Επιλογή μεταξύ: Dovre 2180CBGDCP, Palazzetti Monoblocco 86, Bodart & Gonay Phenix 95

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101410 από sakpanoss

house έγραψε: Γεια σου ρε πατριδα .... εγω εχω το dovre αλλα εχω δει και τα αλλα που θες ! Εδω λαρισα τα ιδια θα δουμε !

Λοιπον .... bodart ωραια , δυνατά πολυ ποιοτικά , για να καει ολη μερα ολη νυχτα ! Για πολλα χρονια ! βεβαια εχει λιγο χωρο μεσα , για να βαλεις ξυλα και να πεσεις για υπνο !
Τα αλλα ειναι ποιο μεγαλα ποιο δυνατα (εχουν τον χωρο για πολλα ξυλα) , εκτος απ τα νορδ που ειναι για εφε !

Σαν εταιριες , ολες τα σπανε .....

Δεν μας ειπες κατι ομως .... το σπιτι εχει πολλα δωματια ??? θα τραβήξεις αεραγωγους ??? η' θες την ζεστη στον μεγαλο χωρο και οσο παει στα δωματια ???? ( Εδω εχουμε να λεμε πολλα )

Εσυ να παρεις , αυτο που σε καλύπτει γιαυτο που θες , και το ΜΑΤΙ σου (γυναικα αν παιζει παρτιν μαζι) ....Το ματι και η μοστρα δεν συγκρίνονται με τον χυτοσίδηρο (εκτος αν θελεις να βαλεις νορδ για να μην μαυριζει το τζαμι)

Εδω ειμαστε οτι χρειαστείς


Δηλαδή θεωρείς ότι τα nordpeis δεν αποδίδουν και είναι μόνο για φιγούρα?Σε ρωτάω γιατί είμαι στο παραπέντε να το παραγγείλω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101416 από kinigos

house έγραψε: Γεια σου ρε πατριδα .... εγω εχω το dovre αλλα εχω δει και τα αλλα που θες ! Εδω λαρισα τα ιδια θα δουμε !

Λοιπον .... bodart ωραια , δυνατά πολυ ποιοτικά , για να καει ολη μερα ολη νυχτα ! Για πολλα χρονια ! βεβαια εχει λιγο χωρο μεσα , για να βαλεις ξυλα και να πεσεις για υπνο !
Τα αλλα ειναι ποιο μεγαλα ποιο δυνατα (εχουν τον χωρο για πολλα ξυλα) , εκτος απ τα νορδ που ειναι για εφε !

Σαν εταιριες , ολες τα σπανε .....

Δεν μας ειπες κατι ομως .... το σπιτι εχει πολλα δωματια ??? θα τραβήξεις αεραγωγους ??? η' θες την ζεστη στον μεγαλο χωρο και οσο παει στα δωματια ???? ( Εδω εχουμε να λεμε πολλα )

Εσυ να παρεις , αυτο που σε καλύπτει γιαυτο που θες , και το ΜΑΤΙ σου (γυναικα αν παιζει παρτιν μαζι) ....Το ματι και η μοστρα δεν συγκρίνονται με τον χυτοσίδηρο (εκτος αν θελεις να βαλεις νορδ για να μην μαυριζει το τζαμι)

Εδω ειμαστε οτι χρειαστείς


Πατρίδα ευχαριστώ για την απάντηση.
Το σπίτι έχει τρία δωμάτια. Το τζάκι θέλω να ζεσταίνει τον εννιαίο χώρο συν τα δύο υπνοδωμάτια με αεραγωγούς. Το τρίτο ευελπιστώ να καλύπτεται κάπως, με φυσική ροή. Τα bodart μου αρέσαν πολύ, εκτός από τον θάλαμο καύσης που είναι στενός. Σήμερα πήγα και είδα και τα nordpeis. Πολύ μικρά, όμορφα και μου είπαν ότι δουλεύουν με φυσική ροή. Μοτέρ για αέρα δεν έχουν όλα. Από την άλλη ο μεγάλος χώρος καυσης μήπως απαιτεί και πιο πολλά ξύλα; ή απλά έχει μεγαλύτερη αυτονομία;
κάτι ακόμη.
Εγώ θέλω μεγαλύτερο χώρο καύσης, ώστε άμα γουστάρω να ανοίγω πόρτα και να ψήνω. Αυτό γίνεται;
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by kinigos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101418 από kinigos

DOOM_NX έγραψε: Δε γνωρίζω από τζάκια, ώστε να μιλήσω για συγκεκριμένα μοντέλα, αλλά οφείλω να σου κάνω μερικές ερωτήσεις:

Είσαι σίγουρος πως θα σε βολέψει το ενεργειακό τζάκι ως κύρια πηγή θέρμανσης; Είσαι διατεθιμένος να κουβαλάς και να ταϊζεις με ξύλα σε καθημερινή βάση έως και πολλές φορές τη μέρα για τα επόμενα χρόνια; Έχεις εξασφαλίσει μεγάλες ποσότητες ξύλων χαμηλής υγρασίας (κατά προτίμηση πλατύφυλλα πχ. οξιά); Προτίθεσαι να θυσιάσεις τη θέρμανση στα πιο απομακρυσμένα δωμάτια; Έχεις συμβιβαστεί με την ιδέα της σκόνης (ξύλου) και της στάχτης μέσα στο σπίτι; Τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας (πχ. παιδί με άσθμα);

Αν απάντησες σε όλα "ναι", τότε αγνόησέ με και προχώρα :)

Μια άσχετη ερώτηση: Τώρα με τι ζεσταίνεσαι;


Αν ήμουν σίγουρος ότι θα με κάλυπτε, τότε δεν θα ρώταγα. Δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 4-5 χιλιάρικα για πετρέλαιο. Ούτε και συμφωνώ με λέβητα ξύλου ή πέλλετ. Στην πορεία σκέφτομαι για καλοριφέρ. Οτιδήποτε και να έχεις που καίει ξύλο, θέλει ελάχιστη υγρασία.
Σκόνη και ατσαλιά σίγουρα υφίσταται. όμως δεν τα θεωρώ τόσο τραγικά. Μεγάλωσα με ξυλόσομπα, που κάπνιζε μερικές φορές, που μπροστά της είχε όλο στάχτη και 4-5 ξύλα μέσα στο δωμάτιο.
Σίγουρα αν υπήρχε παιδί ή ενήλικας με άσθμα, τότε τα δεδομένα αλλάζουν.
Εως τώρα η κύρια πηγή θέρμανσης του σπιτιού ήταν δύο ξυλόσομπες. Φυσικά το σπίτι κατοικούνταν μόνο τις γιορτές και κάποια Σ/Κ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101422 από kinigos
Επίσης η σειρά optifire της Bodart είναι κασέτα; www.justshop.gr/?section=3383&language=e...34=7029&detail1634=1 Η πόρτα μου είπαν πως αν δεν είναι συρόμενη ασφαλίζει πιο καλά. Ισχύει ή είναι μύθος; Ρωτώ γιατί θα με βόλευε μια τέτοια εστία, με την λογική ότι την χτίζω στον τοίχο και φέρνω το τζάμι φλατ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101423 από GGEOR7777
Αν εχεις διάδρομο μεταξύ των υπνοδωματίων θα αφήσεις και ένα αεραγωγό στο
Διάδρομο να βοηθάει το τρίτο δωμάτιο έτσι το έχω κάνει σε ένα δωμάτιο εγώ που
Δεν μπορούσα να βάλω αεραγωγό λόγο δοκαριου,και το ζεστενε μια χαρά εκεί που και γω δεν το περίμενα.
Τώρα όσο για το ψησημο...κάποιοι γνωστοί με ενεργιακα τζάκια ψήνουν οταν όμως έχει κάρβουνα μόνο μέσα
Το τζάκι και ετοιμάζετε να σβήσει γιατί αλλιος έχει υψηλές θερμοκρασίες και δεν μπορείς να ψησεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ