Επιλογή τζακιού για μεζονέτα 140τμ

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109149 από sootos
Απαντήθηκε από sootos στο θέμα Επιλογή τζακιού για μεζονέτα 140τμ

petrosp13 έγραψε:

sootos έγραψε:

petrosp13 έγραψε: Εγώ έχω ένα bodart gonay παρόμοιο με αυτό που έβαλες
16 KW σε 2όροφη μεζονέτα 133 τμ
Θηρίο ανήμερο με καλή κατανάλωση. Ο κάτω όροφος θερμαίνεται για πλάκα σε μισή ώρα και δεν αντέχεις από την ζέστη
Ο πάνω έχει ένα θέμα, αλλά δεν φταίει το τζάκι. Η σκάλα μου είναι κλειστή και οι αεραγωγοί που έχω πάνω κάνουν δουλειά κυρίως στα δωμάτια που είναι ακριβώς πάνω από το τζάκι.
Έστω κι έτσι, καλύπτω πάνω από το 85% της θέρμανσης μου

Στην προτείνω ανεπιφύλακτα σαν εταιρεία

Να εισαι καλα,δωσε μου λιγα παραπανο στοιχεια σχετικα με την καταναλωση που εχεις(ποσους τονους,ποσο κρυο)


Περίχωρα Θεσσαλονίκης, αρκετό κρύο τον χειμώνα
Υπολόγισε περίπου 8-9 κυβικά (μόνο ξερή οξιά και μπρικέτα), αλλά πρέπει να συμπληρώνεις και με κάτι άλλο την θέρμανση του πάνω ορόφου
Εγώ π.χ. έριξα λεφτά και έβαλα και έναν λέβητα πέλλετ γιατί το τζάκι είναι μεγάλο χαμαλίκι και δεν ξέρω αν θα μπορώ να το κάνω για πολλά χρόνια ακόμα
Θα τα συνδυάζω και τα 2
Ακόμα και με πετρέλαιο, δεν θα είχα σημαντικά έξοδα. Απλά δεν ήθελα και δεν θέλω να δώσω ούτε ευρώ σε πετρέλαιο
Προτιμώ να κάνω απόσβεση σε 6 χρόνια για αυτά που έβαλα, παρά να πληρώσω 1.30 το πετρέλαιο

Τέσπα, το τζάκι μου στο συστήνω ανεπιφύλακτα, θα πεθάνεις από την ζέστη
Αν το είχα απέναντι από την σκάλα και όχι κάθετα στην σκάλα, θα ζέσταινα για πλάκα και τον πάνω όροφο

www.alexandrostzakia.gr/fireplaces/optifire-763

αν εκαψες μονο 8-9 κυβικα αυτα ειναι περιπου 3-4 τονοι,οποτε πολυ λιγα για μια σεζον.εγω θα ημουν ευχαριστημενος με 10-12τονους(1,5 τον μηνα)και θερμανη μονο ξυλο.πιστευεις οτι θα την βγαλω με τοσα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109161 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Επιλογή τζακιού για μεζονέτα 140τμ
Είμαι σίγουρος
Τα τζάκια αυτά είναι απίστευτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109171 από avato-pantou

house έγραψε:

avato-pantou έγραψε: Εγω πιστευω οτι το θεμα οικονομια στην θερμανση ειναι καθαρα υποκειμενικο..Αν ηταν ενεργειακο θα εκανε οικονομια?δεν νομιζω.Οσο για τζακι και κυρια θερμανση για μενα δεν πανε μαζι και δεν ειναι μονο θερμανσης του χωρου.Αυτο ειναι το ευκολο αλλα ειναι τα δυσκολα :(


Oxi δεν θα εκανες οικονομια , απλος θα εκαιγες τα μισα ξυλα !!! πραγματα που για σενα δεν πανε μαζι !!!


Ενεργειακό τζάκι = οικονομία = αυτόνομη θέρμανση !!!

Δεν καταλαβες μαλλον.Δεν λεω οτι δεν γινετε.Ειπα δεν το κανω εγω γιατι δεν εχω ορεξη να κουβαλαω 10τονους ξυλα μεσα στο σπιτι σε δυοροφο και να πεταω σταχτες.Χωρια την καπνα εστω απειροελαχιστη που θα πεις εσυ.Εσυ αν θες καντω εγω δεν θα παρω ευχαριστω.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ