Βοήθεια στην επιλογή: REGAL Design 83/62 ή SPARTHERM LINEAR XL 900 14kW;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108804 από ΑΔΑΜ
Απαντήθηκε από ΑΔΑΜ στο θέμα Βοήθεια στην εγκατάσταση
Φίλε ''GGEOR777'' σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Το τζάκι μου είναι από πυρότουβλο,η φούσκα είναι χτιστή με τούβλο γι αυτό δεν θέλω να την πειράξω καθόλου και να αρκεστώ στην ζέστη του τζακιού και του βεντιλατέρ.'Όσο για το αν χρειάζεται πετροβάμβακας όπως τόνισα στον αντιπρόσωπο και εγκαταστάτη μου είπε ότι δεν χρειάζεται.
Τώρα για την καμινάδα μου είπε ότι θα βάλει εύκαμπτο ΜΟΝΟ αν δεν μπορεί να μπει η ΙNOX λόγω του ότι η τρύπα της καμνινάδας είναι στο πλάι.
Ο αντιπρόσωπος κι εγκαταστάτης της SPARTHERM εδώ στην Θεσσαλνίκη,έχει πολύ καλό όνομα στον χώρο του τζακιού(κι ήταν ακόμη ένας λόγος που προτίμησα την SPARTHERM) και δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα κάνει εκπτώσεις και τσαπατσουλιές στην εγκατάσταση μιας τόσο καλής και αρκετά ακριβής κασέτας,και που αυτός θα είναι μετά υπεύθυνος.
Παρακαλώ,, ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108811 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Βοήθεια στην εγκατάσταση
Η πρώτη εγκατάσταση που μου έκαναν αδικούσε την εστία. Μετά με μια δική μου πατέντα, άνοιξα περσίδες στην πλάτη να παίρνει αέρα η κασέτα έγινε άλλο τζάκι. Τελικά έρριξα κάτω όλο το τζάκι και την εγκατέστησα από την αρχή και είμαι σίγουρος ότι θα αυξήσει ακόμα περισσότερο την απόδοσή της.
Εγώ, ανεπιφύλακτα θα σου προτείνω:Ρίξε το τζάκι και κάνει εγκατάσταση πλήρη από το 0. Ένα έξοδο, ένας πόνος και θα ευχαριστηθείς ζεστασιά.
Μακάρι αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις να λειτουργήσει και να βγω ψεύτης!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108818 από ΑΔΑΜ
Απαντήθηκε από ΑΔΑΜ στο θέμα Βοήθεια στην επιλογή
Φίλε dmtr χαράς το κουράγιο σου.Πραγματικά δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να κάνω αυτό που έκανες.Άλλωστε για επέλεξα την λύση κασέτας και μάλιστα μιας πολύ καλής.Προαπαιτούμενα στο να αναβαθμίσω το τζάκι μου ήταν να μην γίνουν σκαψίματα,σπασίματα και βαψίματα ούτε να πειραχθεί ή να αλλαχθεί η υπάρχουσα μαρμάρινη επένδυση του τζακιού.Οπότε θα ήθελα να μάθω ποια είναι η σωστή εγκατάσταση βάση των δικών μου δεδομένων (πχ δυσκολία στην τοποθέτηση inox καμινάδας αντί εύκαμπτου)που ανέφερα παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108840 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Βοήθεια στην επιλογή
Tα βασικά, χωρίς να είμαι τζακάς, νομίζω ότι είναι να φέρει αέρα από έξω κάτω από την κασέτα για την καύση, να αφήσει τα προαπαιτούμενα περιθώρια πανταχόθεν για να αναπνέει η κασέτα καθώς και να μονωθεί ο χώρος γύρο της. Να μπει inox καμινάδα οπωσδήποτε. Εφ' όσον δεν γίνει θερμοθάλαμος, ας καθαρισθεί ο υπάρχον όσο το δυνατόν καλύτερα. Να ανοιχθούν οι ανάλογες περσίδες εκτόνωσης στο πάνω μέρος και βέβαια κάποια περσίδα εισαγωγής στο κάτω μέρος πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109767 από spralak
Καλημέρα και από εμένα.

Έχω περάσει αρκετές ώρες το τελευταίο μήνα διαβάζοντας το forum συλλέγοντας χρήσιμες πληροφορίες.
Στην προκειμένη περίπτωση μόλις χτες έπεσα κατά τύχη στο site της REGAL και μάλιστα στο ίδιο μοντέλο που είχες καταλήξει και εσύ αρχικά Αδάμ.
Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να με ενημερώσεις με ποιον πρέπει να έρθω σε επαφή στη Θεσσαλονίκη προκειμένου να διαπιστωθεί αν είναι εφικτή η εγκατάσταση του REGAL Design 83/62 στην δική μου περίπτωση;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΑΔΑΜ έγραψε: Καλησπέρα και πολλά μπράβο για το forum.
Αποφάσισα κι εγώ να αναβαθμίσω το τζάκι μου και να βάλω μία κασέτα ώατε να βοηθήσω την κύρια θέρμανση(φυσικό αέριο)
βασικά του σαλονιού μου (80τμ) αλλά και γενικότερα-όσο είναι δυνατόν- του σπιτιού (200τμ).
Το σπίτι είναι του 1981 με ξύλινα κουφώματα και χωρίς ιδιαίτερη μόνωση.
Μετά από έρευνα αγοράς και πολύ διάβασμα στο foroum,κατέληξα σε βερμικουλίτη και είμαι ανάμεσα
στην ελληνική REGAL Design 83/62 16,7KW στα 1700-1800 ευρώ με την εγκατάσταση
και στην γερμανική SPARTHERM LINEAR XL 900 14KW στα 2300 ευρώ με την εγκατάσταση.
Πιστεύετε είναι καλές η επιλογές μου? Θα με καλύψουν τα KW? Αξίζει να δώσω τα 500-600 ευρώ παραπάνω ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109878 από ΑΔΑΜ
Απαντήθηκε από ΑΔΑΜ στο θέμα REGAL Design 83/62 ή SPARTHERM LINEAR XL 900 14kW;
Καλημέρα,δεν γνωρίζω κάποιον συγκεκριμένα,
αυτό είναι το site για να μπορέσεις να βοηθηθείς. www.tzakiaregal.gr/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ