Βοήθεια στην επιλογή: REGAL Design 83/62 ή SPARTHERM LINEAR XL 900 14kW;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107761 από ΑΔΑΜ
Καλησπέρα και πολλά μπράβο για το forum.
Αποφάσισα κι εγώ να αναβαθμίσω το τζάκι μου και να βάλω μία κασέτα ώατε να βοηθήσω την κύρια θέρμανση(φυσικό αέριο)
βασικά του σαλονιού μου (80τμ) αλλά και γενικότερα-όσο είναι δυνατόν- του σπιτιού (200τμ).
Το σπίτι είναι του 1981 με ξύλινα κουφώματα και χωρίς ιδιαίτερη μόνωση.
Μετά από έρευνα αγοράς και πολύ διάβασμα στο foroum,κατέληξα σε βερμικουλίτη και είμαι ανάμεσα
στην ελληνική REGAL Design 83/62 16,7KW στα 1700-1800 ευρώ με την εγκατάσταση
και στην γερμανική SPARTHERM LINEAR XL 900 14KW στα 2300 ευρώ με την εγκατάσταση.
Πιστεύετε είναι καλές η επιλογές μου? Θα με καλύψουν τα KW? Αξίζει να δώσω τα 500-600 ευρώ παραπάνω ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107764 από Stavrax
Καλώς ήρθες και καλές δημοσιεύσεις :)
Βάσει χαρακτηριστικών και τα δύο θα σε καλύψουν.
Εγώ αν μπορούσα να διαθέσω τα παραπάνω χρήματα χωρίς να ζοριστώ ιδιαίτερα, θα προτιμούσα την γερμανική καθώς όσα αναφέρει στα χαρακτηριστικά της είναι πιστοποιημένα.
Σε όλες τις εγκαταστάσεις όμως είναι ζωτικής σημασίας η σωστή εγκατάσταση. Αν περιπλανήθεις στο φόρουμ θα βρεις πολλές εγκαταστάσεις από επαγγελματίες που είχαν σοβαρά λάθη. Για να είσαι πιο σίγουρος καλό θα ήταν να τους ρωτούσες τι ακριβώς περιλαμβάνει η κάθε προσφορά και ποσό αυτά που λένε αντιστοιχούν στην εγκατάσταση που προτείνει η εταιρία κατασκευής.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107768 από ΑΔΑΜ
Σταύρε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου ;)
Επειδή δεν θέλω καθόλου γκρεμίσματα(άραγε αν γκρέμιζα για αεραγωγούς θα βοηθούσαν πολύ περισσότερο?) απ' ότι μου είπαν ότι χρειάζεται είναι να ανοιχτεί μια τρύπα πίσω από το τζάκι για να παίρνει αέρα
και μια ανοξείδωτη καμινάδα Φ200 που θα κουπώσει στην κασέτα.
Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου τι άλλο πρέπει να τους ρωτήσω για την εγκατάσταση και πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η εγκατάσταση
θα γίνει βάσει των στάνταρ που προτείνει ο κατασκευαστής?
Σε αυτή την κατηγορία(προδιαγραφές,τιμή και διαστάσεις) που ψάχνω, είναι κάποιο άλλο αντίστοιχα καλό που πρέπει να δω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107773 από Stavrax
Διάφορες εγκαταστάσεις κασετών από άλλα μέλη έχει στα παρακάτω λινκ για να πάρεις ιδέες.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57159&Itemid=384
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=33327&Itemid=384
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=41835&Itemid=384
Κι εδώ μια φωτό από τυπική εγκατάσταση κασέτας


Η εκτόνωση που φαίνεται στην φωτο είναι σημαντική για την μακροζωία της εστίας.
Σημεία που πρέπει να δοθεί μεγάλη σημασία είναι η καμινάδα να είναι ανοξείδωτη μέχρι το καπέλο και το καλό σφράγισμα στο κενό μεταξύ της παλιάς και της νέας καμινάδας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107809 από ΑΔΑΜ
Σε κάποιες από τις εγκαταστάσεις που μου έστειλες να δω,έχουν βγάλει αεραγωγούς πάνω από το τζάκι.
Επειδή θέλω να αποφύγω τελείως το γκρέμισμα,πιστεύεις ότι είναι πολύ αρνητικό στην απόδοση που θα έχω,
να αρκεστώ στο αέρα που βγαίνει από την κασέτα?
Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107812 από Stavrax
Δεν είναι αρνητικό ως προς την απόδοση. Το πρόβλημα είναι ότι ο θερμός αέρας βγαίνει χαμηλά και δημιουργεί άσχημη αίσθηση όταν είσαι κοντά. Ένα άνοιγμα όμως στο ψηλότερο σημείο του θαλάμου της φούσκας για να εκτονώνεται η θερμότητα που θα "φυλακίζεται" μέσα είναι πολύ σημαντικό. Έτσι δεν θα καταπονείται η κασέτα και θα αντέξει για μεγαλύτερο διάστημα. Σε αυτό το PDF έχει αναλυτικά και με φωτογραφίες μια εξαιρετική εγκατάσταση κασέτας στην οποία τηρήθηκαν όλες οι οδηγίες του κατασκευαστή. Αν τις μελετήσεις θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες σου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΑΔΑΜ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ