Αυτό είναι το σπίτι μου. Ποιο είναι το τζάκι μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105288 από petergi1
Καλησπερα. Εχω ενα χρονο που θελω να βαλω τζακι αλλα τα οικονομικα μου με ψιλοπεριοριζαν.Τωρα που εχω μαζεψει κανα 2000 λεω να τα ριξω εκει μιας και τελειωσα το πετρελαιο που μου ειχε μεινει. Λοιπον εχω "φτιαξει" σε μικρογραφια το σπιτι μου για να μου πειτε τι να κανω. Μερικες σημειωσεις ειναι οτι
- Ειναι ψηλοταβανο 4,20 μετρα
- Απο μονωσεις μονο κουφωματα αλουμινιου που εβαλα περσι
- Οι τοιχοι του ειναι πετρινοι πλατους περιπου 80 εκατοστων
- Πανω εχει κεραμιδια και οχι πλακακαι το ταβανι ειναι μια φλιδα ξυλου αρα εκει δεν υπαρχει καθολου μονωσηοο
- Δεν υπαρχει τζακι απλα μια "ετοιμη" τρυπα στον τοιχο που ειναι μια παλια εντοιχισμενη ξυλινη ντουλαπα οπως βλεπετε και στο "σχεδιο"
Τωρα οσο για το τζακι δεν ξερω αν πηγαινει αλλα σκεφτομαι το salgueda 700gv rf055 14kw
Επισης θελω να τραβηξω 2 αεραγωγους 1 αριστερα περιπου 4 μετρα και ενα δεξια 1-2 μετρα για να ζεσταινω και τα αλλα δωματια αρα θα χρειαστω και καποιο βεντιλατερ σωστα?
Περιμενω απαντησεις απο ολους και ειδικοτερα γνωμη asteris ευχαριστω

Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by petergi1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105297 από rivol
Στο σημείο που έχεις αναμονή για το τζάκι δεν εξυπηρετεί τους αισθητικούς λογούς που κάποιος τοποθετεί ένα τζάκι σπίτι του, το βάζεις αποκλειστικά και μόνο σαν μονάδα θέρμανσης.
Αν είναι έτσι λοιπόν καλύτερα να επιλέξεις κάτι αλλο όπως μια ξυλόσομπα η μια σόμπα πέλλετ.

Αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε τζάκι θα σου πρότεινα να αλλάξεις θέση και να βρεις μια θέση μέσα στο σαλόνι σου.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105301 από Stavrax
Εφόσον κάνεις από την αρχή εγκατάσταση να προτιμήσεις να βάλεις foyer και όχι κασέτα. Επίσης λόγω ύψους να βάλεις μεγαλύτερη, μια 16 kW νομίζω ότι είναι προτιμότερη. Ακόμα από την κάτοψη φαίνεται ότι θα έχεις πολύ υψηλή θερμοκρασία στον μεσαίο χώρο και αισθητά μικρότερη στους υπόλοιπους. Μια λύση είναι στον μεσαίο χώρο να μην βγάλεις έξοδο θερμού αέρα και να τον ζεσταίνει μόνο η ακτινοβολία. Τις εξόδους αυτές να τις κατευθύνεις με μεγάλους αεραγωγούς κυρίως στο σαλόνι και λιγότερο στο δωμάτιο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105302 από Stavrax
Και μια ερώτηση.
Ο βορράς σε ποιο σημείο του σχεδίου είναι;


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105309 από petergi1
Ο βορράς ειναι στην μερια της κουζινας αλλα τι σχση εχει αυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105311 από petergi1
Επισης δεν θα ηθελα να βαλω σομπα αλλα τζακι μιας και δεν ειναι υπνοδωματιο αλλα δωματιο που εχει γραφειο και ενα καναπε και καθομαστε και εκει. Αρα για τζακι 14kw δεν θα με καλυψει λετε λογω ταβανιου ε?
Αρα αν βαλλω τζακι δεν ανοιγω καθολου αεραγωγο στο μεσσαιο δωματιο και στελνω με ενα 350κμ/h βεντιλατερ στα αλλα 2 δωματια ?εχετε να προτεινετε κατι σε τζακι?και οσο για το foyer Που ειπατε βγαζει 2 αεραγωγους?Απ οτι κοιταγα δεν εχουν και μεγαλη διαφορα τιμης περιπου 150-200 ευρω αλλα δεν βλεπω πουθενα τις εχτρα 2 τρυπες για τους αεραγωγους που θα στειλω τον αερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ