Βοήθεια στην επιλογή: REGAL Design 83/62 ή SPARTHERM LINEAR XL 900 14kW;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108748 από dmtr
Το τζάκι που διάλεξες είναι ΑΡΙΣΤΟ!!! Αυτό που μένει και πρέπει οπωσδήποτε να γίνει είναι μια σωστή εγκατάσταση. Καλό και ζεστό χειμώνα να έχουμε.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108781 από ΑΔΑΜ
Απαντήθηκε από ΑΔΑΜ στο θέμα Βοήθεια στην επιλογή
Σ' ευχαριστώ πολύ 'dmtr' ;) !
Είναι αλήθεια ότι με που την είδα με χτύπησε κεραυνοβόλος έρωτας και έκανα οικονομική υπέρβαση για να την αποκτήσω.
Είναι το μοντέλο LINEAR XL900 14kw.Σίγουρα οι απόψεις σου περί SPARTHERM έχουν βαρύνουσα αξία αφού όπως διάβασα μέσα στο forum είσαι κι εσύ κάτοχος μιας κασέτας SPARTHERM..
Τώρα για τα περί σωστής εγκατάστασης....το τζάκι μου είναι χτιστό με πυρότουβλα και η φούσκα του τζακιού πάλι χτιστή(μονότουβλο).Δεδομένου ότι δεν θέλω να πειράξω την φούσκα ο εγκαταστάτης και αντιπρόσωπος της SPARTHERM στην Θεσσαλονίκη(και πολύ καλό όνομα στον χώρο του τζακιού),μου είπε ότι το μόνο που χρειάζεται για την εγκατάσταση(όπως προβλέπει ο κατασκευαστής)είναι η σύνδεση της κασέτας με inox καμινάδα ή με εύκαμπτο αν δεν μπορεί να μπει η inox καμινάδα επειδή η τρύπα της χτιστής δεν είναι ακριβώς στο κέντρο αλλά στο πλάι και ίσως είναι αδύνατο να μπει..Επειδή εδώ μέσα είδα να αναφέρεται ότι καλό θα είναι να αποφύγουμε την χρήση του εύκαμπτου τι να κάνω,να επιμείνω για inox καμινάδα?
Επίσης όταν του είπα αν θα πρέπει να μονώσει με πετροβάμβακα την κασέτα μου επειδή ο πίσω τοίχος του τζακιού είναι εξωτερικός, μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί το πυρότουβλο δεν χρειάζεται μόνωση.
Αν όμως χρειαστεί να ξηλωθεί από πίσω το πυρότουβλο για να μπει η εστία,μήπως η μόνωση της κασέτας είναι απαραίτητη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108786 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Βοήθεια στην επιλογή
Εγώ πάντως φίλε μου διαβάζοντας εδω έχω καταλάβει ότι γιά σωστή τοποθέτηση κασέτας θελει οπωσδήποτε κατασκευή θερμοθαλαμου με Πετροβαμβακα και ανάλογη είσοδο -έξοδο αερα από μέσα απ' το σπίτι δηλ και κατω από το τζάκι η είσοδο και πάνω πολλαπλάσια έξοδο 1 προς 2.5 μου φαίνετε.
Εγώ να φανταστείς έχω τζάκι με θερμοθαλαμο και του έφτιαξα άλλον ένα για να εκμεταλλευομαι την ζέστη που δίνει και η καμινάδα.
Πρόσεχε πολύ για να κανείς σωστή δουλεια.
Υπαρχει πολύ πληροφορία για εγκαταστάσεις εδω μέσα διάβασε καλα πως γίνετε η εγκατάσταση.
Επίσης δε νομίζω ότι όλη η φούσκα σου είναι από πυροτουβλο...όσο για την καμινάδα ...μην βάλεις εύκαμπτο ούτε για πλάκα.
Έχει μαλιασει η γλώσσα τον τζακαδων εδώ μέσα να την αποφεύγουμε.
Αυτά πρέπει να τα ξέρει ο αντιπρόσωπος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108804 από ΑΔΑΜ
Απαντήθηκε από ΑΔΑΜ στο θέμα Βοήθεια στην εγκατάσταση
Φίλε ''GGEOR777'' σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Το τζάκι μου είναι από πυρότουβλο,η φούσκα είναι χτιστή με τούβλο γι αυτό δεν θέλω να την πειράξω καθόλου και να αρκεστώ στην ζέστη του τζακιού και του βεντιλατέρ.'Όσο για το αν χρειάζεται πετροβάμβακας όπως τόνισα στον αντιπρόσωπο και εγκαταστάτη μου είπε ότι δεν χρειάζεται.
Τώρα για την καμινάδα μου είπε ότι θα βάλει εύκαμπτο ΜΟΝΟ αν δεν μπορεί να μπει η ΙNOX λόγω του ότι η τρύπα της καμνινάδας είναι στο πλάι.
Ο αντιπρόσωπος κι εγκαταστάτης της SPARTHERM εδώ στην Θεσσαλνίκη,έχει πολύ καλό όνομα στον χώρο του τζακιού(κι ήταν ακόμη ένας λόγος που προτίμησα την SPARTHERM) και δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα κάνει εκπτώσεις και τσαπατσουλιές στην εγκατάσταση μιας τόσο καλής και αρκετά ακριβής κασέτας,και που αυτός θα είναι μετά υπεύθυνος.
Παρακαλώ,, ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108811 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Βοήθεια στην εγκατάσταση
Η πρώτη εγκατάσταση που μου έκαναν αδικούσε την εστία. Μετά με μια δική μου πατέντα, άνοιξα περσίδες στην πλάτη να παίρνει αέρα η κασέτα έγινε άλλο τζάκι. Τελικά έρριξα κάτω όλο το τζάκι και την εγκατέστησα από την αρχή και είμαι σίγουρος ότι θα αυξήσει ακόμα περισσότερο την απόδοσή της.
Εγώ, ανεπιφύλακτα θα σου προτείνω:Ρίξε το τζάκι και κάνει εγκατάσταση πλήρη από το 0. Ένα έξοδο, ένας πόνος και θα ευχαριστηθείς ζεστασιά.
Μακάρι αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις να λειτουργήσει και να βγω ψεύτης!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108818 από ΑΔΑΜ
Απαντήθηκε από ΑΔΑΜ στο θέμα Βοήθεια στην επιλογή
Φίλε dmtr χαράς το κουράγιο σου.Πραγματικά δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να κάνω αυτό που έκανες.Άλλωστε για επέλεξα την λύση κασέτας και μάλιστα μιας πολύ καλής.Προαπαιτούμενα στο να αναβαθμίσω το τζάκι μου ήταν να μην γίνουν σκαψίματα,σπασίματα και βαψίματα ούτε να πειραχθεί ή να αλλαχθεί η υπάρχουσα μαρμάρινη επένδυση του τζακιού.Οπότε θα ήθελα να μάθω ποια είναι η σωστή εγκατάσταση βάση των δικών μου δεδομένων (πχ δυσκολία στην τοποθέτηση inox καμινάδας αντί εύκαμπτου)που ανέφερα παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ