Επιλογή τζακιού για μεζονέτα 140τμ

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109053 από sootos
Απαντήθηκε από sootos στο θέμα Επιλογή τζακιού για μεζονέτα 140τμ

petrosp13 έγραψε: Εγώ έχω ένα bodart gonay παρόμοιο με αυτό που έβαλες
16 KW σε 2όροφη μεζονέτα 133 τμ
Θηρίο ανήμερο με καλή κατανάλωση. Ο κάτω όροφος θερμαίνεται για πλάκα σε μισή ώρα και δεν αντέχεις από την ζέστη
Ο πάνω έχει ένα θέμα, αλλά δεν φταίει το τζάκι. Η σκάλα μου είναι κλειστή και οι αεραγωγοί που έχω πάνω κάνουν δουλειά κυρίως στα δωμάτια που είναι ακριβώς πάνω από το τζάκι.
Έστω κι έτσι, καλύπτω πάνω από το 85% της θέρμανσης μου

Στην προτείνω ανεπιφύλακτα σαν εταιρεία

Να εισαι καλα,δωσε μου λιγα παραπανο στοιχεια σχετικα με την καταναλωση που εχεις(ποσους τονους,ποσο κρυο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109055 από kinigos
Απαντήθηκε από kinigos στο θέμα Επιλογή τζακιού για μεζονέτα 140τμ
www.alexandrostzakia.gr/products/wood/brands/59/91
Για romotop να πάρεις μια ιδέα. Προσωπικά θα έχω άποψη σε κάνα 20ημερο.
Τα spatherm είναι έως 15kw αρκεί να σε καλύπτουν οι διαστάσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109056 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Επιλογή τζακιού για μεζονέτα 140τμ

sootos έγραψε:

petrosp13 έγραψε: Εγώ έχω ένα bodart gonay παρόμοιο με αυτό που έβαλες
16 KW σε 2όροφη μεζονέτα 133 τμ
Θηρίο ανήμερο με καλή κατανάλωση. Ο κάτω όροφος θερμαίνεται για πλάκα σε μισή ώρα και δεν αντέχεις από την ζέστη
Ο πάνω έχει ένα θέμα, αλλά δεν φταίει το τζάκι. Η σκάλα μου είναι κλειστή και οι αεραγωγοί που έχω πάνω κάνουν δουλειά κυρίως στα δωμάτια που είναι ακριβώς πάνω από το τζάκι.
Έστω κι έτσι, καλύπτω πάνω από το 85% της θέρμανσης μου

Στην προτείνω ανεπιφύλακτα σαν εταιρεία

Να εισαι καλα,δωσε μου λιγα παραπανο στοιχεια σχετικα με την καταναλωση που εχεις(ποσους τονους,ποσο κρυο)


Περίχωρα Θεσσαλονίκης, αρκετό κρύο τον χειμώνα
Υπολόγισε περίπου 8-9 κυβικά (μόνο ξερή οξιά και μπρικέτα), αλλά πρέπει να συμπληρώνεις και με κάτι άλλο την θέρμανση του πάνω ορόφου
Εγώ π.χ. έριξα λεφτά και έβαλα και έναν λέβητα πέλλετ γιατί το τζάκι είναι μεγάλο χαμαλίκι και δεν ξέρω αν θα μπορώ να το κάνω για πολλά χρόνια ακόμα
Θα τα συνδυάζω και τα 2
Ακόμα και με πετρέλαιο, δεν θα είχα σημαντικά έξοδα. Απλά δεν ήθελα και δεν θέλω να δώσω ούτε ευρώ σε πετρέλαιο
Προτιμώ να κάνω απόσβεση σε 6 χρόνια για αυτά που έβαλα, παρά να πληρώσω 1.30 το πετρέλαιο

Τέσπα, το τζάκι μου στο συστήνω ανεπιφύλακτα, θα πεθάνεις από την ζέστη
Αν το είχα απέναντι από την σκάλα και όχι κάθετα στην σκάλα, θα ζέσταινα για πλάκα και τον πάνω όροφο

www.alexandrostzakia.gr/fireplaces/optifire-763
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by petrosp13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109058 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Επιλογή τζακιού για μεζονέτα 140τμ
Η απόδοση οποιασδήποτε εστίας χωρίζεται σε απόδοση από ακτινοβολία και σε απόδοση από συναγωγή. Για να μπορέσεις να ζεστάνεις αρκετά τετραγωνικά όπως στην περίπτωσή σου χρειάζονται πολλά κυβικά θερμού αέρα τα οποία με μοτέρ ή με την κατανόηση της λειτουργίας της θερμοδυναμικής, να τα διαχειριστείς προς όφελός σου.
Για να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις την σωστή κατανομή της θερμότητας η εστία που θα διαλέξεις πιστεύω ότι πρέπει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά: 16+kW (εγώ θα έβαζα 18άρα), μικρή πρόσοψη (λιγότερη ακτινοβολία) και να είναι αποκλειστικά μαντεμένια, χωρίς βερμικουλίτες, σαμοτ ή οτιδήποτε άλλο υλικό που αποθηκεύει θερμική ενέργεια και την δίνει ως ακτινοβολία (όλα τα παραπάνω περιορίζουν το ποσοστό της συναγωγής και αυξάνουν της ακτινοβολίας).
Ένα ακόμα σημείο που θέλει προσοχή είναι το μοτέρ. Είναι σαφώς προτιμότερο να χρησιμοποιηθεί αναρρόφησης δηλαδή υψηλών θερμοκρασιών, το οποίο μπαίνει σε ένα ενδιάμεσο σημείο της διαδρομής και μπορεί να καλύψει μεγάλες αποστάσεις (έως 12 μέτρα).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109061 από avato-pantou
Μια ασχετη ερωτηση...γιατι δεν βαζεις λεβητα?

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109063 από kinigos
Απαντήθηκε από kinigos στο θέμα Επιλογή τζακιού για μεζονέτα 140τμ

petrosp13 έγραψε: Εγώ έχω ένα bodart gonay παρόμοιο με αυτό που έβαλες
16 KW σε 2όροφη μεζονέτα 133 τμ
Θηρίο ανήμερο με καλή κατανάλωση. Ο κάτω όροφος θερμαίνεται για πλάκα σε μισή ώρα και δεν αντέχεις από την ζέστη
Ο πάνω έχει ένα θέμα, αλλά δεν φταίει το τζάκι. Η σκάλα μου είναι κλειστή και οι αεραγωγοί που έχω πάνω κάνουν δουλειά κυρίως στα δωμάτια που είναι ακριβώς πάνω από το τζάκι.
Έστω κι έτσι, καλύπτω πάνω από το 85% της θέρμανσης μου

Στην προτείνω ανεπιφύλακτα σαν εταιρεία

Ο θόρυβος από το μοτέρ θεωρείς ότι είναι ανεκτός ή μετά από λίγο γίνετασι κουραστικός; Εχεις δοκιμάσει να το λειτουργήσεις χωρίς το μοτέρ, σαν foyer; Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη φίρμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ