Επιλογή μεταξύ: Dovre 2180CBGDCP, Palazzetti Monoblocco 86, Bodart & Gonay Phenix 95

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101375 από kinigos
Άρχισα ανακαίνιση και αποφάσισα να τοποθετήσω ενεργειακό τζάκι με αέρα, σαν κύρια πηγή θέρμανσης. Είχα καταλήξει σε τρία μοντέλα της χυντεμπορικής Πιερίας, συγκεκριμένα στο ίσιο Τ80Α 801-Β, Τ90Α 90-Β και στο Quattro. Ήμουν εφησυχασμένος μέχρι που σας ανακάλυψα και από εκεί αρχίζει ένας αγώνας δρόμου. Τώρα είμαι ανάμεσα σε Dovre 2180CBGDCP, Palazzetti 86, Bodart & gonay phenix 85 ή 95 ή 120 και τώρα πάω να δω τα Nordpeis. Ο λόγος που στράφηκα στα συγκεκριμένα, είναι γιατί τα θεωρώ πιο όμορφα, και πιο αξιόπιστα στα χαρακτηριστικά τους. Έχει κάποιος άποψη για τα πιο πάνω τζάκια, Σαν εταιρίες πως τις θεωρείται; Εσείς τι προτείνετε; Τα Bodart & gonay είναι με βερμικουλίτη. Πιστεύετε ότι είναι προτιμητέο σε σύγκριση με το χυτοσίδηρο;
Θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν κύρια πηγή θέρμανσης. Το σπίτι βρίσκεται σε χωριό της Λάρισας, είναι μία παλιά πέτρινη μονοκατοικία 110 m2 με εμφανή κεραμοσκεπή, άρα πιο μεγάλο όγκο. Μόνωση έχει μόνο στην σκεπή. Οι τοίχοι είναι με μηδενική μόνωση, αλλά με πάχος 60cm.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101380 από house
Γεια σου ρε πατριδα .... εγω εχω το dovre αλλα εχω δει και τα αλλα που θες ! Εδω λαρισα τα ιδια θα δουμε !

Λοιπον .... bodart ωραια , δυνατά πολυ ποιοτικά , για να καει ολη μερα ολη νυχτα ! Για πολλα χρονια ! βεβαια εχει λιγο χωρο μεσα , για να βαλεις ξυλα και να πεσεις για υπνο !
Τα αλλα ειναι ποιο μεγαλα ποιο δυνατα (εχουν τον χωρο για πολλα ξυλα) , εκτος απ τα νορδ που ειναι για εφε !

Σαν εταιριες , ολες τα σπανε .....

Δεν μας ειπες κατι ομως .... το σπιτι εχει πολλα δωματια ??? θα τραβήξεις αεραγωγους ??? η' θες την ζεστη στον μεγαλο χωρο και οσο παει στα δωματια ???? ( Εδω εχουμε να λεμε πολλα )

Εσυ να παρεις , αυτο που σε καλύπτει γιαυτο που θες , και το ΜΑΤΙ σου (γυναικα αν παιζει παρτιν μαζι) ....Το ματι και η μοστρα δεν συγκρίνονται με τον χυτοσίδηρο (εκτος αν θελεις να βαλεις νορδ για να μην μαυριζει το τζαμι)

Εδω ειμαστε οτι χρειαστείς
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101383 από DOOM_NX
Δε γνωρίζω από τζάκια, ώστε να μιλήσω για συγκεκριμένα μοντέλα, αλλά οφείλω να σου κάνω μερικές ερωτήσεις:

Είσαι σίγουρος πως θα σε βολέψει το ενεργειακό τζάκι ως κύρια πηγή θέρμανσης; Είσαι διατεθιμένος να κουβαλάς και να ταϊζεις με ξύλα σε καθημερινή βάση έως και πολλές φορές τη μέρα για τα επόμενα χρόνια; Έχεις εξασφαλίσει μεγάλες ποσότητες ξύλων χαμηλής υγρασίας (κατά προτίμηση πλατύφυλλα πχ. οξιά); Προτίθεσαι να θυσιάσεις τη θέρμανση στα πιο απομακρυσμένα δωμάτια; Έχεις συμβιβαστεί με την ιδέα της σκόνης (ξύλου) και της στάχτης μέσα στο σπίτι; Τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας (πχ. παιδί με άσθμα);

Αν απάντησες σε όλα "ναι", τότε αγνόησέ με και προχώρα :)

Μια άσχετη ερώτηση: Τώρα με τι ζεσταίνεσαι;
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101389 από Stavrax
Παναγιώτη, εντάξει δεν είναι και το πιο εύκολο το ενεργειακό τζάκι, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό, όσο το παρουσιάζεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101396 από GGEOR7777
Εγώ έχω το ίδιο dovre πού είναι στις επιλογές σου.
Έχω περιγράψει εδω όλη την εγκατάσταση.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Να ξέρεις όμως αν βάλεις τζάκι για κεντρική θέρμανση πρέπει να το γουστάρεις πολύ
Γιατί έχει την ψιλοταλαιπορια του.
Κουβάλημα,χώρο για αποθήκευση μεράκι να το διατηρείς καθαρό και καμία φορά ξύπνημα το βράδυ να
Το φορτώσεις ξύλο.
Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά το δικό μου με έχει ανταμείψει φετος πρώτη χρονιά.
Καλή επιλογή σου εύχομαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101398 από GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε: Εγώ έχω το ίδιο dovre πού είναι στις επιλογές σου.
Έχω περιγράψει εδω όλη την εγκατάσταση.www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...Itemid=74&view=topic
Είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Να ξέρεις όμως αν βάλεις τζάκι για κεντρική θέρμανση πρέπει να το γουστάρεις πολύ
Γιατί έχει την ψιλοταλαιπορια του.
Κουβάλημα,χώρο για αποθήκευση μεράκι να το διατηρείς καθαρό και καμία φορά ξύπνημα το βράδυ να
Το φορτώσεις ξύλο.
Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά το δικό μου με έχει ανταμείψει φετος πρώτη χρονιά.
Καλή επιλογή σου εύχομαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ