Επιλογή τζακιού από katerina70

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100223 από katerina70
Γεια σας,

Έχει κάποιος εμπειρία από ενεργειακά τζάκια της ελληνικής εταιρείας 'Καμινοτεχνική'?

Θέλω να ζεστάνω ένα χώρο 55τμ με χώρο σκάλας προς τα κάτω, 1ος όροφος μεζονέτας (τα υπνοδωμάτια στο ισόγειο). Με ένα τζάκι πάνω από 10 ΚW απόδοσης, χρειάζομαι αεραγωγούς? Χρειάζομαι ventilateur? Πολλά από τα τζάκια που μου δείχνουν έχουν απλά την καμινάδα..

Ευχαριστώ!

Κατερίνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100230 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή τζακιού από katerina70
ακομα δεν αποφασισατε κατερινα ? :)

η ζεστη παει πανω αρα ...για να την πας κατω ...κατι χρειαζεσαι
δεν ειμαι σιγουρος οτι οι αεραγωγοι με τα ενσωματωμενα μοτερ των τζακιων κανουν τοσο καλη δουλεια

κι αν μιλαμε για σαβατοκυριακα μονο μαλλον δεν θα προλαβενετε να ζεσταθειτε πριν φυγετε παλι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": katerina70

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100238 από katerina70
Απαντήθηκε από katerina70 στο θέμα Επιλογή τζακιού από katerina70
Aκόμα δεν αποφασίσαμε, το αφήσαμε τελείως το θέμα αλλά τώρα πρέπει να βάψουμε το καλοκαίρι άρα πρέπει να μπει το τζάκι..

Δε σκέφτομαι να βάλουμε αεραγωγούς κάτω, είναι μπελάς, απλά να ζεσταίνεται ο πάνω όροφος.. Φτάνει λοιπόν ένα ενεργειακό τζάκι χωρίς ventilateur και χωρίς αεραγωγούς μόνο για πάνω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100242 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή τζακιού από katerina70
ναι φτανει ...και μικροτερο απο 10 kw
ριξε και μια ματια στο φορουμ στα αντιστοιχα θεματα αν θες να δεις για μοντελα
και καμμια εγκατασταση μελων


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102533 από katerina70
Απαντήθηκε από katerina70 στο θέμα Επιλογή τζακιού από katerina70
Προχωράω προς τελική απόφαση..

Στη γωνία που θα μπει το τζάκι στον πάνω όροφο στη μία πλευρά υπάρχει απόσταση από την μπαλκονόπορτα 1,05 cm. Άρα έχω καταλήξει ότι το καλύτερο για να μην 'μπουκώσει' το δωμάτιο (7χ7 m περίπου μαζί με το χώρο της σκάλας και κουζίνα) είναι να βάλω ένα πρισματικό τζάκι. Έχω δει τα εξείς

- Edilkamin Tecno 3, www.edilkamin.com/el/it/focolari_chiusi/focolare_tekno_3.aspx
Χωρίς δευτερογενή καύση και νομίζω δεν έχει αυτόματο τάμπερ το οποίο να ανοίγει με το άνοιγμα της πόρτας (χωρίς να είμαι σίγουρη),απόδοση 72%
Διάβασα για προβλήματα καπνού σε αυτή τη σειρά με τη σειρόμενη πόρτα άρα σας παρακαλώ όποιος έχει εμπειρία με αυτό το μοντέλο ας απαντήσει
- K-EVO 80 ελληνικό με πιστοποίηση ΕΝ13229, www.k-evo.gr/products/k-evo-80-prisma
Ελληνικό με δευτερογενή καύση, αυτόματο τάμπερ, απόδοση 78% κτλ
Αν έχει κάποιος εμπειρία με αυτό το μοντέλο σας παρακαλώ ας μου μεταφέρει την εμπειρία του.

Και τα δύο με εγκατάσταση εδώ που είμαι πάνε το λιγότερο 4500 Ευρώ που πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο ποσό. Το ελληνικό πρέπει να είναι λίγο πιο ακριβό από το Edilkamin. Αυτά τα δύο έχουν αεραγωγούς και μπορεί να μπει και ventilateur.

Ακόμα έχω δει τα εξείς υποψήφια 'ίσια' χωρίς αεραγωγούς και ventilateur, 70 cm με λίγο μικρό χώρο κάυσης..

- Seguin Europa 7 Black Line, 7 χρόνια εγγύηση, 70 cm www.justshop.gr/section=3584&page2703=5&...34=4388&detail1634=1
- Turbo Fonte 707 PRP, 14KW, 5 χρόνια εγγύηση, 70 cm

και ένα 80-άρι της Καμινοτεχνικής.

Θα πάω να δω και τα Laudel.

Θα ήμουν ευγνώμων αν μου στέλνατε την εμπειρία σας ειδικά για τα πρώτα 2 τζάκια τα πρισματικά (Εdilkamin kai K-Evo starfire).

Eυχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας, έχω μάθει πάρα πολλά για τα τζάκια από αυτό το forum.

Κατερίνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102550 από aggelost
Απαντήθηκε από aggelost στο θέμα Επιλογή τζακιού από katerina70
εαν θες ελληνικο βαλε της regal δειχνουν σοβαροι σαν εταιρια ειδα τζακι τους και μου αρεσε πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ