Αυτό είναι το σπίτι μου. Ποιο είναι το τζάκι μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105396 από Stavrax
Υπομονή, φραπέ και πολύ διάβασμα.....
Ξεφτέρι θα γίνεις και στο τέλος θα το βάλεις diy.... B)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105408 από petergi1
Οκ καταλαβα πολλα πραγματα.Απο την αλλη ομως πολλοι λενε για τον εναλλακτη καμιναδας που χρειαζεται για τα foyer προκειμενου να βαλεις βεντιλατερ ασχημα λογια τυπου υγροποιησεις κτλ.Απο την αλλη ενα ολοκληρωμενο συστημα ειπαμε οτι ειναι τα μονομπλοκο.Κατι σαν αυτο(pan81k της πανθερμικα ελληνικη)που εχει 1500 μαζι με το μοτερακι υπαρχει περιπτωση να ειναι καλυτερο απο ενα invicta foyer 700 selenic με εναλακτη και βεντιλατερ 300κμ/ω που στην ουσια φτανει 1000 ευρω και απαιτειται καποιες γνωσεις απο τον τεχνικο και μπορει να μου βγει παπατα??? Ειναι ελληνικο εκει κολαω και δεν βρηκα καποιον να το εχει χρησιμοποιησει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105458 από pontios74
Για τα Ελληνικα τζακια ο κος Αστερης εχει εναν γειτονα νομιζω ερημιτη τον λενε αν δει το ποστ θα σου πει την εμπειρια του... οσο για το invicta το εχουν βαλει αρκετοι και ειναι η πιο οικονομικη λυση αν μπλεξεις με μονομπλοκο και καναλια δες πρωτα τις τιμες για τα μετρα που θες γιατι δεν ειναι μονο το κοστος της εστιας αλλα και των υπολοιπων που το ανεβαζουν αρκετα ψηλα!!!Μελετησε πρωτα να δεις πως ειναι η τοποθετηση για να μην πεσεις σε κανεναν αετονυχη μαστορα και σου κανει αρπακολα δουλεια..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105469 από kinigos
Τα μονομπλόκο δουλεύουν χωρίς βεντιλατέρ. Εχουν δηλαδή ροή αέρα σε περίπτωση διακοπής ρεύματος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105478 από Stavrax

kinigos έγραψε: Τα μονομπλόκο δουλεύουν χωρίς βεντιλατέρ. Εχουν δηλαδή ροή αέρα σε περίπτωση διακοπής ρεύματος;

Έχουν άλλα είναι μικρή και σε πολύ υψηλή θερμοκρασία. Οι περιορισμένες διατομές δεν αφήνουν περιθώριο για κάτι καλύτερο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105485 από petergi1
Λοιπον εκατσα και διαβασα αρκετα τις τελευταιες 2 μερες με καταιγισμο πληροφοριων.Τα 2 πιο ενδιαφεροντα θεματα στο forum ηταν το Τζακια ενεργιακα στο οποιο διαβασα μονο 30 σελιδες απο τις 414 και το Αντικατασταση εστιας με foyer ενεργιακο στο οποιο φιλε stavrax ειχες εμπλακει και εσυ στην κουβεντα και ειναι και το θεμα που με μπερδεψε λιγο με τον κυριο Φιλλιπακοπουλο να μου τιναζει τα μυαλα στον αερα με τις εξιδικευμενες γνωσεις του και τα πρωτοποριακα του προιοντα.Εσυ καποια στιγμη εκανες στροφη 180ο χωρις να εξηγησεις γιατι αλλα μαλλον καταλαβα οτι σε προσκαλεσε να τα δεις απο κοντα και επαθες την πλακα σου παρολο που εχεις την "ιδανικοτερη" εστια συμφωνα με πολλους εδω μεσα και εσυ ο ιδιος μου ειπες οτι αν ξαναεβαζες τζακι θα εβαζες το kratki αντι του invicta με isol μονωση.Καποιες ερωτησεις εχω και απευθυνομαι σε ΟΛΟΥΣ και οχι συγκεκριμενα σε σενα.
1)Το kratki τελικα καιει η δεν καιει σχεδον το διπλασιο απο το invicta ?
2)O εναλλακτης καυσαεριων της kratki ειναι διαφορετικος απο τον αλλο που εχετε βαλλει στο ινβικτα... πως δουλευει?
3)Η παντεντα αυτη με το μοτερακι οχι στο τζακι απο κατω αλλα αναροφησης στις περσιδες οντως δουλευει τοσο καλυτερα ?
4)Στο ινβικτα περνουμε κρυο αερα για την καυση της εστιας αλλα με το μοτερ περνουμε απο μεσα αερα και τον στελνουμε στα τοιχωματα της εστιας για να ζεσταθει και μετα λογω πιεσης παει στις περσιδες σωστα δεν εχω καταλαβει ?
5)Αξιζει η παντεντα της kratki η πρεπει να γινει τοσο σωστη εγκατασταση που δεν θα βρω συνεργειο να μου την κανει εδω στην Πατρα μιας και μονο ο κυριος Φιλλιποπουλος την ηξερε απο εδω μεσα και την ειπε και σε σας?
6)Τελικα η διαφορα των 2 σε Αποδοση για την περιπτωση μου μηπως ειναι πολυ μικρη της ταξης του 5-10% και να παω στο σιγουρο ινβικτα να γλυτωσω και τα 200ευρω επιπλεον ? Περιμενω απαντησεις απο ολους αλλα και απο εσενα φιλε stavrax που ηδη με εχεις βοηθησει και κατατοπισει αρκετα. Ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ