Αυτό είναι το σπίτι μου. Ποιο είναι το τζάκι μου;

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105312 από kosmidis80
Κατι αλλο βασικο, που απ οτι ειδα δεν εχει ερωτηθει :

Χωρος για αποθηκευση καυσοξυλων υπαρχει? Μονοκατοικια ειναι ή διαμερισμα?

Επισης το σπιτι σε ποια περιοχη της Ελλαδας βρίσκεται?

Στα ρωταω τα παραπανω γιατι αλλο ειναι να θελεις πχ 10 τονους ξυλα / σεζον και αλλο να καις 2-3.

Στους 10 τονους πχ εγω δεν θα εβαζα τζακι. Το εζησα το στοιβαγμα, κουβαλημα και βρωμια εντος του σπιτιου 2 χρονια γεματα.

Θα προτεινα να σκεφτεις την ιδεα σομπας πελλετ ή ακομα καλυτερα λεβητα πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105313 από panosf01
Η γνωμη μου ειναι να παρεις τζακι μονομπλοκ να στειλεις μονομενους αεραγωγους στα υπολοιπα δωματια και εκει που θα μπει το τζακι θα ζεστενεσαι απο την ακτινοβολια αλλα και απο τις περσιδες που θα αφησεις στην φουσκα.Το σπιτι σου ειναι μακροστενο και ειναι δυσκολο να ζεσταθει ομοιομορφα οταν ολη η θερμοτητα εκπεμπεται σε ενα δωματιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105314 από petergi1
Χωρος υπαρχει αρκετος ειναι μονοκατοικια παλια χτισμενη 150χρονια περιπου με πετρινους τοιχους περιοχη Πατρα αρα δεν εχουμε και παρα πολυ κρυο δηλαδη με 2-3 τονους το χρονο νομιζω θα την βγαζω καθαρη.Οσο για το μονομπλοκ παμε ψηλα μιας και το οριο των χρηματων ειναι ΜΑΧ 2000 αν και δεν θελω να φτασει ουτε τοσο σε συνολο μαζι με γυψινα και βαψιμο ολα.δηλαδη ενα 18αρι τετοιο invicta 800 vison total που φαινεται δυνατο και σχετικα φθηνο δεν θα ειναι και καλυτερο απο ενα μονοπλοκ και απο ενα πιο αδυναμο αλλα πιο φθηνο foyer?
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by petergi1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105319 από Stavrax
O Asteris εδώ αναλύει τα βασικά χαρακτηριστικά των τύπων των ενεργειακών τζακιών. Οι κασέτες μπαίνουν σε περιπτώσεις που δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να γκρεμίσουμε το υπάρχων τζάκι. Γενικά δεν έχουν την ίδια αντοχή με τα foyer ή τα μονομπλόκο.
Για την ερώτηση μου για τον προσανατολισμό του σπιτιού, σε εγκαταστάσεις που δεν μοιράζεται η παραγόμενη θερμότητα σε σώματα στο σπίτι ο προσανατολισμός παίζει μεγάλο ρόλο στην θερμική άνεση. Στην περίπτωση σου θα έχεις χονδρικά περίπου δύο με τρεις βαθμούς διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ της κουζίνας και του υπόλοιπου σπιτιού. Αυτή η διαφορά θα ισοσκελίζεται κάπως από την θερμότητα που εκπέμπει το ψυγείο και από τα μαγειρέματα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105321 από Stavrax
Για να έχεις μια εικόνα, η πρόταση μου είναι ο θερμοθάλαμος να γίνει όπως φαίνεται στα παρακάτω σχέδια.
Για Πάτρα που δεν έχει και πολλά κρύα και μια 14άρα θα σε καλύψει. Στις παρουσιάσεις τζακιών του φόρουμ έχει πολλές εγκαταστάσεις με δημοφιλείς εστίες, για να πάρεις ιδέες και μάλιστα μέσα στα οικονομικά πλαίσια που έχεις θέσει.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105323 από petergi1
Ναι καταλαβα την διαφορα με τα foyer - κασετες - μονομπλοκο.Αυτο που νομιζω ειναι ομως οτι με foyer δεν μπορουμε να στειλουμε αερα στα 5-6 μετρα λοφω ελειψης βεντιλατερ και επειδη ειναι φυσικη η ροη του αερα αρα πιο αργη αρα λιγοτερο αποδοτικη.Η κασετα μου φαινεται πιο "ετοιμη" απο τα foyer και λιγοτερο απο τα μονομπλοκο κατι σαν ενδιαμεση λυση δηλαδη.δεν ξερω ισως να με παραπλανουν αυτες οι ετοιμες τρυπες που εχουν οι κασετες για τους 2 αεραγωγους αλλα και το βεντιλατερ αλλα μου χει καρφωθει στο κεφαλι.Μπορειτε να μου προτεινετε μια ολοκληρωμενη λυση μεχρι 1800 ευρω για τζακι?εσεις τι θα κανατε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ