Τζάκια Nordpeis

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119546 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκια Nordpeis

soureal έγραψε: Καλό χειμώνα και ζεστό φίλε μου.

Μια ερώτηση αν το έχεις μετρήσει.

Η κατανάλωση για να πετύχεις αυτές τις θερμοκρασίες είναι αυτή που διαφημίζουν;


Εγώ πάλι είδα μία διαφήμιση της coca cola που πίνεις μία coca και μετά γίνεσαι σούπερμαν και έρχονται και οι τζι αι τζο και σε αρπάζουν και everything is possible......
:cheer: :lol: :woohoo: :whistle:

Τι θέλω να πώ.
ένα κιλό ξύλο υγρασίας 20% θα δώσει 4 kw σε μία ώρα αν καεί σε εργαστηριακές συνθήκες (απόδοση εστίας εκεί 100%)
(εκτός αν είναι εμπλουτισμένο με ουράνιο :woohoo: )
Μία εστία του εμπορίου που βάζουμε στα σπίτια μας έχει απόδοση 80% και μία άλλη έχει 87%
Τα μαθηματικά είναι απλά.
Αν θές να δώσεις λεφτά για αυτά τα 7% παραπάνω οκ.
Αν θέλεις να τα δώσεις για την μόστρα πάλι οκ.
Αλλά για να ζεστάνεις ένα σπίτι που θέλει 15 kw κάθε ώρα ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ να κάψεις ούτε ένα ούτε δύο ούτε 3 κιλά ξύλα κάθε ώρα. θές περίπου 5 κιλά κάθε ώρα. είτε βάλεις την εστία με 80% απόδοση είτε την άλλη με τα 87%. Είτε βάλεις εστία με thermotte, είτε με βερμικουλίτη, είτε και με ατόφιο χρυσάφι να είναι.


Οπότε το αν ένα σπίτι θα ζεσταθεί ή όχι με ένα κιλό ξύλο εξαρτάται από το πόσες απώλειες έχει.
;)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119626 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα Τζάκια Nordpeis
Συμφωνώ στο ότι όσα ξύλα θα κάψεις τόσα KW θα λάβεις.

Απλά έχω καταλάβει ότι έχουν πετύχει ελεγχόμενη καύση τόσο καλή που φτάνει αυτή την κατανάλωση.

Η λειτουργία αυτή πάντως πρέπει να είναι πολύ χρήσιμη για το βράδυ.Η εστία σιγοκαίει ελεγχόμενα και σου αποδίδει 2-3 KW/h ώστε να μη πέσει πολύ η θερμοκρασία.

Πιστεύω ότι η διαφήμιση αποσκοπεί στο να πείσει ότι η καύση είναι τόσο ελεγχόμενη που κατά το δοκούν αυξομειώνεις κατανάλωση και θερμοκρασίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119678 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Nordpeis
Mia ερωτησουλα,
Πόσα κιλά χωράει η εστία περίπου , και όταν το φορτώνεις το βράδυ , πόσες ώρες διάρκεια έχεις στην ποιο χαμηλή φλογα !Μην σου πω με εντελώς κλειστούς τους αέρηδες !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119829 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Τζάκια Nordpeis

Τα κιλά δεν μπορώ να τα υπολγίσω γιατί δεν τα βάζω σε ζυγαριά αλλά βάζω 2 μεσαία ξύλα και με εντελώς κλειστούς τους αέρηδες μπορεί και να κρατήει και 3 ώρες.Καίει όπως το παραπάνω βίντεο αν κλείσεις τελείως τον αέρα. Μη σας ξεγελάει η εμφάνιση,τα ξύλα είναι αναμμένα και ας φαίνονται κάρβουνο.Κάθε πρωί πάντως βρίσκω αναμμένα κάρβουνα μέσα στις στάχτες και αυτο κρατάει όλη την επένδυση ζεστή.

house έγραψε: Mia ερωτησουλα,
Πόσα κιλά χωράει η εστία περίπου , και όταν το φορτώνεις το βράδυ , πόσες ώρες διάρκεια έχεις στην ποιο χαμηλή φλογα !Μην σου πω με εντελώς κλειστούς τους αέρηδες !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ