Τζάκια Nordpeis

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109542 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Τζάκια Nordpeis
Το Nordpeis Acropolis τοποθετήθηκε σε 2 ημερες.Σας παραθέτω φωτογραφίες με το αποτέλεσμα.Κάθε κριτικη ευπρόσδεκτη.Το τζάκι βρίσκεται στο σαλόνι στον πρώτο όροφο.Περνάει από την αποθήκη πάνω, όπου βρίσκονται τα υπνοδωμάτια και καταλήγει στην ταράτσα.Έχω 2 απορίες.Στο πανω μέρος του τζακιού έχω αφήσει κενό μπροστά και πλαι απο την γυψοσανίδα(είναι το κομμάτι που είναι σαν τετράγωνο κουτί).Μήπως να βάλω μια περσίδα στο πανω μέρος της γυψοσανίδας.2η ερώτηση:Θέλω να εκμεταλευτώ την αμόνωτη καμιναδά που βρίσκεται στην αποθήκη.Μου είπαν για εναλλάκτη ή να παώ σε λαμαρινά να μου κάνει μια κατασκευή σαν χωνί ή ομπρέλλα στο σημείο που ενώνεται η αμόνωτη με την μονομένη καμιναδα.Πάνω στο χωνί θα υπάρχει μια Φ 10 τρύπα όπου θα μπεί σπιράλ 3 μέτρα ώσατε να συγκεντρωνω εκει τη ζέστη που θα βγάζει η αμόνωτη καμιναδα και να τη διοχετεύω στο διαδρομο του πανω ορόφου.
Τι λέτε?
Ευχαριστώ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109543 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Τζάκια Nordpeis
Το τελικό αποτέλεσμα!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109550 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Nordpeis
καλοριζικο και καλοκαυτο :)

στις αποριες ...στην πρωτη δεν βλεπω τιποτα ...ανειναι αισθητικο το θεμα ειναι δικο σου καθαρα :)
για τον εναλλακτη χρειαζεσαι ανεμιστηρακι και φυσικα μια τρυπα δεν φτανει θελει 2 για να κυκλοφορει αερας
αν το τζακι σου παντως εχει χαμηλες θερμοκρασιες καυσαεριων το κερδος θα ειναι πολυ μικρο

ΥΓ μην ποσταρεις το ιδιο θεμα 2 φορες :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakpanoss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116144 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Τζάκια Nordpeis
Τα κρύα δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα στον Βόλο αλλά μετά από κάποιες δοκιμές που έκανα στο Acropolis είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Με 12 Βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και 19 εσωτερική πριν το άναμμα μέσα σε 3,5 ώρες με ελάχιστα ξύλα (περίπου 5 κιλά) ΄κάτω όρφος έφτασε στους 24 και πάνω 22 χωρίς βεντιλατέρ ή κάποιον εναλλάκτη.Η καμινάδα τραβάει πολύ καλά και αρπάζει αμέσως μόνο με 2 κύβους προσανάμματα και λίγα μικρά ξύλα για αρχή.Το τζάκι αυτό δε θέλει πολλά ξύλα για να ζεστάνει.Άσε που δε χωράει και πολλά γιατι αν και φαίνεται μεγάλο εξωτερικά από μέσα ειναι μικρό θα έλεγα.Το τζάμι είναι πανοραμικό και στο πίσω μέρος της εστίας στενεύει με αποτέλεσμα να θέλει λίγα ξύλα για να ζεστλανει το μαντέμι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116211 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τζάκια Nordpeis
καλοριζικο και καλοκαυτο πιστευω πως είναι οι καλύτερες εστίες και σε άλλο σπίτι που είδα παρόμοια εστία είναι πολύ οικονομική και αποδοτική αλλα πολύ ακριβή!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116472 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Τζάκια Nordpeis

sakpanoss έγραψε: Τα κρύα δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα στον Βόλο αλλά μετά από κάποιες δοκιμές που έκανα στο Acropolis είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Με 12 Βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και 19 εσωτερική πριν το άναμμα μέσα σε 3,5 ώρες με ελάχιστα ξύλα (περίπου 5 κιλά) ΄κάτω όρφος έφτασε στους 24 και πάνω 22 χωρίς βεντιλατέρ ή κάποιον εναλλάκτη.Η καμινάδα τραβάει πολύ καλά και αρπάζει αμέσως μόνο με 2 κύβους προσανάμματα και λίγα μικρά ξύλα για αρχή.Το τζάκι αυτό δε θέλει πολλά ξύλα για να ζεστάνει.Άσε που δε χωράει και πολλά γιατι αν και φαίνεται μεγάλο εξωτερικά από μέσα ειναι μικρό θα έλεγα.Το τζάμι είναι πανοραμικό και στο πίσω μέρος της εστίας στενεύει με αποτέλεσμα να θέλει λίγα ξύλα για να ζεστλανει το μαντέμι.


Καλό και ζεστό χειμώνα σου εύχομαι να έχεις με το nordpeis φίλε μου. Κι επειδή τα εν λόγω τζάκια με ενδιαφέρουν κι εμένα ως προοπτική θα ήθελα να μας κρατάς ενήμερους μέσω του φόρουμ και αργότερα όταν αρχίσουν τα κρύα για το πόσο ζεσταίνει το τζάκι αλλά και πόσα κιλά ξύλα χρειάζεται να καίει ανά ώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ