Βοήθεια στην επιλογή: REGAL Design 83/62 ή SPARTHERM LINEAR XL 900 14kW;

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107816 από ΑΔΑΜ
Σταύρε, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, με κάλυψες απόλυτα.Καλά λένε μια φωτογραφία = με χίλιες λέξεις !!!!!
Μπορώ να δείξω στον εγκαταστάτη τις φωτογραφίες και να ζητήσω να γίνει έτσι και η δική μου εγκατάσταση ή είναι σαν να παρεμβαίνω στην δουλειά του?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107818 από Stavrax
Ειδικά σε κασέτες υπάρχουν εγκαταστάσεις και "εγκαταστάσεις". Κάποιοι φέρνουν την κασέτα, περνάν έναν εύκαμπτο μέσα στην παλιά καμινάδα, χωνουν την εστία στη θέση, συνδέουν από μέσα την εύκαμπτη πληρώνονται και μην τους είδατε μην τους απαντησατε!
Μετά βρίσκεις το energ και ξεκινάς τις ερωτήσεις και την επανεγκατάσταση. Και το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι η μη αποδοτική εγκατάσταση άλλα ο κίνδυνος που υπάρχει για πολύ δυσάρεστες καταστάσεις.
Μια τοποθέτηση με τον τρόπο που είδες στο συγκεκριμένο αρχείο είναι ακριβότερη μεν άλλα είναι σωστή και με την κατά το δυνατόν λιγότερη μελλοντική ενασχόληση με το τζάκι σου.
Οπότε η άποψη μου είναι όχι μόνο να δείξεις τις φωτογραφίες άλλα και να απαιτήσεις η τοποθέτηση να γίνει έτσι.
Τις spartherm πάντως, αυτός που τις έχει στην Θεσσαλονίκη που ζω, είναι από τους καλύτερους στο είδος και κάνει σωστές εγκαταστάσεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΑΔΑΜ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107822 από Στελιος1
Για.. διαλειμα κοιταξτε ποσο σιδερο ειχε βαλει μεσα ο μαστορας. Εγω εκλαιγα και οι ιδιοκτητες μου συμπαραστεκοτανε!



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107863 από ΑΔΑΜ
Σταύρε έχεις απόλυτο δίκαιο.Και οι δύο που ήρθαν μέχρι τώρα στο σπίτι μου(από διαφορετικές εταιρίες κασέτας) για μια αυτοψία,μου είπαν ότι για την εγκαταστάση της κασέτας εκτός από τη αφαίρεση κάποιων πυρότουβλων για να χωρέσει η κασέτα,θα χρειαστεί μόνο μια ανοξείδωτη καμινάδα μέσα από την χτιστή, που θα κουμπώσει στην κασέτα.
Λοιπόν,αυτή η εβδομάδα είναι η τελική ευθεία για την επιλογή της κασέτας που θα πάρω και απο σήμερα αρχίζω τα κρίσιμα ραντεβού.
Σίγουρα Σταύρε θα δείξω τις φωτό που μου έστειλες για την σωστή εγκατάσταση και θα απαιτήσω να γίνει έτσι.
.Επειδή όμως δεν έχω ιδέα και επειδή όπως μου είπες ότι μια τέτοια εγκατάσταση είναι ακριβότερη,ποια είναι μια λογική τιμή που κοστίζει αυτή η εγκατάσταση ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107908 από Stavrax
Η διαφορά σε υλικά είναι περίπου 100 ευρώ (μόνωση + περσίδα). Όμως η εργασία είναι αρκετά περισσότερη και εξαρτάται από την κατασκευή του υπάρχοντος τζακιού και τον χρόνο που θα χρειαστεί.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107921 από βασιλιης

Stavrax έγραψε: Η διαφορά σε υλικά είναι περίπου 100 ευρώ (μόνωση + περσίδα). Όμως η εργασία είναι αρκετά περισσότερη και εξαρτάται από την κατασκευή του υπάρχοντος τζακιού και τον χρόνο που θα χρειαστεί.


Καλημερα
Δεν νομιζω φιλε Σταυρο αν η διαφορα στα υλικα ειναι μονο 100 ευρω(μονωση + περσιδα)
www.katharismostzakion.gr/docs/WORK_INVICTA800.pdf
Στο PDF σιγουρα ο ανθρωπος δεν τα λεει ολα.κραταει καποια μυστικα προς τριτους
Θα σας κανω μια αναλυση στα υλικα για μια τετοια τοποθετηση.
Τοποθετηση για τον τελευταιο οροφο
1.Ανοξειδωτη σωληνα φ 200 3 μετρα =3 τεμ
2.0.5 μετρο φ 200 τεμ 2
3.0.25 μετρα φ 200 τεμ 1
4.ημιγωνια φ 200.=τεμ 2
5.σφιγκτηρες φ 200 τεμ 6 τουλαχιστον
6.βαση καπελο.αναλογα με την καμιναδα σας
7.0.5 μετρο φ 250
8.καπελο αντιανεμικο φ 250
9.πετροβαμβακα.1 δεμα.καμια φορα και 1.5 δεμα
10.κεραμοβαμβακα.0.5 δεμα τουλαχιστον
11.κολλα .25kg τουλαχιστον
12.αλουμινοταινια.+ σιλκονη
13.περσιδα εξω διπλη ρυθμιζομενη.πολλες φορες + ντιζα
14.περσιδες μεσα πανω και κατω.καλες να ειναι και σταθερες.υπαρχουν φθηνες που τριζουν.
κατα προτιμηση να ειναι κουμπωτες
15.λαμαρινα γαλβανιζε 2 τετραγωνικα 0.6 του χιλ
16.σιδερα βαμενα η μαραμαρα για να κλεισουν τα κενα αριστερα δεξεια και πανω απο την εστια
17.σπυραλ αλουμινιου φ 125 .3 τεμ
18.χαρτονι για να στρωσεις κατω.ναιλον κοντρο και ψιλο.
19.καρτοταινια και σακουλες μπαζων 20 τεμ τουλαχιστον
δειτε και αυτο το βιντεο για να δειτε της λαμαρινες και της περσιδες κατω και τα σιδερα αριστερα δεξεια

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ