Τζάκια Nordpeis

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100732 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Τζάκια Nordpeis

trelos_panos έγραψε:

sakpanoss έγραψε: Η αλήθεια είναι ότι αν αφαιρέσω 2 αποθηκες και ενα υπνοδωματιο, μένουν γυρω στα 105τμ να ζεστάνω.Και πάλι όμως από ότι λές δεν επαρκεί το τζακι.Ο κατασκευαστής δίνει 45 εώς 175 τμ και μάλιστα στη Νορβηγία.Οι νορβηγοί δε δίνουν έτσι απλά τα νούμερα για να εντυπωσιάσουν.
Έχει καποιος εμπειρία με τζάκι τηε εταιρίας να μας πει:
Ευχαριστώ


Tα τζάκια και γενικά όλα τα συστήματα θέρμανσης μετριούνται υπό ιδανικές συνθήκες και 20 βαθμούς σταθερή θερμοκρασία....χωρίς μελέτη δε γίνεται αλλά και πάλι μου φαίνεται αδύνατον στα 20 kw να ζεστάνεις ΄στω και 120 τ.μ. Επίσης,τα Nordpeis πλέον κατασκευάζονται στη Πολωνία



Φίλε Πάνο,διάβασα οτι εχεις βάλει tzaki lotus.Εισαι ευχαριστημένος?Παιρνει αεραγωγούς?Θα έκανε για τη φδική μου περίπτωση και ποιό μοντέλο?
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100734 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Τζάκια Nordpeis

house έγραψε: Αμα θες για να ζεσταθείς ... δεν κανει αυτο που θελεις !

Κανουν για ωραια αισθητικη ... αλλα οχι για ζεστη σε τοσο χωρο και ας κλεισεις και τα δωματια !

Οταν λενε 9 kw βγαζει 9 kw , εσυ θες τουλαχιστον 17 ! Δες για τζακια πανω απο 15 kw !

Oi αεραγωγοι ειναι απαραίτητοι για τον πανω οροφο ! Αν δεν θες να διαβασεις το φορουμ , μπορεις να μας πεις τη λεφτά θελεις να δωσεις να σε σπρώξουμε προς τα εκει ! Αν τα πατας , παρε jolly mec , αν οχι κατσε και ψαχτο !


Exω διαβάσει αρκετά post σου και σέβομαι την άποψή σου.Με έκανες να ψάξω την jolly mec την οποία την ήξερα σαν εταιρία αλλά μου φάνηκε απαγορευτικη λόγω τιμης.Βρήκα λοιπόν το παρακάτω μοντέλο και μάλιστα πολύ πιο φτηνό από το Νι 25 της Nordpeis που έχει το Acropolis.
Jolly Mec UNIVERSALJOLLY MAXI B special 24,4kw.
Θέλω τη γνώμη σου.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100736 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Nordpeis
Εφόσον κοιτάς για κασέτες δες και αυτό . Είναι μεγάλης ισχύος και σίγουρα πιο οικονομικό απο jolly mec.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100737 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Nordpeis

sakpanoss έγραψε: ξερω θα μου πεις να διαβάσω στο forum αλλα έχει τοσες πολλές επιλογές που έχασα τη μπάλα!Από προσωπική πείρα τι θα μου πρότεινες?Μένω στο Βόλο,καλή μόνωση,κάτω σαλόνι κουζίνα και πάνω 3 υπνοδωμάτια και μπάνιο.
thanks


δεν θα σου πω να διαβασεις το φορουμ :)
αν και θα βρεις αρκετα μοντελα απο παρουσιασεις μελων
αν εχεις αποφασισει για τζακι δεν θα σου προτεινα τιποτα ...
και ηδη βλεπω οτι η κουβεντα βρισκεται στο σωστο δρομο (οσο αφορα την ισχυ)
αν την ψαχνεις λιγο γενικοτερα ...κι εχεις εγκατεστημενα σωματα θα σου ελεγα να κοιταξεις θερμανση με νερο
το μονο που θα σε προτρεψω θα ειναι να μη τσιγκουνευτεις την ισχυ προτιμοτερο για μενα ενα υποδεεστερο ποιοτικα τζακι (εφ οσο υπαρχει χρηματικος περιορισμος) αλλα με αρκετη ισχυ ωστε να μπορει να σε καλυψει ενα κρυο χειμωνα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100743 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Τζάκια Nordpeis

ragavelas έγραψε: Εφόσον κοιτάς για κασέτες δες και αυτό . Είναι μεγάλης ισχύος και σίγουρα πιο οικονομικό απο jolly mec.


Μάλλον δε ψάχνω για κασέτα αφού θα μπει τζακι από την αρχή και όχι μέσα σε ενα παλιό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100744 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Τζάκια Nordpeis

dimlyk έγραψε:

sakpanoss έγραψε: ξερω θα μου πεις να διαβάσω στο forum αλλα έχει τοσες πολλές επιλογές που έχασα τη μπάλα!Από προσωπική πείρα τι θα μου πρότεινες?Μένω στο Βόλο,καλή μόνωση,κάτω σαλόνι κουζίνα και πάνω 3 υπνοδωμάτια και μπάνιο.
thanks


δεν θα σου πω να διαβασεις το φορουμ :)
αν και θα βρεις αρκετα μοντελα απο παρουσιασεις μελων
αν εχεις αποφασισει για τζακι δεν θα σου προτεινα τιποτα ...
και ηδη βλεπω οτι η κουβεντα βρισκεται στο σωστο δρομο (οσο αφορα την ισχυ)
αν την ψαχνεις λιγο γενικοτερα ...κι εχεις εγκατεστημενα σωματα θα σου ελεγα να κοιταξεις θερμανση με νερο
το μονο που θα σε προτρεψω θα ειναι να μη τσιγκουνευτεις την ισχυ προτιμοτερο για μενα ενα υποδεεστερο ποιοτικα τζακι (εφ οσο υπαρχει χρηματικος περιορισμος) αλλα με αρκετη ισχυ ωστε να μπορει να σε καλυψει ενα κρυο χειμωνα



Η αλήθεια είναι ότι έχω περιθώριο αφού μου καλύπτει το πρόγραμμα ενα μεγάλο ποσό.Για υδραυλικό τζάκι ξεκίνησα αλλα διαβάζοντας εδω μέσα καποια όχι τόσο θετικά σχόλια(υπάρχει ασφάλεια με νερό με σίδερο και φωτια;,διάρκεια ζωής) άλλαξα γνώμη και κλίνω προς το αερόθερμο.Η Nordpeis φαίνται αξιόλογη εταιρία και διαβάζω μόνο θετικά σχόλια,ειδικά σε αυτό το forum.Σε γερμανικά forum όμως τίποτα και αυτό με προβληματίζει.Από το πολύ διάβασμα αλλάζω γνώμη συνέχεια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ