διπλά τζάμια.
Η θέση του τζακιού (αμετακίνητη...) βρίσκεται στον πάνω όροφο και προσανατολίζομαι στο Dovre 2180. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να τραβήξω αεραγωγούς στον κάτω όροφο (max 6 μέτρα απόσταση) ώστε να στηρίζομαι κυρίως σε αυτό για θέρμανση...
Στην κουζίνα θα υπάρχει και μια παλιά ξυλόσομπα-μασίνα, αλλά πάλι είναι στον πάνω όροφο, δυστυχώς στον κάτωόροφο δεν έχω την δυνατότητα εγόδου καμινάδας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110190 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Μπορώ να ζεστάνω τον κάτω όροφο;
Αν επιλεξεις το μονομπλοκ με το μοτερ,πιστευω οτι ανετα μπορεις να στειλεις τους αεραγωγους κατω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110197 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Μπορώ να ζεστάνω τον κάτω όροφο;
Με σωστη μελετη και εγκατασταση,στα 6 μετρα αεραγωγο θα
κανεις χαλαρα δουλεια.
Εχω το ιδιο 2180cbdcp και εχω αεραωγους 12-13 μετρα.
Προχωρα..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Τρύφων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110211 από Στελιος1
Σκεψου και τ περιπτωση να αναρροφαει ο ανεμιστηρας αερα μονο απο τον κατω οροφο και οι εξαγωγες να ειναι μοιρασμενες και στους δυο οροφους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Τρύφων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110212 από Τρύφων
Απαντήθηκε από Τρύφων στο θέμα Μπορώ να ζεστάνω τον κάτω όροφο;
GGEOR7777, ευχαριστώ, διάβασα την παρουσίαση του τζακιού σου με ενδιαφέρον και πήρα κουράγιο, γιατί από την dovre.gr μου είπανε οτι για τον κάτω όροφο θα είναι δύσκολα γιατί ο αέρας πάει προς τα πάνω και θα ζορίζει το μοτέρ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110213 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Μπορώ να ζεστάνω τον κάτω όροφο;
ε πανω κατω καλα τα λενε , αλλα μην μασας , θα βαλεις και δευτερο μοτερ , αν δεις οτι με το ενα δεν γίνετε τιποτα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ